Zistil som, že na stránke MO SR sa dajú nájsť k priebehu tendra na Mokys viaceré podklady, ktoré mapujú jeho priebeh, ale hlavne záver. Moju zvedavosť o tender Mokys ešte viac zvýšil hneď prvý ponúkaný dokument, ktorým je prepis tlačovej konferencie ministerstva, na ktorej páni Chyla a Kendra za komisiu oboznamovali novinárov s jeho priebehom a výsledkami. Jednak som nadobudol dojem, že predseda komisie Chyla je akoby nesvojprávny a všetko musel „dávať na pravú mieru“ jeho zástupca v komisii p. Kendra, ale hlavne ma zaujali niektoré nie celkom zrozumiteľné vyjadrenia obidvoch pánov k otázkam o cene ponúk, lebo o tom bol môj prvotný záujem.
Nechápal som totiž vyjadrenie p. Chylu, že „Výsledná cena je suma všetkého, body za cenu, body za logistickú podporu. Je nižšia ako bola deklarovaná, nižšia ako 7 mld. cca o 1 mld.“, ktorým reagoval na priamu otázku novinára „Za koľko to BAE Systems dodá Slovenskej republike ? V čom boli lepší oproti Francúzom ?“. Zdanlivo jednoduchá otázka, ale jednoduchá odpoveď nikde na celých dvoch stranách tlačovky. Keďže som notorický „výrobca otázok“, tak som sa hneď sám seba opýtal, o čom alebo na čo tá tlačovka bola.
Ešte viac mi pochopenie spomínaného vyhýbavého vyjadrenia p. Chylu na jednoduchú otázku novinára skomplikoval obsah dokumentov k výsledkom jednotlivých etáp tendra Mokys, ktoré sú uvedené na tej istej stránke ministerstva a ktoré som si pozrel po prečítaní časti tlačovky, kde sa objavila aj informácia o nejakej cene. A nielen skomplikoval, ale po ich postavil predo mňa niekoľko zaujímavých otázok.
Prečo v poslednom kole úplne prepadla firma, ktorá podľa dokladov na webe v podstate počas celých prvých 4 mesiacov viedla, jej bodové ohodnotenie sa od ohodnotenia BAE Systems neodlišovalo o viac ako 4 %, celkove mala pred posledným kolom o 16 bodov viac a v poslednom 4 kole zrazu získala o takmer 18 % bodov menej? Žeby Francúzi niečo nepochopili, alebo boli o toľko drahší ? Ale to by potom p. Chyla alebo p. Kendra na tlačovke rovno odpovedali, že boli Francúzi drahší. Ale práve naopak sa aj v spomínanej reakcii a aj vo všetkých ďalších reakciách obidvaja páni vyhli odpovedi na otázky či bola cena víťaznej ponuky nižšia, ako cena druhej spoločnosti, pričom sa často odvolávali na „zaklínaciu formulku“ o utajení. Údaj o cene možno naozaj utajený je, určite však nie je utajené to, kto bol drahší a o koľko. Tieto údaje je určite možné zverejniť minimálne preto, aby nevyvolávali zbytočné „neprimerané“ reakcie médií.
Podľa informácií na webe ministerstva sa záverečné ponuky štvormesačného tendra posúdili za necelé dva dni. Stačili však dva dni na seriózne posúdenie „kvality logistickej podpory počas celej doby životnosti systému Mokys od nakúpenia až po likvidáciu, kvalitu servisu, školení a ostatného zabezpečenia“ ? Keď je podľa pánov Chylu a Kendru pre profesionalizovanú armádu kľúčovou požiadavkou logistická podpora systému, nemala byť práve z tohto dôvodu vyhodnoteniu ponúk posledného kola poskytnutý komisii dlhší čas na ich posúdenie a porovnanie, aby vedeli zistiť, kto bol drahší a kto nie.
Aké potom vlastne boli kritériá pre vyhodnocovanie posledného kola, keď dovtedy vedúci Thales získal o 18 % menej bodov, aj keď bol podľa všetkého lacnejší ako BAE Systems ? Naozaj stačili tie dva dni na zhodnotenie toho, či je lepšia kvalita logistickej podpory ponúkaná od BAE Systems hodná vyššej ceny, ktorú zaplatíme za dodávku systému Mokys od spomínanej firmy.
No neopýtam sa keď som už taký ?