Paríž alias A Moveable Feast

Ak mal človek šťastie žiť zamladi v Paríži, kdekoľvek potom trávi zvyšok života, Paríž zostáva s ním, lebo Paríž je pohyblivý sviatok. E. Hemingway

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 Otvorila som oči a lúče ranného slnka mi odhalili jeho krásu. Bol predo mnou, za mnou, okolo mňa. Bol všade. Neskutočný a predsa tak reálny. Miliónkrát videný a predsa nepoznaný. Paríž. Synonymum lásky, umenia a vášne... Poklad rieky Seina zahalený rúškom tajomstva.

 Môj chlapec ma doň zobral na jednodňový výlet. Bol plný ľudí všetkých rás, národností a vyznania. Domorodcov aj turistov náhliacich sa ukradnúť si kúsok z neho. Splynuli sme s davom. Fotoaparát nám začal cvakať pri Opere, tej kde hrajú všetkých velikánov klasickej hudby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nenazdala som sa, po pár krokoch a nemých úžasoch som stála v chráme umenia. Louvre nám ukázal svoje poklady. Je zážitok dívať sa do očí Mone Lise. Da Vinciho najznámejší obraz chránia tučné sklá, pracovníci SBS a bezpečnostné pásky. Hádam najznámejší obraz na svete je v porovnaní s jeho povesťou miniatúrny. Naopak celý Louvre je taký veľký, že jeden deň by nestačil na jeho preskúmanie.

 Hodinky robili tik-tak a čas nám neúprosne šliapal na päty. Čo chceme vidieť? Kam chceme ísť? Môj gantleman nechal výber na mňa. A ktoré dievča by si neželalo prejsť sa ruka v ruke po brehoch Seiny, dostať bozk priamo pod Eifelovou vežou a cítiť sa ako pravý víťaz na Chapms Elyses?

SkryťVypnúť reklamu

 Áno, tam všade ma zobral. Paríž nie je dokonalý. Cez leto tam nájdete kopu turistov, ešte viac takých, ktorý z vás budú chcieť vymaniť nejaké tie eurá. Je obrovský, zorientovať sa v ňom a dostať sa z jedného miesta na druhé dá niekedy zabrať. Ale to nie je to, čo si z neho odnesiete. Spomeniete si na pohľad z vrcholu tej známej kopy železa, ako vám odkryje nekonečný priestor. Pokloníte sa pred umením pouličného maliara, ktorý pre lásku k farbe zahodil kariéru. Vo vlnách kalnej Seiny začujete hlas Edit Piaf, pod víťazným oblúkom zbadáte Lancea Armstronga ako opäť prekonal sám seba. Potom keď možno nájdete kaviareň, v ktorej konečne zložíte uchodené nohy a pokúsite sa čerpať posledné zvyšky energie, príjemne unavený si poviete : Na tento deň nikdy nezabudnem.

SkryťVypnúť reklamu

 Keď som prvý krát prečítala Pohyblivý sviatok, vedela som si predstaviť mnohé z toho, čo v ňom Hemingway popísal. No chcela som sa s ním zžiť a pochopiť tú symbiózu medzi ním a Parížom, tak krásnym, rozľahlým... Keď som s ním prežila jeden deň zistila som, že to nikdy nepochopím. Pretože Paríž sa každému vryje do srdca iným spôsobom. Každý si z neho vezme niečo svoje. Niečo čo s ním zostane nech je kdekoľvek na svete. A práve preto je pohyblivým sviatkom.

Zuzka Tiňová

Zuzka Tiňová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kamarati mi hovoria Zuzka. Som zivot milujuci optimista s prvkami realizmu, ktore niekedy pod vplyvom situacie zabiehaju do pesimizmu okoreneneho kritickym postojom. Som toho nazoru, ze usmev na tvari je kuzlo, ktore nam sveci najviac:) Zoznam autorových rubrík:  Príbehy alebo inšpirácia Životnekonečno-konečné úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu