Nie, ako cesta k áno

Ak žena povie nie, znamená to možno. Ak povie možno, znamená to áno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Muži sú z Marsu. Ženy sú z Venuše. Sme ľudia. Inteligentné dvojnohé cicavce s dokonale vyvinutým nervovým systémom, ktorý z nás robí pánov tvorstva. Natoľko rovnakí a predsa tak rozdielni. A to čo ľudí rozdeľuje nie sú iba fyzické znaky, ich pohlavie. Ešte väčšmi nás delí naša psychika. Zmýšľanie a interpretácia rôznych významov. Možno i to je jedným z faktov príťažlivosti, no mnoho krát i príčinou nedorozumení. A muži sa často sťažujú, že ženám nerozumejú. Tie naopak lamentujú, že ich láskam chýba trochu empatie a nevedia odhadnúť kedy a čo povedať.  Chce žena počuť odpoveď na jej otázku, alebo čaká, že dialóg prebehne podľa jej nevypovedaného scénara? Ak povie nie, chce aby ju muž prehováral, aby jej dokázal, ako veľmi mu záleží na „áno“ vyslovené z jej úst. Ak to muž pochopí, dostane sa k možno, a od možno je už len málo k áno. Ak neprehovára, žena sa zostane pri pôvodnom nie. A vnútri je sklamaná. Jej nálada sa v momente mení. Muž si to nevie vysvetliť. Nechápe jej nervozitu a výčitky : „Tebe na mne nezáleží!“ Je problém v komunikácii alebo nepochopení?   Podľa americkej sociálnej psychologičky Margaret Meadovej muži a ženy chápu slová ako „matka“, „láska“ či „manželstvo“ odlišne. Rozdielna interpretácia významu určitých slov je často príčinou nedorozumení. Potom je však dôležité zamyslieť sa, či sme vôbec sociálne predurčení k vzájomnému pochopeniu, alebo sa budeme iba dokonca života snažiť o obojstrannú analýzu.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Často sa stáva, a to i bez ohľadu na pohlavie, že človek potrebuje počuť určité slová, v danú chvíľu a v daný čas. No keď sa tak nestane, nastáva pocit sklamania. Najväčší problém v komunikácii ženy a muža je asi v spôsobe vyjadrovania. Kým muži radšej používajú jasné a priame výrazy, ženy sa vyjadrujú komplikovanie, v metaforách a okľukami povedia to, čo cítia, pričom nepriamo navádzajú opačnú stranu na odpoveď, ktorú chcú počuť. Prečo to robia, prečo priamo nepovedia „o čo im ide“? Možno preto, že chceme aby vás isté veci napadli bez toho, aby sme vám ich pošepkali.  

Čo z toho vyplýva? Pre nežné pohlavie menej zamotávať. A vy milí páni, skúste niekedy čítať medzi riadkami. My ženy sme možno ako matematika. Na prvý pohľad veľmi zložité, no stačí prísť na určité zákonitosti a veci začnú v momente naberať na jasnosti.  

Zuzka Tiňová

Zuzka Tiňová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kamarati mi hovoria Zuzka. Som zivot milujuci optimista s prvkami realizmu, ktore niekedy pod vplyvom situacie zabiehaju do pesimizmu okoreneneho kritickym postojom. Som toho nazoru, ze usmev na tvari je kuzlo, ktore nam sveci najviac:) Zoznam autorových rubrík:  Príbehy alebo inšpirácia Životnekonečno-konečné úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu