Jeseň života

Keď cestujem do  školy či práce, obyčajne len sporadicky vnímam rozmazané obrazy za oknom trolejbusu. Tieto rozpité farby môjho rána tvoria ľudia náhliaci sa bohvie kam, budovy, cesty, ba dokonca i zatúlaný strom na bratislavských uliciach. Keď som raz dlho stála v klasickej zápche, čmuhy sa zliali do obrazu a nadobudli konkrétny tvar. Môj zrak padol na billboard s reklamným nápisom : „ Pre farebnú jeseň vášho života“ Premávka sa pohla a  svet okolo sa opäť zahmlil. Tou cestou chodievam každý deň, no na ten nápis som si spomenula len nedávno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Či sa nám to páči alebo nie, život je neustály kolobeh. Človek sa narodí, dospeje, žije svoj život až kým zostarne a zomrie. Jar, leto, jeseň, zima. Jar, leto, jeseň... Každý to vie, no touto skutočnosťou sa zaoberáme až vtedy, keď naberá na aktuálnosti. Ani ja som nebola výnimkou.  

Nešťastnou náhodou som stálym návštevníkom ružinovskej nemocnice. Každý deň sa dívam do tvárí starých ľudí. Starých a chorých, odkázaných na neustálu opateru cudzích osôb. Tí šťastnejší vnímajú, dokonca sa nájdu i takí, ktorí sú plní energie a elánu majú na rozdávanie. No väčšina je presným opakom. Jeseň ich životov dostáva tmavé farby.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorí sa, že jedinou spravodlivosťou je, že všetci raz zomrieme. Ale ani smrť neklope na rovnaké dvere. Vidieť všetku tú bezvládnosť, tých, ktorí chcú no nemôžu sa hýbať núti ma zamyslieť sa až si uvedomujem, že výsada dôstojne umrieť je jednou z posledných vzácností, ktorú by sme mali požadovať. Žiť a prežívať nie je to isté. Smutné je, že i v tejto chvíli ležia na lôžkach mnohé staré mamy a starý otcovia, opustení čakajúc na prvé zimné vločky.  

Dnes keď cestujem a semafor sa predo mnou začervená, čmuhy sa zlejú do obrazu a vidím starý známy nápis viem, že chcem žiť tak, aby jeseň môjho života bola plná farebných listov spomienok. Spomienok, ktoré nás budú hriať v aj tej najväčšej zime.

Zuzka Tiňová

Zuzka Tiňová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kamarati mi hovoria Zuzka. Som zivot milujuci optimista s prvkami realizmu, ktore niekedy pod vplyvom situacie zabiehaju do pesimizmu okoreneneho kritickym postojom. Som toho nazoru, ze usmev na tvari je kuzlo, ktore nam sveci najviac:) Zoznam autorových rubrík:  Príbehy alebo inšpirácia Životnekonečno-konečné úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu