In memoriam: Matúš Benický 28.03.1970 - 18.02.2006

Osemnásteho februára, v Prahe nás všetkých náhle opustil výtvarný fotograf a vydavateľ, banskobystrický rodák Matúš Benický. Jeho úmrtie je veľkou stratou pre českú aj slovenskú kultúrnu obec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Matúš Benický
Matúš Benický (zdroj: Foto: K.Benický)

Matúš Benický, sa narodil na Bielu sobotu 28. marca 1970 v Banskej Bystrici. Po rozdelení Československa v roku 1993 odišiel do Prahy, kde založil vydavateľstvo Art Benický, ktoré sa špecializuje na vydávanie náročných obrazových publikácií. Spolu so svojím otcom, Karolom Benický sa ako spoluator podieľal na fotopublikáciách "Čínané na přelomu tisíciletí", trilógii "Noví Evropané", "Zlatá Praha", "Země česká, domov můj". Spolupracoval aj na diele "Lidé z hor/Ľudia z hôr" (remake známej knihy "Vrchársky chlieb"), "Zátiší" a "Črty z cest".
Ešte 18. januára 2006 otváral za veľkej účasti slovenskej kultúrnej verejnosti spolu so svojím otcom v Mestskom múzeu Bratislava výstavu "Storočná" a 8. februára krstil knihu Ľudská rodina a mal ďalšie rozsiahle cestovateľské a vydavateľské plány, no...človek mieni, Boh mení, prišla soboty osemnásteho februára a Matúš už nie je medzi nami. Všetkých sa to dotýka veľmi bolestne, pretože nás opustil čestný, dobrý a tvorivý človek, nadovšetko milujúci slobodu, skvelý fotograf a napriek tomu, že žil v Prahe aj veľký vlastenec, ktorý veľmi miloval Slovensko a vždy sa tu rád vracal. Do rodnej Banskej Bystrice sa vrátil aj na svojej poslednej ceste, v deň svojich nedožitých 36. narodenín...

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu