Rozvod trochu inak

V televízii sa hádali dvaja politici, lepšie povedané politik a politička. On navrhoval možnosť rozvodu dohodou a ona, asi kresťanská demokratka, bola proti, zrejme to má v náplni práce. Dôvodila, že aj tak 13% ľudí návrh stiahne.

Písmo: A- | A+
Summer day
Summer day (zdroj: Jana Toličová)

Manželstvo je zmluva. Keď nám obchodný partner nedodá zaplatený tovar, poruší zmluvu a my ju máme právo vypovedať, alebo rozviazať. Keď jeden, alebo obidvaja z manželov neplnia "zmluvné podmienky", prečo nerozviazať aj túto zmluvu a zaťahovať do toho súd.
Politička v diskusii tvrdila, že priemerné manželstvo sa rozvádza iba osem mesiacov. Ďakujem pekne. U niekoho to môže ísť hladko. Niekde sú hádky, vrčanie, búchanie dverami,iný ujo alebo teta v byte. Celá argumentácia pôsobila manipulatívne, pani operovala obrovskou, vraj 40% rozvodovosťou. Je to veľa, ale oplatí sa umelo držať manželov spolu?
Prečo by sa ľudia nemohli dohodnúť? V mnohých prípadoch sa manželia ani nehádajú, ani nebijú, ale jednoducho spolu nechcú žiť. Chcú sa priateľsky rozísť- prečo im to neumožniť?
A na druhej strane, niekde ide o život, doslova o život.
Za osem mesiacov sa môže týraná manželka skutočne zbaviť manželského zväzku. Tyran ju môže zabiť, ju, alebo deti.. viď toľkokrát spomínaná tušická tragédia. Rozmýšľam, či sa takto postihnuté ženy opovážia dať návrh na rozvod. Týranie nemusí byť len bitka. Sú aj iné ,menej vypuklé metódy, ako je odtŕhanie dieťaťa od rodiča. Mnohí úspešní muži radi operujú faktom, že oni vedia vytvoriť pre deti lepšie podmienky. Myslia si to, zrejme preto, že majú viac peňazí.
Porozmýšľajme, či niektorá z tých 13% stiahnutých žiadostí o rozvod neobsahuje aj nejakú ľudskú tragédiu...

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu