Nebankové subjekty, alebo ako Slovák naletel- a nemusel

Dá sa povedať, že Slováci sú dnes rozštiepení (žiadna novinka) na dva tábory. Jedni chcú, aby štát odškodnil, tých, ktorí sa podieľali na zlepšení životného štandardu majiteľov BMG, Horizontu a podobných spoločností. Iní sú proti. A stačilo tak málo- občas otvoriť noviny, alebo sa pozornejšie započúvať do správ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Nebankové subjekty historicky nie sú nič nové pod Slnkom. To čo sa udialo na Slovensku, udialo sa už predtým aj v iných (post)komunistických štátoch. (Chorvátsko, Juhoslávia, Macedónsko, Albánsko a iné) Prefíkaní chamtivci stavili na chamtivosť menej prefíkaných chamtivcov.
V takej Juhoslávii, (kde žije aj slovenská menšina) to bola spoločnosť Dafinment, kde bola majiteľkou istá pani Dafina a tiež spoločnosť pána, ktorého prezývali gazda Jezda, ktorému údajne sa podarilo úspešne zdrhnúť pred spravodlivosťou. Samozrejme v Miloševićovej Juhoslávii, ako v správnom policajnom štáte, mohli konať iba za tichej podpory určitých politických kruhov. V Chorvátsku boli tiež jedinci, ktorí robili takzvaný "finančný inžiniering", čiže klienti vložili peniaze a čakali na veľké úroky, no Chorváti v tom čase mali diametrálne odlišné starosti (cudzie vojsko na svojom území), tak ich naletelo podstatne menej. V Albánsku podobné ťahy podvodníkov viedli k obrovským nepokojom, pádu vlády a v konečnom dôsledku aj k určitej forme odškodnenia. Tieto skutočnosti boli verejne známe a dosť medializované v masovo-komunikačných prostriedkoch. Keď som sa po istom čase pracovnej neprítomnosti vrátila na Slovensko a videla som reklamu BMG, Horizontu, Nick finance a AWG v televízii, naježili sa mi od hrôzy všetky vlasy a tuho som premýšľala, prečo to príslušné rezorty tohto štátu rázne a okamžite nezatrhnú.
Chápem, že niektorí ľudia sú jednoduchší a nechápu celkom, ako sa zúročujú peniaze, no nerozumiem som, prečo si to nevšimli tí, čo si to všimnúť mali a ktorí mali o týchto veciach nepochybne viac informácií a iné páky, ako zamedziť podvodu.
Hanbím sa, že som to vtedy nenapísala do nejakých novín, že je to riadny podvod, ale možnože by mi to nechcel nikto ani zverejniť, nezanedbateľnou vecou je aj to, že na reklame týchto firiem museli neskutočne zarobiť elektronické médiá- utkvela mi len stupídna TV reklama na tretiu vlnu privatizácie, alebo "mamička, otecko, chcete sa mať lepšie?"
"Zhrabala" som len na osvetu medzi známymi, ktorých som presviedčala, aby neinvestovali. Niektorí sa aj urazili, že im akože závidím, že majú peniaze a chcú si zarobiť, no tí, čo neuložili peniaze, nič neoľutovali.
Noviny píšu, koľko peňazí zmizlo, no nie je zanedbateľné, že podvodnícke firmy použili veľkú časť vyzbieraných peňazí na vyplácanie výnosov, inak by totiž dôverčivcov nenalákali, aby dali dobrovoľne okradnúť a ešte na to stáli v rade!!! Niektorí sa nabalili a niektorým zostali len oči pre plač. A možno stačilo, aby niekto pozornejšie čítal noviny...lebo najlacnejšie sa učíme na chybách tých druhých...

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  63x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu