Občania Banskej Bystrice bojujú za park

A máme tu zase jeden geniálny nápad vedenia Banskej Bystrice. Chcú zastavať zelenú plochu pod pamätníkom SNP, vraj tam má byť športové centrum, kongresové centrum a polyfunkčné domy.Podľa plánikov k nahliadnutiu sa má zhustiť zástavba na Námestí Slobody a Triede SNP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Bezohľadný investor chce stavať. Chce stavať v parku pod Pamätníkom SNP, ktorý je momentálne najpopulárnejšou zelenou plochou v meste. Vraj tam bude rekreačné a športové centrum, ktoré sa schováva za meno akéhosi hokejistu. Doteraz sme sedeli na tráve zadarmo. Teraz budeme platiť. Zaplatíme úbytkom zelene, vzduchu, stromov. Na námestie Slobody chcú nasilu vtesnať polyfunkčné domy. Je možné, že aj niektorému z dvorov bytových domov na Triede SNP, ktoré sú plné zelene sa ujde nejaký 7 poschodový objekt. (Obyvatelia domov nech sa modlia, aby bol "iba" 7 poschodový a nie 28 alebo viac poschodový).
Predstavme si, že by mal Londýn, mesto parkov, také "prezieravé" vedenie ako má Banská Bystrica. V Hyde Parku by vyrástol zimný štadión, pred Buckinghamským palácom by boli hnusné polyfunkčné barabizne s plastovými oknami a výkladmi... nádhera. Všetko by sa zalialo betónom a dlažbou. Vyrúbali by sa stromy, tie predsa znečisťujú chodníky lístim...Mesto nepotrebuje polyfunkčné domy v parku.
Naša realita však nie je v Londýne, je v Banskej Bystrici a vyhliadky sú zlé. 30. mája o 16 hodine na Mestskom úrade v Banskej Bystrici majú občania šancu vyjadriť sa k návrhu. Bolo by dobré, keby sme prišli vyjadriť svoju podporu zeleni, šumu stromov a zdravému mestu. Ak si dáme zastavovať zelené plochy, uberať priestor, možnože otvoríme Pandorinu schránku a novodobí pracháči začnú realizovať svoje stavebné zámery v štýle zbohatlíckeho baroka priamo na kopci Urpín nad Bystricou. Alebo ho možno vyhodia do luftu, aby nejakému papalášovi nezacláňal.
Ukážkovým príkladom stavebného barbarstva je zhustená zástavba na Tatranskej ulici v Sásovej v Banskej Bystrici. Stojí tam dvakrát viac domov, ako by normálne malo. Ľudia robia čo môžu, nasadili si aj stromčeky. Podobný osud teraz hrozí parku pod Pamätníkom SNP a časti Triedy SNP.
Bystričania, prebuďte sa a príďte sa prihovoriť za mestskú zeleň. Budú vám za to vďačné aj budúce generácie.

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu