Malé excelencie

Napriek mrazivému počasiu, ľadu a snehu som sa v jednu stredu vybrala do našej najväčšej dediny, ako my, ľudia žijúci mimo Bratislavy občas zlomyseľne nazývame krásavicu na Dunaji. Pochopiteľne, Bratislavčania nám neostávajú nič dlžní a zvyšok Slovenska nazývajú vidiek. Dôvodom mojej cesty bola návšteva jedného kultúrneho podujatia, na ktorom som sa mala zúčastniť so svojou mamou. Moja mama je Češka. Býva v Prahe. Zo stanice sme sa vybrali na jeden internát, ktorý poskytuje lacné ubytovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po byrokratickej procedúrke v ubytovni (ubytovateľka maturovala nad tým, že na jednej cimre býva Slovák a cudzinec- moja mama) nám vydala kľúč. Ako zarytých odporcov fajčenia nás potešilo, že v celej budove bol celoplošný zákaz fajčenia. Po vystúpení z výťahu som mala pocit, že nie som na vysokoškolskom internáte, ale v dákom príšernom slume. V chodbách bolo množstvo popolníkov vrchovato naplnených špakmi, pri ktorých čupeli študenti holdujúci, pevne dúfam, iba tabakovej neresti. Pred všetkými dverami boli pohodené igelitové tašky z hypermarketov naplnené odpadkami, z ktorých sa šíril hnusný puch. (A to bol január!).
Po chvíľkovom blúdení v labyrinte chodieb sme natrafili na osobitné oddelenie pre hostí. Otvorili sme dvere, na ktorých nebola kľučka, ale guľa z obidvoch strán! Klaustrofobicky som som hľadala očami požiarnu sekeru. Mama ma utešovala, že v najhoršom prípade tie dvere vyrazíme. Najväčším prekvapením však bola izba, kde bolo asi tak príjemne ako v chladničke a na dôvažok tiež netesnilo okno. Zopakovali sme si teda slalom pomedzi tašky s odpadkami a slušne sme sa opýtali ubytovateľky čo je s kúrením. Povedala, že menia merače, a že v izbe bude večer teplo.
Po návrate zo spoločenskej akcie sme sa vrátničky opýtali, či sa v izbe už kúri, na čo nám odpovedala niečo v zmysle -a čo ja viem?-. V izbe však bola príšerná zima. Po zopakovaní hnusáckeho smetiskového slalomu medzi mierne spoločensky unavenými študentmi sme sa slušne a asertívne dožadovali nápravy, čo pani na vrátnici nesmierne podráždilo. (Možnože ju dopálilo aj to, že ubytovateľka nám popoludní o zjednaní nápravy s kúrením zrejme vedome klamala- a naše zákaznícke blaho mala povediac slovníkom ulice "v paži".) Povedala, že nevie, ako to má vyriešiť, a že keby ten internát bol jej, tak by nám tie peniaze hodila, aby sme šli preč. Moja mama jej oponovala, že ona jej peniaze nehodila, ale slušne zaplatila za služby, tak teda nech zjedná nápravu, alebo vráti peniaze. Zjednaním nápravy, pochopiteľne myslela pridelenie inej izby. Pani na vrátnici sa začala vyhovárať, že "ani prádlo nemá". Pritlačili sme ju ponúknutým riešením, že si postelieme sami bielizňou z mrazničkovej izby. Napriek tomu, že by nás zrejme najradšej poslala niekde, zrazu zmäkla a išla s nami preveriť vec na miesto. Vzala aj kľúče od potencionálne novej izby.
Po zistení skutkového stavu šla pani z vrátnice otvoriť izbu, kde sme sa mali náhradne ubytovať, bol v nej však fúrik a murárske náčinie.Zrazu si spomenula, že o polnoci príde údržbár, tak ho pošle odvzdušniť radiátor a že potom sa možno bude kúriť. Krátko po polnoci dorazil milý údržbár, radiátor odvzdušnil a bolo teplo. Nechel ani ponúknuté prepitné, že je to jeho práca.
Pýtam, sa, prečo pani, čo tam bola poobede nevykonávala svoju prácu a prečo jej bola naša sťažnosť úplne ľahostajná? Prečo sa niektorí zamestnanci nesprávajú k hosťom, to jest zákazníkom láskavo? Patrí aj toto k našej slovenskej pohostinnosti? Každý spokojný návštevník Bratislavy je aj takým miniatúrnym veľvyslancom Slovenska vo svete. Zvykli sme si, plaziť sa pred veľkými excelenciami, no toto nám nepomôže. Pre začiatok iba vykonávajme svoju prácu poriadne a usmievajme sa na turistov- naše malé excelencie, len takto si získame vážnosť a toľko potrebné zviditeľnenie.
  P.S.: Po tomto studenom zážitku úprimne pozdravujem humanitárnu iniciatívu ministra vnútra so zriadením stanov pre ľudí bez domova... aj oni sú jednou z tvárí Slovenska.

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu