Poľnohospodárstvo v slovenskej ekonomike
Poďme sa pozrieť na niekoľko základných ekonomických štatistických údajov zo Štatistického úradu SR.
-V roku 2005 bolo HDP Slovenska v bežných cenách 1 472 mld. SKK. Vrovnakom roku vytvorilo poľnohospodárstvo spolu s rybolovom a v chovomrýb HDP vo výške 56 mld. korún - jej podiel na vytvorenom HDP tedatvoril 3.8 %.
- V roku 2005 bolo v slovenskom hospodárstvezamestnaných 2 215 tisíc osôb. V rovnakom roku bolo vpoľnohospodárstve, v rybolove a v chove rýb zamestnaných 105 100 osôb -podiel tohto sektora na celkovej zamestnanosti tvoril 4,7 %
- Vroku 2005 pôsobilo v slovenskej ekonomike 493 871 podnikateľskýchsubjektov (fyzické i právnické osoby). V oblasti poľnohospodárstva,rybolovu a chovu rýb pôsobilo v rovnakom 22 175 podnikateľskýchsubjektov - je to asi 4,5 % všetkých podnikateľských subjektov naSlovensku.
Z uvedených údajov je zrejmé, že Slovenská ekonomika kopírujetrendy hospodársky vyspelých štátov, v ktorých poľnohospodárstvozohráva čoraz menšiu úlohu v ekonomike. Sektor poľnohospodárstva jepritom sektorom s najnižšou pridanou hodnotou a najmenej prispieva kuvytvoreniu poznatkovej ekonomiky, ktorá je kľúčovou ideou súčasnejvlády.
Rozpočtové úspechy poľnohospodárov
Podľa správydenníka SME vláda včera schválila pre poľnohospodárstvo finančné zdrojevo výške 23 mld. SKK, čo predstavuje medziročné navýšenie o 5%. Z tejto sumy je napriame platby poľnohospodárom určených 11 mld. SKK, čo znamená, že štátbude dotovať poľnohospodárov najvyššou mierou povolenou pre novéčlenské štáty EÚ. Keďže celkové výdavky štátneho rozpočtu na budúci rokpredstavujú 347 mld. SKK, finančné zdroje určené pre poľnohospodárovtvoria 6,6 % všetkých zdrojov.
Priame platby budúpoľnohospodárom navýšené o 4 miliardy. Pre porovnanie - slovenskévysoké školy a univerzity, ktoré by mali byť pilierom znalostnejekonomiky, dostanú na budúci rok len o 550 miliónov viacej než vsúčasnom roku. Výdavky na školstvo celkovo na budúci rok pritompoklesnú zo súčasných 3,0 % HDP na 2,8 % HDP.
Prečo?
Podľamňa ide o trestuhodné mrhanie obmedzenými verejnými financiami. Úzkaskupina podnikateľov na Slovensku dostane k dispozícii od štátumiliardy slovenských korún. Keď sa nad tým zamyslíme, podporu by mohlodostať ľubovoľné odvetvie na Slovensku - bez problémov by sa dali nájsťargumenty na podporu stavebníctva, strojárstva, tvorby softwaru aďalších odvetví.
Prečo teda poľnohospodárstvo? Základný faktorje ten, že ide o veľmi dobre zorganizovanú lobistickú skupinu, ktorádokáže zahrať na emócie. Frázy o potravinovej bezpečnosti alebo ovyľudnení vidieka zaberajú na sto percent a vždy nájdu politickúpodporu. Potravinová bezpečnosť je pritom v súčasnom globálnom svetemýtus, na ktorý treba rýchlo zabudnúť... A vyľudnenie vidieka? Je tostrašiak, ktorý predpokladá, že všetci ľudia na vidieku sú automatickypoľnohospodári - čo nie je zďaleka pravda.
Veľkú oporu majúpoľnohospodári aj v EÚ, ktorá prevádzkuje nezmyselnú spoločnúpoľnohospodársku politiku, ktorá je škodlivá nielen pre európskychspotrebiteľov ale aj pre rozvojové krajiny. Naši poľnohospodári radipoukazujú na to, že českí alebo maďarskí poľnohospodári dostanúnajvyššiu možnú povolenú podporu od svojich štátov. To, že oni mrhajúsvojimi zdrojmi, je ich vec - nemusíme ich automaticky kopírovať arobiť rovnakú hlúposť.
Štátne zásahy (nielen) vpoľnohospodárstve deformujú trh a znižujú efektívnosť využitiahospodárskych zdrojov. Štátne dotácie držia umelo prie živote aj týchpoľnohospodárov, ktorí produkujú neefektívne. Škodí sa pritom týmpoľnohospodárom, ktorí sú úspešní a dokážu produkovať efektívne a soziskom.
Príklad Nového Zélandu a ďalších štátov pritom dokazuje,že výrazné obmedzenie štátnych dotácií nespôsobuje automatický kolapspoľnohospodárstva a celého vidieku. Výsledkom liberálnych reforiem jeto, že sa trh prečistí a sektor je následne zdravší než v obdobívysokých dotácií.
Ak chceme, aby slovenské poľnohospodárstvobolo v budúcnosti zdravé a konkurencieschopné, musíme zastaviťnezmyselne vysoké priame platby poľnohospodárom...
Uvoľnilo bysa tým množstvo finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť napríkladpoužité na zastavenie pomalého ale istého poklesu kvality vzdelávaniena Slovensku.
Vláda navýšilia finančné zdroje pre poľnohospodárov - a je to škoda
Vláda včera schválila rozpočet na rok 2006 - a nie je to zlý rozpočet. Vláde slúži ku cti, že celkom úspešne dokázala potlačiť nutkanie výraznejšie navýšiť verejné výdavky a zriekla sa niektorých nezmyselných predvolebných sľubov. Vláda však urobila jedno rozhodnutie, ktoré bolo úplne zbytočné a mrhá obmedzenými finančnými zdrojmi - navýšila štátne dotácie poľnohospodárom na 70 % dotácií v EÚ, čo je najvyššia možná miera dotácií v súčasnosti.