Okrem mnohých iných problémov v slovenskom školstve (viď môj predchádzajúci blog Učitelia k miešačke a učiteľky na chodník), je v ňom málo mužov. Najmenej zo všetkých krajín OECD.
M. Melicherová v jej článku píše: Na základných školách tvoria len štrnásť percent pedagogického zboru. Čím mladšie deti, tým je pre ne učiteľ – muž väčšou raritou. Na prvom stupni muža učiteľa zažije len jedno dieťa z desiatich. V slovenských materských školách sa pojem pán učiteľ snáď ani nepoužíva (žien je tu 99,69 %), na základných tvoria učiteľky 86 percent zamestnancov, väčšina mužov je na druhom stupni, na gymnáziách tvoria muži štvrtinu pedagogických zamestnancov vrátane riaditeľov a zástupcov.
A z toho mála, čo tam zostalo, majú učitelia niekedy hladiny testoterónu nižšie ako ich kolegyne, alebo naopak - až príliš vysoké a nevedia ich ovládať. A potom to niekedy končí tak, ako v mojom staršom blogu Vážení kolegovia, prosím prestaňte sexovať so žiačkami.
Čo nás slony učia o dôležitosti mužských vzorov
S ovládaním testosterónu mávajú problémy aj žiaci. Snáď nemusím čitateľkám a čitateľom zdôrazňovať dôležitosť mužských vzorov pre zdravý vývoj detí a mládeže. Netýka sa to len ľudí, ale prirodzene aj zvieracej ríše. Jedna zo štúdií o dospievaní a správaní sloních jedincov (odkaz tu) sa používa aj ako analógia pri ľudskom správaní a potrebe mužských alebo otcovských vzorov v rodinách a spoločenstvách.
V národnom parku Pilanesberg v Južnej Afrike mali vážny problém s dospievajúcimi slonmi. V parku nachádzali desiatky zmrzačených mŕtvych tiel nosorožcov. Zistili, že za útokmi na nosorožce je skupina adolescentných slonov (vo veku 12 až 20 rokov, pri slonoch sa počíta vek podobne ako pri ľuďoch), ktoré zažívali zvýšenú mieru agresivity kvôli obdobiu dospievania (ekvivalent ľudskej puberty). Hlavne okolo veku 20 majú slony prebytok reprodukčných hormónov a nedokážu to ešte kontrolovať. Vystatujú sa, snažia sa vyzerať vyšší ako sú v skutočnosti, kvapká im silne páchnuca tekutina zo spánkových žliaz na oboch stranách hlavy a zároveň neustále vypúšťajú moč, aby na seba upozornili. Až na tie spánkové žľazy to celkom sedí aj na ľudských adolescentov, nemyslíte?
Najlepším riešením, ako sa vysporiadať s touto prílišnou agresivitou je, keď sa takýto dospievajúci jedinec stretne s dospelým a skúseným samcom. Až vtedy si uvedomí, že s hladinou testosterónu dospelého samca nemôže súperiť. Postupne s vekom sa sloní samci naučia kontrolovať svoje „mesiačiky“.

V parku si teda uvedomili, že riešením ako predchádzať dôsledkom tohto javu a zastaviť delikventný gang je buď sa s tým vysporiadať umelo a vykastrovať mladých samcov, alebo sa vrátiť k základom a nájsť prirodzené riešenie v úlohe dospelých samcov. Tí usmernia tých mladších a sú nimi rešpektovaní. Škoda len, že sa táto finta nedá tak ľahko preniesť aj do školskej praxe na Slovensku. Tu nemôžete skúseného učiteľa proti jeho vôli uspať a presunúť do problematickej školy alebo triedy. Tu ho musíte chcieť a hlavne mať z čoho zaplatiť.
Ak vás táto slonia štúdia zaujala, tak ďalší fascinujúci výskum o úlohe skúsených sloních samcov pri prežití stáda a hľadaní potravy v buši nájdete tu.
