Aby z EYOF 2021 v Košiciach nebola druhá deaflympiáda.

Už o dva roky sa má konať v Košiciach Európsky olympijský festival mládeže (EYOF). Alebo nie? Neurobme si v Košiciach podobnú medzinárodnú blamáž ako v roku 2011 pri organizácii deaflympiády vo Vysokých Tatrách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Atletika, basketbal, cyklistika, gymnastika (športová a moderná), hádzaná, judo, plávanie, tenis a volejbal - to je 10 športov, v ktorých sa bude súťažiť na Európskom olympijskom festivale mládeže v Košiciach. Kde presne? Neviem. Akosi nemáme dôstojné športové stánky, v ktorých by sa mohli jednotlivé disciplíny EYOF konať. 

Súčasný stav väčšiny košických športovísk je vyslovene nevyhovujúci na danú športovú udalosť. Svetlou výnimkou je hádam iba Steel aréna, kde sa má uskutočniť volejbalový turnaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán primátor Polaček na svojom facebookovom profile zdieľal video, ktoré bližšie mapuje stav košických športových stánkov. Vo videu nájdeme porovnanie s pripravenosťou športovísk v azerbajdžanskom Baku, kde sa olympijský festival bude konať tento rok.

Športová infraštruktúra v Baku je v porovnaní s tou v Košiciach na úplne inej úrovni. V Baku sa v roku 2015 konali prvé Európske hry, veľa z športovísk bolo postavených či zrekonštruovaných už v tom čase, tým pádom nebola potrebná taká výrazná investícia ako v prípade Košíc. Primátor odhaduje náklady na potrebné rekonštrukcie vo výške cca 100 miliónov €. Či je to veľa alebo málo, posúďte sami.

SkryťVypnúť reklamu

Je však potrebné uznať, že okrem spomínanej Steel arény nemáme vyhovujúce športovisko pre takúto veľkú športovú udalosť. Všetci dobre vieme, kam dostalo minulé vedenie mesta profesionálny šport v Košiciach, titul Športové mesto roka by bolo možné voľne preložiť s nadsádzkou aj ako KO pre košický šport. Tento rok, ktorý mal byť oslavou košického športu znamenal zánik viacerých profesionálnych seniorských športových klubov v meste. 

Aj keby sa však podarilo potrebné financie získať, je veľmi otázne, či by sa za dva roky podarilo postaviť všetky chýbajúce športové stánky. Spomeňme, že výstavba NTC sa zabrzdila, pretože sa hľadá nová lokalita. Haly Cassosport, Angels aréna, hádzanárska hala Slavomíra Šipoša a ďalšie nie sú priamo v správe mesta a s ich rekonštrukciou sa doteraz vôbec nepohlo. Je potrebné zabezpečiť projekty, výkup pozemkov, územné a stavebné konania, tendre na výber zhotoviteľa a v neposlednom rade samotnú výstavbu. Vzhľadom na chýbajúce finančné prostriedky je to mimoriadne obtiažne. Je preto veľmi nepravdepodobné, žeby sa všetky športoviská podarilo za 2 roky zrekonštruovať, predsa len sme na Slovensku a dobre vieme, ako rýchlo a efektívne sa u nás stavia. Pozrime sa napríklad na košický futbalový štadión.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný stav mi evokuje nie tak dávnu medzinárodnú blamáž z roku 2011, kedy sa (ne)konala deaflympiáda vo Vysokých Tatrách. Chcel by som preto všetkých kompetentných požiadať verejne o to, aby nedopustili podobné fiasko pre Košice.

Buď verejne deklarujme, že sme schopní všetko včas zabezpečiť a EYOF dokážeme dôstojne usporiadať, skôr ako nám Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) podujatie odoberie. Alebo sa radšej dohodnime na výmene termínu so slovinským Koperom, kde sa EYOF má uskutočniť v roku 2023, čo sa už spomínalo v médiách. Za ten čas by sa všetky športoviská bez problémov stihli postaviť a hlavne by sa mohli peniaze investovať rozumnejšie, aby nové či zrekonštruované športové stánky slúžili pre všetkých Košičanov, aj dlho po ukončení EYOF. 

Tomáš Jurkovič

Tomáš Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Z pohľadu občana pozorujem, že mesto Košice má vo viacerých oblastiach svojho fungovania rezervy. Za najväčšiu výzvu, s ktorou sa naše mesto bude musieť vysporiadať, považujem zmiernenie dopadu klimatických zmien na urbanizované zóny. Jedným z hlavných opatrení je zatraktívnenie MHD a dobudovanie infraštruktúry pre alternatívne formy dopravy. Rozvoj individuálnej automobilovej dopravy nepovažujem za trvalo udržateľný, z toho dôvodu som sa rozhodol ho ďalej aktívne nepodporovať a namiesto auta som si zakúpil elektrickú kolobežku, a súčasne vo veľkom využívam MHD. Práve tieto formy dopravy potrebujeme rozvíjať, urobiť ich dostupnejšími, spoľahlivejšími a bezpečnejšími. V októbrových spojených regionálnych a komunálnych voľbách kandidujem ako nezávislý kandidát na poslanca mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, mesta Košice a Košického samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  Mestská turistikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu