Ako veľmi sú nezávislí kandidáti nezávislí?

Popularita nezávislých kandidátov je čoraz väčšia, čo síce môže pôsobiť ako dobrá správa, ale je to hlavne dôsledok toho, že ľudia prestávajú veriť politickým stranám a hľadajú alternatívu, ktorou by mohli byť nezávislí kandidáti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď sa povie slovné spojenie nezávislý kandidát, ľudia si zväčša predstavia nestraníckych, občianskych kandidátov bez podpory politických strán, ktorí sa rozhodli zlepšiť svoje okolie, ktorí sa zaujímajú o verejné veci a chcú presadiť spravodlivosť, zodvihnúť životnú úroveň, pomôcť svojej rodnej obci či mestu, jednoducho navonok samé pozitíva pre bežného občana. Podobný názor som na to mal niekoľko rokov dozadu, mal som pocit, že bude najlepšie, ak by všetci úspešní kandidáti boli ideálne z radov nezávislých. Na pár minút som sa dokonca potešil pri výsledku volieb do VÚC v Košickom kraji, keď som v televízii na grafickom vyobrazení uvidel rozdelenie kresiel v župnom parlamente. Táto radosť trvala asi iba 10 minút, keď som potom uvidel jednotlivé mená, ktoré patria mnohým nezávislým kandidátom. Samozrejme, boli tam svetlé výnimky, ale nikto ma nepresvedčí, že všetci z nich sú nezávislí. Teda aspoň nie tak, akoby si to človek predstavoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moja predstava nezávislého kandidáta je taká, že je to človek, ktorý sa dlhodobo angažuje vo verejných veciach, človek, ktorý sa aktívne zaujíma o rôzne spoločenské témy a hľadá riešenia, človek, ktorý je odhodlaný napomôcť k zmene aktuálne zle fungujúceho systému, človek, ktorý nikdy nebol v žiadnej politickej strane, predtým nekandidoval ako stranícky nominant či s podporou rôznych politických strán, človek, ktorého ľudia z okolia poznajú a dôverujú mu, človek, za ktorým nie sú škandály, má čistý register trestov a podobne.

Žiaľ, v mnohých prípadoch táto predstava ani zďaleka neplatí a pod vlajkou nezávislých kandidátov nájdeme ľudí, ktorí aktívne pôsobia či pôsobili za rôzne politické strany, dokonca sú alebo donedávna boli ich členmi, prípadne v minulosti kandidovali za alebo s podporou desiatok politických strán naprieč celým spektrom. Poprípade, ak už boli zvolení do funkcie a pri porovnaní dôležitých hlasovaní zistíme, ako ich hlasy zaujímavo korelujú s hlasmi nominantov niektorých vybraných politických strán, od ktorých sú tak veľmi nezávislí. Samozrejme v Košiciach už pôsobí viacero kvalitných nezávislých politikov, akurát nie každý ich pozná, keďže ľudia sa všeobecne málo zaujímajú o komunálnu politiku. To je potrebné zmeniť. 

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich riadkoch by som sa chcel bližšie pozrieť na to, ako sa dá stať nezávislým kandidátom, aby som demonštroval, že to zrovna nie je také zložité, ako to vyzerá. Zákon príliš jasne nedefinuje to, kto je a kto sa môže stať nezávislým kandidátom, skôr sa kandidátom všeobecne venuje a udáva iba základné kritériá, ktoré musia spĺňať.

Ak sa pozrieme na rozdiely medzi nezávislým kandidátom a straníckym kandidátom, asi najhlavnejší rozdiel z pohľadu samotného kandidáta vidím v tom, že stranícki kandidáti, (či už sa jedná o členov alebo kandidátov s podporou jednej či viacerých politických strán), nemusia na rozdiel od nezávislých kandidátov zbierať podpisy na svoju kandidatúru. Pokojne sa môžu uchádzať aj o 3 rozličné pozície, napr. miestny poslanec, starosta mestskej časti a mestský poslanec súčasne. Ak by sa o rovnaké tri pozície uchádzal nezávislý kandidát, potrebuje minimálne vyzbierať 2 podpisové hárky s príslušným počtom podpisov v závislosti od počtu obyvateľov mesta a mestskej časti, keďže kandidatúru na starostu mestskej časti a miestneho poslanca je možné zlúčiť v jednom podpisovom hárku. Veľkým problémom pre nezávislých kandidátov je to, že sa stále viac zvyšujú počty podpisov od občanov, ktoré je potrebné vyzbierať. Horšie sa už zbierajú podpisy v jednotlivých mestských častiach, kde kandidáti potrebujú nazbierať podpisy iba od občanov s trvalým pobytom v konkrétnej mestskej časti, kde kandidujú. Pri kandidatúre do mestského zastupiteľstva táto podmienka neplatí, hoci budú volení iba vo svojom príslušnom obvode, podpisy môžu vyzbierať od občanov s trvalým bydliskom v ktorejkoľvek časti mesta. Napríklad v mestách nad 100.000 obyvateľov je potrebné vyzbierať až 1.000 podpisov pri kandidatúre za mestského poslanca a pri mestských častiach, ktoré majú viac ako 20.000 obyvateľov je potrebné získať až 500 podpisov. Uznávam, že takéto vysoké počty podpisov predstavujú značnú nevýhodu pre nezávislých kandidátov oproti straníckym kandidátom. Zbieranie takého množstva podpisov zaberie poctivým kandidátom veľa času, ktorý by sa dal oveľa rozumnejšie využiť. Osobne s tým vôbec nesúhlasím a je to vyslovene nespravodlivé voči všetkým poctivým občanom, ktorí sa rozhodli kandidovať a predstavuje to pre nich enormnú byrokratickú záťaž. Navyše zbieranie podpisov komplikuje takisto aj nariadenie Európskej únie o ochrane osobných údajov známe pod skratkou GDPR, keďže ľudia sú momentálne oveľa obozretnejší ohľadom toho, komu a ako poskytujú svoje osobné údaje.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý zásadný rozdiel by mohol byť ten, že nezávislí kandidáti nie sú viazaní rozhodnutiami politických strán. Tu však prichádza jedno obrovské ALE. Naozaj je to tak? V niektorých prípadoch možno áno, ale ani zďaleka to neplatí vždy. Je potrebné si uvedomiť, že nezávislým kandidátom sa môže stať prakticky ktokoľvek, stačí si vyzbierať potrebné podpisy, ich počet pritom závisí iba od počtu obyvateľov obce, mesta či mestskej časti.

Ďalšie podmienky, ktoré je potrebné splniť uvádza Ministerstvo vnútra SR na svojej webovej stránke, ktoré však platia pre všetkých kandidátov do volených funkcii rovnako, sú nimi príslušný vek na jednotlivé pozície, ministerstvo ďalej uvádza jednotlivé prekážky práva byť volený, ktorými sú: výkon trestu odňatia slobody; právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

SkryťVypnúť reklamu

Popularitu nezávislých kandidátov si uvedomujú aj mnohí členovia politických strán, ktorí sa radšej budú uchádzať o priazeň voliča ako nezávislí kandidáti, a to aj v prípade, že je všeobecne známe, že sú alebo boli členovia konkrétnych politických strán, prípadne v minulosti už kandidovali za ne alebo s ich podporou. Napriek dlhému pátraniu som nedokázal potvrdiť, ale ani vyvrátiť, či je možné kandidovať ako nezávislý kandidát a súčasne byť členom niektorej z politických strán, resp. nedopátral som sa k žiadnemu konkrétnemu zákonu či nariadeniu, ktoré by to vyslovene zakazovalo, opravte ma, ak sa mýlim. Z toho vyplýva, že stačí iba nazbierať potrebný počet podpisov, podať si kandidátsku listinu a stať sa automaticky nezávislým kandidátom.

Medzi nezávislými kandidátmi sa, samozrejme, nachádzajú mnohí dobrí a čestní ľudia, ktorí to myslia skutočne vážne, chcú zmeniť svoje okolie k lepšiemu a určite si zaslúžia podporu občanov. Sám ich aktívne podporujem a niektorým z nich dám svoj hlas, pretože si získali svojou prácou moje sympatie a dôveru. Je však otázne, či ich voliči dokážu rozoznať medzi nezávislými kandidátmi, ktorí sú nezávislí iba z vypočítavosti, pretože usúdili, že takto majú väčšiu šancu uspieť vo voľbách.

Na druhej strane je mnoho kvalitných straníckych kandidátov, ktorí kandidujú za politické strany alebo s ich podporou. Osobne si nemyslím, že sú medzi týmito dvoma typmi kandidátov významné rozdiely, pretože stranícke tričko automaticky neznamená nemožnosť sa samostatne rozhodovať. Stále existujú strany, ktoré nemajú za sebou oligarchov a majú záujem sa tvrdou a poctivou prácou uchádzať o dôveru ľudí. Avšak je to takto oveľa zložitejšie bez populistických rečí a nereálnych sľubov. Sám kandidujem v komunálnych voľbách do miestneho zastupiteľstva v mestskej časti Sídlisko Ťahanovce za stranu SPOLU - občianska demokracia, pretože ma strana žiadnym spôsobom nenúti hlasovať v konkrétnych otázkach proti mojej vôli, v prospech mecenášov a proti občanom. Práve naopak, v hlasovaní mám, rovnako ako ďalší kandidáti voľnú ruku a vždy rád podporím akýkoľvek dobrý nápad a to bez ohľadu na to, kto ho predkladá.

Moje odporúčanie pre každého voliča, ktorý sa rozhodne ísť voliť, je začať sa viac zaujímať o komunálnu politiku, zistiť si, kto sú jednotliví kandidáti, ktorí kandidujú vo vašom okolí a v prípade, že už zastávajú nejakú volenú funkciu, skúsiť sa pozrieť, ako hlasovali v dôležitých hlasovaniach, za koho v predošlých voľbách kandidovali, prečítať si ich jednotlivé interpelácie, o čo sa zaujímali počas výkonu svojej funkcie a čo sa im podarilo presadiť. V prípade nových kandidátov je to trochu zložitejšie, ale takisto nie je problém získať dostatok informácií, ktoré sú verejne prístupné a urobiť si vlastný názor. Komunálne voľby sú na rozdiel od ostatných volieb výnimočné v tom, že kandidátov nie je problém osobne stretnúť a porozprávať sa s nimi, keďže obvykle sú Vašimi susedmi a bývajú o niekoľko ulíc vedľa. Čím viac informácií človek má, tým lepšie sa môže rozhodnúť a tým väčšia je šanca, že si nakoniec v deň volieb vyberie správne.

Každopádne bez ohľadu na stranícku príslušnosť či nezávislosť bude v novembrových komunálnych voľbách kandidovať množstvo kvalitných a čestných kandidátov, ktorých môžete svojim hlasom podporiť a prispieť tak k potrebnej zmene mestských, miestnych a obecných samospráv, aby mohli efektívnejšie plniť svoju primárnu funkciu, ktorou je služba občanom. Verím, že v novembri spoznáme čo najviac čestných poslancov, starostov a primátorov, a že úspešní nezávislí kandidáti budú konať nezávisle od rôznych oligarchov, záujmových skupín či vlastných sponzorov a nie nezávisle od potrieb občanov, ktorí im dali svoj hlas. Som presvedčený, že ak sa ľudia začnú zaujímať o komunálnu politiku, zistia si viac informácií o jednotlivých kandidátov, budú lepšie pripravení vybrať tých, ktorí budú konečne konať v ich prospech. Verím, že úspešní nezávislí kandidáti spolu s úspešnými čestnými straníckymi kandidátmi vytvoria po novembrových komunálnych voľbách funkčné zastupiteľstvá, ktoré prispejú k zmene a budú hájiť záujmy všetkých občanov bez rozdielu.

Tomáš Jurkovič

Tomáš Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Z pohľadu občana pozorujem, že mesto Košice má vo viacerých oblastiach svojho fungovania rezervy. Za najväčšiu výzvu, s ktorou sa naše mesto bude musieť vysporiadať, považujem zmiernenie dopadu klimatických zmien na urbanizované zóny. Jedným z hlavných opatrení je zatraktívnenie MHD a dobudovanie infraštruktúry pre alternatívne formy dopravy. Rozvoj individuálnej automobilovej dopravy nepovažujem za trvalo udržateľný, z toho dôvodu som sa rozhodol ho ďalej aktívne nepodporovať a namiesto auta som si zakúpil elektrickú kolobežku, a súčasne vo veľkom využívam MHD. Práve tieto formy dopravy potrebujeme rozvíjať, urobiť ich dostupnejšími, spoľahlivejšími a bezpečnejšími. V októbrových spojených regionálnych a komunálnych voľbách kandidujem ako nezávislý kandidát na poslanca mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, mesta Košice a Košického samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  Mestská turistikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu