V súčasnosti nájdeme v Košiciach iba jedno podzemné kontajnerovisko, ktoré sa nachádza v MČ Juh na Oštepovej ulici, ktoré vybudovala spoločnosť KOSIT a.s. v spolupráci s magistrátom mesta. Neďaleko v parčíku Jozefa Psotku bolo postavené uzamykateľné kontajnerovisko, aby sa občania mohli vyjadriť, ktoré z riešení sami preferujú. Uzamykateľných kontajnerovísk sa v meste nachádza viacero, najviac ich bolo vybudovaných v MČ Západ, kde postupne prerábajú klasické kontajneroviská na uzamykateľné.
Uzamykateľné kontajneroviská
Uzamykateľné kontajneroviská sú preferované spoločnosťou KOSIT, ktorá ich ponúka na prenájom za cenu zhruba 200€ na 15 rokov. Nevyžadujú si až tak vysokú úvodnú investíciu ako podzemné kontajnery, ale frekvencia ich vyprázdňovania je oveľa častejšia oproti nim kvôli ich malej kapacite. Pri uzamykateľných kontajneroviskách sa však nepredchádza nepríjemnému zápachu a vzhľad akejsi kontajnerovej klietky takisto nepôsobí vizuálne atraktívne.
Podzemné a polopodzemné kontajneroviská
Podzemné a polopodzemné kontajnery sú drahšie ako uzamykateľné. Je potrebné vynaložiť na úvod viac finančných prostriedkov, ale na druhej strane vďaka ich väčšej kapacite, zvyčajne 3000 až 5000 litrov na jeden kontajner, a dlhšiemu časovému intervalu medzi jednotlivými odvozmi odpadu sú náklady s odvozom smetia nižšie. Investícia sa vyplatí zhruba po 5 až 10 rokoch.
Kritici podzemných kontajnerovísk uvádzajú aj ďalšie problémy ako napríklad, že zaberajú veľa miesta, ich cena je vysoká, nesmú sa pod nimi nachádzať inžinierske siete alebo na ich vyprázdňovania sú potrebné špeciálne vozidlá.
Ak sa na to pozrieme bližšie, zistíme, že ich rozmery v porovnaní s uzamykateľnými kontajnermi sú iba o trochu väčšie. Klasické kontajnery síce zaberú zdanlivo menej miesta, ale pri rovnakom objeme odpadových nádob zaberú v skutočnosti väčšiu plochu. Inžinierskej siete sa nemôžu nachádzať ani pod uzamykateľnými kontajnermi a je ich možné presunúť bez problémov o pár metrov vedľa. Špeciálne vozidlo už spoločnosť KOSIT musela zakúpiť, pretože ním vyprázdňuje podzemné kontajnery v MČ Juh. Odmena vozového parku je úplne bežná záležitosť.
Môj názor je taký, že mesto a jednotlivé mestské časti by mali preferovať podzemné resp. polopodzemné kontajnery hlavne pre nižšie náklady na ich vyprázdňovanie, veľkú kapacitu, estetický vzhľad a výrazne menší zápach v ich okolí. V prípade, že kvôli skutočne oprávneným dôvodom ich výstavba nie je možná, tak na tých miestach by sa mali vybudovať uzamykateľné kontajnery. V neposlednom rade sa takýmto riešením zamedzí preberaniu odpadkov jedincami zo sociálne vylúčených komunít, ktorí za sebou neraz zanechávajú neporiadok v širšom okolí.
Budem rád, ak sa Košice priblížia v riešení tejto problematiky moderným metropolám, kde je trend podzemných kontajnerovísk čoraz populárnejší. Takéto kontajnery nájdeme na Slovensku napríklad aj v Moldave nad Bodvou či Liptovskom Mikuláši.
Aké riešenie kontajnerovísk sa Vám najviac páči? Ktoré z nich preferujete?