
(povera z Tulčíku) Predstavte si, že horí dom a vy chcete zabrániť, aby sa oheň rozšíril na vedľajšie domy. Vedeli ste, že gazda, pán domu, musí takýto dom obehnúť nahý dookola so stolom v ruke? Len si skúste predstaviť, žeby sa chytila taká OPTIMA, alebo AVION. V istom smere by to mal majiteľ jednoduchšie. Nemusel by vláčiť obrovský vyrezávaný stôl. Stačila by mu v pohode nejaká drevotrieska by IKEA. Problém by však nastal, že by mal asi tak po ¼ obehnutia by nie len, že nevládal, ale na krku by mal žalobu z ohrozovania mravnej výchovy.
(Tulčík) Horšie je na tom mladá žena. Tá si musí dať 2 kolá. Nie však okolo domu, ktorý nehorí, ale okolo toho, ktorý horí. Samozrejme, aj v tomto prípade musí byť nahá. Dedinčania vtedy mysleli asi aj na praktické veci – a to, že dievča sa opáli, keďže solária by ste vtedy ťažko zháňali a keďže musela utekať 2x, prezrieť si ju poriadne stihli asi všetci chlapi.
(Tulčík) Ešte horšie boli na tom malé deti. Tie nie len, že museli nahé utekať 3x, ale museli zároveň sypať zo sitka soľ. Nie som si istý, či tým chceli dosiahnuť, aby v pahrebe pečené zemiaky už nebolo treba soliť. Ale toto moje uvažovanie je pravdepodobne scestné. Ak by to bolo fakt pre tie zemiaky, určite by tam museli behať aspoň dve deti a to druhé by pre lepšiu chuť hádzalo do ohňa maslo. Samozrejme zmienke o prípadných pedofiloch sa radšej vyhnem.
(Lednice) Tam vám boli v istých veciach trošku náročnejší. Je síce pravda, že žena tam nemusela utekať – stačilo dom len obísť, ale taktiež musela byť nahá a čo je hlavné – musela byť z dvojčiat.
No a vraj to celé dlhé roky fungovalo. Potvrdiť vám to osobne nemôžem. U nás v dedine vraj verili na zázračnú moc vody, ktorá keď sa do ohňa vyleje, tak ten sa uhasí. Sila, čo? To boli časy. Nie ako teraz, keď každý verí len na zázraky techniky. Vytočíte 112/150 a oheň po určitej chvíli zmizne.
Nabudúce si povieme niečo o tom, ako sa stavali domy.
Zdroj povier: Dr. Rudolf Bednárik - Duchovné základy ľudového staviteľstva