Krvácajúca demografia alebo o hladných dôchodcoch

Od roku 2021 Slovensko začne vymierať. Zároveň sa bude zvyšovať priemerný vek obyvateľstva. Čakajú nás hladní dôchodci bez domova len preto, že nevidíme za horizont volebného obdobia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Pred pár týždňami som sa vrátil z bruselského Demogafického fóra, na ktorom boli preberané otázky a problémy, ktoré hoci nás nezačnú trápiť hneď zajtra, budú nás bolieť o to viac.

Prinášam zopár poznámok, ktoré som si z pôdy Európskej komisie priniesol:

MALÚ PôRODNOSŤ NERIEŠIME
- môj dojem je, že hoci je demografická kríza obrovská, jej korene (= rodenie mála detí európanmi) sa už neriešia, rezignovali sme na zvrátenie zlého stavu normálnou cestou. Riešia sa už len následky veľmi nízkej pôrodnosti a s poklesom populácie Europy sa pracuje ako s nezmeniteľným trendom.
- malé množstvo detí ako základ problému museli vyzdvihnúť až diskutujúci v debate, odborní prednášatelia ho nespomenuli
- malým pozitívom je logo fóra, ktoré je zložené z detí do tvaru EU zástavy :)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

STARNUTIE OBYVATEĽSTVA
- často skloňovaným pojmom bolo starnutie populácie - ageing a z neho vyplývajúce potreby:
-- zvyšovanie veku odchodu do dôchodku
-- zlepšovanie pracovného prostredia pre starších ľudí
-- vytváranie podmienok na aktívne starnutie - 3 sféry: práca, dobrovoľníctvo a aktivita v rodine - pomoc s deťmi a pod.
- máme veľa múdrych starých ľudí so skúsenosťami, ktorých potenciál nevyužívame (!)
-- sú potrebné - medzigeneračné riešenia, napr. motivovanie 50-ročných ľudí k zakladaniu vlastných firiem, aby mali so svojimi skúsenosťami prácu a starali sa o ne, ďalej efektívnym sa ukázalo MIEŠANIE ĽUDÍ RôZNEHO VEKU V TÍMOCH - starší majú skúsenosti, mladší majú silu, potiahnu

SkryťVypnúť reklamu

- na Fóre som naznačil, že nie je možné operovať so zvyšovaním veku odchodu do dôchodku donekonečna. Aj u nás sa s týmto pojmom operuje, akoby to bolo niečo bežné, normány fakt. Existuje predsa hranica, za ktorú proste fyzicky nie je možné, aby starý človek chodil do práce. Najmä ak ide o namáhavú fyzickú prácu. Pri všetkej úcte, 70-ročný človek už určite nevykope kanál, možno ani pero poriadne do ruky nechytí. Otázku zdravia ľudí vo vyšom veku naznačil aj jeden z hlavných rečníkov, Bernard Casey, s tým, že mu v debate chýbala zmienka o zdraví v tejto súvislosti - fyzickom aj psychickom.

- ďalšie z navrhovaných riešení starnutia je migrácia, čo je podľa môjho názoru scestné, pretože celá Európa vymiera, takže odkiaľ chceme brať nových migrantov? Ak spoza európskych hraníc, tak ako sa už ukázalo, rôzne kultúry na seba často narážajú a namiesto inklúzie vznikajú getá a pouličné nepokoje (samozrejme, nehodno paušalizovať, no problémy reálne s multikulturálnym experimentom v EU máme). Ešte dôležitejším problémom migrácie je fakt, že táto pretŕha dôležité rodinné väzby (toto sa potvrdilo aj neskôr priamo na Fóre, kedy sa hovorilo o tom, že mamy nechávajú svoje rodiny a deti vo východnej Európe a idú pracovať do jej západnej časti. Otvorila sa tak otázka, ako za nimi priviesť aj ich rodiny.)
- otázky imigrantov - majú horšie výsledky v škole; snáď to bude lepšie u ich detí (...)
-- v imigračnej otázke sa spomínala potreba selekcie migrantov -> brať len tých lepších (toto je morálne otázne z môjho pohľadu)
-- sú diskriminovaní na trhu práce - stále sú tam predsudky

SkryťVypnúť reklamu

IVESTOVANIE DO BUDÚCNOSTI
- najdôležitejšia otázka, ktorú si musíme položiť je: chceme investovať do infraštruktúry alebo do ľudí? teda skátene: chceme dobré cesty alebo deti, ďalšiu generáciu (ktorá sa o nás postará)? Z tejto dilemy, ktorú poberatelia eurofondov neradi počujú, vychádza pojem "social investment" (sociálna investícia)

- investovanie do detí je veľmi dôležité

- na Fóre bol spomínaný vo februári prijatý Social Investment Package (SIP) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1044&langId=en, ktorý by mal byť významným dokumentom pre EU v sociálnych otázkach a peniaze vložené do sociálneho systému sú chápané ako INVESTÍCIA

SkryťVypnúť reklamu

- často skloňovaným riešením demografie bolo spomínané vzdelanie a práca
- na tému míňania peňazí bola povedaná magická formulka, ktorú by sme si mali brať hlboko do srdca všetci - nejde len o to menej míňať v kríze, ale najmä míňat efektívne

PRÁCA ŽIEN vs. DEMOGRAFIA
- veľa bolo preberané vyrovnávanie sa platov žien a mužov (na Slovensku označované ako rodová rovnosť - táto je v poriadku, pokiaľ hovoríme o ohodnocovaní práce. Netreba ju však zamieňať za rovnakosť oboch pohlaví, ako to robí ideológia gender mainstreaming, pretože tieto budú vždy odlišné - fyzicky i psychicky.)
- hovorilo sa aj o potenciáli žien, keď pred niekoľkými desaťročiami začali bojovať za svoje práva a nastúpili viac do prace - tzv. "revolúcia žien". Dôsledkom bol zvýšený HDP o desiatky percent.
- trend, kedy ženy nastupujú radšej do zamestnania ako by zostávali pri deťoch, bol potvrdený ako stúpajúci na najbližších 20 rokov. Jeho dôsledok - rodenie menej detí zároveň plodených vo vyššom veku však zostal na Fóre nevypovedaný. Zvláštne.

- bol prezentovaný prieskum medzi ženami EU, z ktorého vyplýva, že ženy by najradšej mali ČIASTOČNÝ ÚVäZOK, aby sa mohli venovať aj rodine, deťom aj práci. Toto by si mali uvedomiť aj lídri na Slovensku (vláda aj zamestnávatelia), pretože v čiastočných úväzkoch sme na chvoste, pričom rodinám aj pracovníkom by veľmi prospeli (spokojný pracovník = vyšší výkon v práci).

DôSLEDKY NÍZKEJ PôRODNOSTI
- dôsledky krvácajúcej demografie už na niektorých miestach v EU pociťujú: zatváranie škôl, škôlok, migrácia mladých ľudí do iných regiónov, búranie chátrajúcich domov, vyššia ponuka práce ako dopyt po nej (na severe Holadska majú viac práce ako mladých pracovníkov, čo sa môže zdať pozitivne, avšak ak to prekročí istú hranicu, nebude mať kto reálne zabezpečovať služby), čím ďalej, tým viac ľudí je treba v starostlivosti o starších ľudí

- krajiny s lepšou ekonomikou majú lepšie vyhliadky v pôrodnosti (viď štatistiky Eurostatu nižšie)

PRÍKLAD ZO SASKA (NEMECKO)
- počas druhého dňa Fóra vystúpil Johannes Beermann, Staatsminister zo Saska (časť bývalého východného Nemecka) a hovoril, že demografický problém si uvedomili už v 90-tych rokoch, kedy im po páde múru klesla pôrodnosť až o 70%. Riešenie tohto problému sa stalo základom ich politiky. Nasadili rôzne opatrenia a po 20 (!!!) rokoch majú výsledky - majú najvyššiu pôrodnosť v rámci nemeckých štátov (pripomínam, že na zachovanie národa je potrebná aspoň 2.1) - prosím, majú najvyššiu pôrodnosť v rámci Nemecka - 1.49 (!). P. Beermann sa s týmto číslom chválil a bol hrdý na to, akí sú dobrí.
Hovoril, že riešenie demografických problémov je potrebné zahrnúť do EU zmlúv a stratégií. V Sasku investovali do vzdelania, do MALÝCH a STREDNÝCH FIRIEM, lebo sú chrbticou ekonomiky. Spomínal aj ďalšie opatrenia - k problému pristúpili veľmi zodpovedne a pracovali s ním.
S p. Beermannom som sa neskôr na chvíľu zhováral osobne a pýtal som sa na podporu rodinného a komunitného života, či investujú aj do tohto dôležitého segmentu. Povedal, že áno, že rodinné putá sú veľmi dôležité, lebo ľudia hoci odišli na západ, PO ROKOCH SA VRACAJÚ naspäť. Hoci vedia, že idú za nižšími mzdami, práve rodina a vzťahy sú pre nich to dôležité. Podstatné však samozrejme je dať ľuďom prácu. Potom zostanú, nebudú migrovať a budú mať aj deti. Tento pán ma veľmi povzbudil v tom, že existujú zodpovední politici, ktorí na problém demografie pozerajú veľmi citlivo a intenzívne ho riešia.

SLOVENSKO
Po tom, ako som sa vrátil domov, prečítal som si, že Slovensko začne od roku 2021 vymierať, pričom sa zároveň bude čoraz viac zvyšovať priemerný vek obyvateľstva. Nie že by som to už nebol predtým počul, no nevedel som, že je to tak blízko. Táto informácia ma samozrejme nepotešila, prinútila ma zamyslieť sa, či aj ja nebudem chudobným starcom so smiešnym dôchodkom, prípadne dôchodok ani nebude existovať, lebo naň jednoducho Slovensko nebude mať. Starý človek postaraj sa sám o seba! (Nedá mi nepripomenúť nedávny výrok japonského ministra o tom, že starí ľudia by mali byť zodpovední a mali by zomrieť. Nechutná "vďaka" za ich život a upracované mozole...) Hmm, keď tak uvažujem, možno by som si mal začať poriadne šetriť a vychovávať mnohopočetnú rodinu... (Kde sú tí, ako Stanislav Trnovec či Vladimír Palko, ktorý chceli naviazať dôchodky na počet detí, aby mamy, ktoré prebdeli roky na materskej, neboli trestané nízkym dôchodkom za to, že vychovali nových daňových poplatníkov?)

Celkovo mám pocit, že sa na Slovensku o krvácajúcej demografii ani nehovorí. Pritom sme ako krajina v katastrofálnej situácii a nikto to nerieši. Je to, žiaľ, poza horizont volebného obdobia a takáto INVESTÍCIA sa preto nenosí. Ale ono si nás to, žiaľ, počká...

Vývoj pôrodnosti v rokoch 1990 - 2011: porovnanie priemeru EU27, Slovenska, ČR, Maďarska, Bulharska, Poľska a Francúzska.

Obrázok blogu

údaje sú extrahované z EUROSTATU

Tomáš Kováčik

Tomáš Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

postupne ma skvelí ľudia navôkol priviedli k rozhodnutiu snažiť sa meniť veci k lepšiemu, nezostávať pasívny, bojovať za dobré veci, pomáhať ľuďom čo najviac to ide Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu