Zhromaždenie na podporu prenasledovaných kresťanov a iných náboženských menšín vo svete

Ako organizátori s me veľmi radi, že sa zhromaždenia na podporu prenasledovaných pre vierovyznanie v utorok 3.5. zúčastnilo asi 700 účastníkov, ktorí prišli so sviečkami a v oranžovom oblečení vyjadriť podporu prenasledovaným pre ich vieru. K zhromaždeniu nás motivovalo stupňujúce sa násilie, ktoré (zatiaľ) vyvrcholilo brutálnou vraždou 21 koptských kresťnanov v Líbyi a únosom asi 200 kreťanov v Sýrii. Cieľom zhromaždenia bol najmä apel na slovenských, európskych a svetových lídrov, aby neodkladne riešili hroznú situáciu prenasledovaných. Na zhromaždení vystúpil Anton Frič, fotograf a dokumentarista, ktorý nedávno v Iraku navštívil prenasledovaných, diplomat a bývalý minister zahraničných vzťahov Pavol Demeš, Ján Kerekréti z Evanjelickej aliancie a z bezpečnostných dôvodov nevystúpil, no prečítali sme príhovor kresťana z problematickej krajiny. Na záver zhromaždenia pritomní ako akt solidarity s prenasledovanými kládli sviečky k fontáne pred prezidentským palácom, ktorá nesie názov Zem - planéta mieru. Zhromaždenia sa zúčastnili aj viacerí predstavitelia verejného života - prehovorila europoslankyňa Anna Záborská, jej kolega Branislav Škripek pre pracovné povinnosti poslal písomnu podporu. Ďalej sa zhromaždeným prihovoril Ján Figeľ, Daniel Lipšic a podporu zaslali poslanci OĽANO. Viacerí ďalší poslanci NR SR boli pritomní ako účastníci zhromaždenia. ĎAKUJEME všetkým, ktorí podporili prenasledovaných. Tomáš Kováčik, Ivan Lučanič občianski aktivisti a organizátori zhromaždenia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

VYHLÁSENIE účastníkov Verejného zhromaždenia na podporu prenasledovaných kresťanov a iných náboženských menšín vo svete, 3. marca 2015

My, účastníci Verejného zhromaždenia na podporu prenasledovaných kresťanov a iných náboženských menšín vo svete sme sa dnes, 3.marca 2015 zišli v Bratislave a v Kežmarku, aby sme vyzvali predstaviteľov Slovenskej republiky, Európskej únie a Organizácie spojených národov, aby neodkladne vyvinuli intenzívne úsilie na zastavenie násilia a zabíjania kresťanov a iných náboženských menšín vo svete, najmä organizáciou „Islamský štát“, a aby konkrétne pomáhali obetiam násilia.
Dôrazne protestujeme proti akémukoľvek perzekuovaniu náboženských menšín ako aj proti nedostatočnej aktivite, s ktorou sa tento problém stretáva na Slovensku ako aj na medzinárodnej úrovni.
V posledných mesiacoch sa na Blízkom východe a v ďalších krajinách zintenzívňujú násilné udalosti namierené proti kresťanom a iným náboženským skupinám. Hromadná poprava 21 koptských kresťanov v Líbyi, či únos minimálne 200 asýrskych kresťanov v Sýrii sú len poslednými aktmi epidémie brutality a genocídy, ktorú je nutné okamžite zastaviť. Tieto menšiny sú prenasledované a zabíjané len pre svoju vieru. Náboženská sloboda je pritom základným ľudským právom, ktorého pošliapavanie vedie k porušovaniu ďalších práv.
Iracký biskup Saad Sirop Hanna hovorí: „Odmietame zaprieť našu vieru a naše náboženstvo, nech by bol na to akýkoľvek dôvod. Sme hrdí na to, čo prežívame, hoci to bolí.“ Desaťtisíce utečencov majú byť pre nás motiváciou k urýchleným krokom, nie k čakaniu na samovyriešenie problému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úrovni Slovenskej republiky preto žiadame vládu SR, aby aktívne používala všetky diplomatické, ekonomické a ďalšie nástroje na presadzovanie práva na život a náboženskú slobodu a aby v spolupráci s Európskou úniou a OSN realizovala adekvátne kroky voči krajinám, ktoré túto slobodu porušujú. Vyzývame tiež vládu SR, aby poskytla azyl prenasledovaným, najmä rodinám nedávno popravených kresťanov, ako aj humanitárnu pomoc prenasledovaným. Apelujeme aj na občanov, aby sa v rámci svojich možností zapojili do tejto pomoci.
Žiadame Európsku úniu a OSN o vykonanie konkrétnych krokov, ktoré zabezpečia bezpečnosť prenasledovaných a náboženskú slobodu vo svete. Žiadame ich o nemlčanie pri páchaní násilia voči kresťanom a iným náboženským menšinám a konanie konkrétnych krokov vedúcich k jeho eliminácii a predchádzaniu. Samozrejmou žiadosťou je poskytnutie humanitárnej pomoci a ponúknutie azylu prenasledovaným.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci nesieme zodpovednosť za pokoj, mier a slobodu vo svete, vrátane slobody svedomia a náboženského presvedčenia. Zoči-voči nárastu nábožensky motivovaného násilia voči kresťanom a náboženským menšinám vo svete aj v Európe si musíme túto zodpovednosť uvedomovať a konať.
Prítomnosťou na tomto zhromaždení a zapálenou sviecou položenou k fontáne pred prezidentským palácom, ktorá nesie názov „Zem – planéta mieru“, vyjadrujeme solidaritu s trpiacimi pre vieru po celom svete.
V Bratislave a Kežmarku 3.marca 2015

Tomáš Kováčik

Tomáš Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

postupne ma skvelí ľudia navôkol priviedli k rozhodnutiu snažiť sa meniť veci k lepšiemu, nezostávať pasívny, bojovať za dobré veci, pomáhať ľuďom čo najviac to ide Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu