Spotrebný úver od VÚB banky

Jún 2018. Ceny bytov na vrchole, tak som sa rozhodol radšej si kúpiť nové auto. Voľba v oblasti financovania padla na spotrebný úver. Voľba v oblasti banky padla na VÚB. Bol to začiatok dlhého vzťahu alebo nepodarený flirt?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na otázky, prečo nové auto a prečo spotrebný úver Vám rád odpoviem v diskusii. Poďme ale k meritu veci. V júni 2018 som už mal objednané auto, ktoré malo prísť v júli, vedel som cenu a tak mi nič nebránilo v tom, aby som išiel na prieskumnú misiu po bankách. Obchodné centrum BORY mi na to poslúžilo ideálne, vzhľadom na veľký počet pobočiek rôznych bánk.

Nebudem Vás zaťažovať podrobným výpisom výsledkov, zostaňme pri tom, že človek nulovou úverovou históriou, si napriek nadpriemerným príjmom a neexistujúcim záväzkom má problém nájsť vhodný spotrebný úver. Môj osobný favorit Slovenská sporiteľňa mi síce ponúkol najnižší úrok, ale RPMN už bola vyššie, čo mi pracovníčka na pobočke nevedela vysvetliť a keď nevedela ani čo je to RPMN, tak som išiel radšej o dúm dál.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepšie podmienky mi nakoniec sľúbili vo VÚB banke, všetko vyzeralo byť kóšer, pani na mňa pôsobila veľmi príjemne. Hlavne ma uistila, že hocikedy môžem robiť bezplatne mimoriadne splátky a následne aj predčasné splatenie úveru. Tak sme sa dohodli, že pár dní predtým ako budem musieť uhradiť kúpnu cenu za auto, prídem na pobočku podpísať zmluvy. Prvá chyba.

S dobrou náladou som 2 dni pred splatnosťou kúpnej ceny išiel na pobočku, všetko išlo ako po masle, až som narazil na bod, vďaka ktorému som najbližšie 2 mesiace nespával pokojne. Konkrétne sa jednalo o bod, ktorý hovoril, že ak prvú polovicu doby splatnosti úveru urobím akúkoľvek mimoriadnu splátku, tak sa mi zvýši úroková sadzba o 2 percentuálne body. Pri predčasnom splatení budem dokonca povinný doplatiť úroky, akoby som mal celú dobu úrok 7,90% a nie 5,90%.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí, ktorí vedia, ako funguje anuitné splácanie je jasné, že za prvú polovicu doby splatnosti človek zaplatí drvivú väčšinu úrokov. Určite to vedia vo VÚB banke. Ja som si totiž podľa zmluvy nebral úver s úrokovou sadzbou 5,90%, ale s úrokovou sadzbou 7,90% a so zľavou 2 percentuálne body. Nárok na zľavu by som samozrejme akoukoľvek mimoriadnou splátkou alebo predčasným splatením v prvej polovici splatnosti úveru stratil. A vedia aj to, že tieto veľmi podstatné drobnosti nemajú povinnosť komunikovať klientovi pred podpisom zmluvy.

Vzhľadom na to, že ma tlačil čas, som síce s nevôľou, ale danú zmluvu podpísal. Následne som načerpal úver a prebral auto. Najbližší mesiac som vec neriešil a to jednak pre nedostatok času, ale tiež pre to, že ma známi ubezpečovali o tom, že aj tak sa jedná o kvalitný úver. Druhá chyba.

Skryť Vypnúť reklamu

Rutinná návšteva Slovenskej sporiteľne, pobočky TPD, september 2018. Po tom, ako som sa pracovníčke zdôveril s daným problémom, mi bol ponúknutý úver plne podľa mojich predstáv. Pár dní nato som síce pri podpise zmluvy namietal niekoľko bodov, ale jednalo sa o drobnosti a zmluvu som podpísal. Nakoniec všetko dobre dopadlo, keďže som dostal bonus za prenos úveru, ktorý mi pokryl pokuty za predčasné splatenie úveru vo VÚB banke.

Poučenia z môjho príbehu:

  1. Vždy choďte podpísať zmluvy do banky s dostatočným predstihom, aby ste mali čas vybaviť si úver v inej banke. Čerpanie úveru si väčšinou môžete určiť aj neskôr ako ste podpísali zmluvu. Zmluvu si môžete zobrať domov na preštudovanie.

  2.  Ak predsa podpíšete nejakú nevýhodnú úverovú zmluvu s bankou, tak do 14 dní od nej môžete bez sankcií odstúpiť. Oplatí sa preto hneď riešiť náhradné financovanie a neodkladať to na neskôr.

Dúfam, že aspoň niektorým z Vás som poskytol užitočné informácie, ktoré využijete. Človek by si myslel, že v dnešnej dobe už bude všetko legislatívne ošetrené tak, aby sa podobné prípady nemohli stať. Treba si však uvedomiť, že legislatíva sa mení pomerne ťažko a dlho, kým podmienky zmlúv sa môžu meniť veľmi ľahko a rýchlo. A vete mi, že banky majú pracovníkov, ktorí sa zaoberajú len tým, ako splniť nové legislatívne podmienky a pritom zachovať výhodnosť zmlúv hlavne pre daný bankový dom.

Tomi Horváth

Tomi Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, aktivista proti extrémizmu a predovšetkým občan so záujmom o veci nielen verejné. Zoznam autorových rubrík:  ŽivotPolitikaEkonomika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu