Vo štvrtok sa ma jedna pacientka opýtala:
- " Moji príbuzní by sa chceli prísť informovať. Mohli by prísť v nedeľu?"
- Odvetil som: "Pani, zajtra (t.j. v piatok) som tu od 7.30 do 19.30, v sobotu tiež od 7.30 do 19.30".
- V hlase jej zaznelo prekvapenie:" A v nedeľu tu už nebudete?"
- "Nie pani, je mi to ľúto, ja totiž občas chodievam aj domov..."
Pokrčila plecami a sklamaná odišla.
Už dávno som sa naučil, že sa len tak v nemocnici na chodbe nemôžem smiať na vtipe, ktorý mi od srdca povie kolega. Okoloidúci pacient je totiž často presvedčený, že si z neho robíme srandu a cíti sa urazený. Opakovane sa mi nato už pacienti sťažovali.
Ak vám do tváre hlieny plné tých najrezistentnejších baktérií kašle bezvládny človek, nemôžete sa preto naňho hnevať, nemôže zato. Vezmete si rúško a v duchu sa modlíte, aby ste niečo nechytili. Úplne bežne sa však stáva, že vás s totálnou samozrejmosťou kvalitne okašle aj bdelý pacient (a to okašle teraz nemyslím obrazne). V jeho očiach ste zrejme Robocop či Highlander, od ktorého sa baktérie len tak odrážajú, ktorý v živote nemôže byť chorý a ktorý žije večne.
Nie, vážení, lekári nežijú večne. Sú to takí istí ľudia, ako všetci navôkol. Dovoľte preto, aby som vám prezradil zopár "tajomstiev":
- Či veríte, či nie, lekári chodia niekoľkokrát denne na WC.
- Lekári nie sú perpetuum mobile. Musia sa občas najesť, napiť, dokonca aj vyspať.
- Lekári sú smrteľní a choroby ich vonkoncom neobchádzajú - ba práve naopak. Každý jeden lekár je zároveň bývalým, či budúcim pacientom. V mnohých ochoreniach, ale napríklad aj pri takých samovraždách či závislostiach, vysoko prekračujú priemer.
- Lekári majú svoje rodiny. Majú milujúce manželky, ktoré ich doma netrpezlivo čakajú. Majú detičky, ktoré milujú a ktoré nechcú nakaziť voľačím, čo si nedobrovoľne privezú z práce.
- Aj keď si lekári Hippokrata veľmi vážia, za svoju prácu by si chceli aj zarobiť. Musia totiž platiť nájomné, stravu, benzín, škôlky a školy pre svoje deti. Radi by si občas išli z rodinkou na dovolenku oddýchnuť. Najnovšie knihy s tými najnovšími poznatkami o diagnostike a liečbe chorôb, dnes stoja tisíce korún.
- Lekári nemajú patent na rozum. Aj keď hovoria po latinsky, dlho a nezrozumiteľne, múdro sa pritom tvária, zďaleka to ešte neznamená, že vedia, čo vám je.
- A na záver azda to najväčšie zo všetkých tajomstiev:
Lekári, okrem fonendoskopu, kladivka či skalpelu, majú aj dušu.