Na svoje zdravie kašlem - veď lekári sa postarajú

Vianočné sviatky sa dajú prežiť rôzne. Ja tie tohtoročné oslavujem prevažne v nemocnici - pacienti si ma užijú podstatne viac, ako moja žena a ďeťúrence. Niežeby som nechcel byť ako každý normálny človek cez vianoce pokope s rodinou, ale nový Zákonník práce a maximálne 12-hodinové pracovné zmeny, urobili z môjho už aj tak úbohého príjmu almužnu a tak nadrábam, koľko môžem. To iba na úvod ako vysvetlenie, prečo trávim sviatky takto poloúchylne. (Upozornenie: Toto nie je to blog o lekárskych platoch! Experti na ekonomiku v zdravotníctve, odpustite si preto prosím múdre rady typu - vedel si do čoho ideš, mal si si vybrať iné povolanie, aj iní v štátnej správe zarábajú toľko, odíď do privátu, a pod.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)

 V dnešnej službe, okrem vybavovania pacientov z vonku (najmä privezených sanitkami) a riešenia problémov ostatných ležiacich pacientov na klinike, zatiaľ behám ako s nasoleným zadkom najmä okolo jedného pacienta - ťažkého kardiaka, po opakovaných infarktoch, bypasse, s ťažko zníženou funkciou srdca ako pumpy, proste chodiaci atlas kardiológie a internej medicíny. Je to náš starý známy, naposledy nás svojou návštevou poctil pred necelými dvoma mesiacmi.
 Kde je pointa? Milý pacient si pred 3 týždňami zmyslel, že mu je "dajak plano", točí sa mu hlava a určite to bude od liekov, ktoré dlhodobo berie. Nelenil a všetky lieky do jedného náhle vysadil. Je priam zázrak, že trvalo až celé tri týždne, kým ho prejavy ťažkého srdcového zlyhania s plne rozvinutým pľúcnym opuchom prinútili prísť k nám do nemocnice. Kardiálne zlyhanie je u neho zatiaľ dosť rezistentné, na liečbu príliš nereaguje, frekvencia srdcových komôr sa pri chronickej fibrilácii predsiení blíži ku 200 úderom za minútu.
 Snáď to nakoniec zasa dobre dopadne a náš pravidelný "zákazník" oslávi, hoci v nemocnici, príchod ďalšieho Nového roka. Rozhodne ale nie je v poriadku, že prevažnú väčšinu zhoršení svojho zdravotného stavu s následnou nutnosťou hospitalizácie a drahej liečby, si zapríčiňuje on sám. Tým, že neberie lieky, nechodí pravidelne na ambulantné kontroly, naďalej popíja a fajčí, o nejakej neslanej diete ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

   V kašľaní na svoje zdravie rozhodne nie je výnimka, uvádzam zopár ďalších príkladov:  

 Medzi našich štamgastov patria aj alkoholici s cirhózou pečene, ktorí si veselo aj naďalej užívajú života - t.j.popíjajú, bez najmenšej snahy s alkoholovou závislosťou bojovať. Raz za jeden - dva mesiace si k nám prídu na pár dní ľahnúť, aby sme im vypustili ascites - čo je tekutina, ktorá sa pri cirhóze hromadí v brušnej dutine, a to niekedy v obrovských množstvách. Často však prídu títo pacienti aj nedobrovoľne - či už s prejavmi zlyhávania pečene, opuchnutí, žltí ako citróny, alebo s niektorou z akútnych komplikácií cirhózy - napríklad so život ohrozujúcim krvácaním s pažerákových varixov. Liečba býva značne nákladná a náročná, často sú potrebné opakované transfúzie, zmrazené plazmy, roztoky albumínov, lieky zastavujúce krvácanie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

  Máme pacienta po transplantácii srdca, ktorému sme v minulosti pri ťažkých zlyhaniach srdca opakovane zachránili život, venovali mu kvantum času a energie, pričom jeho hospitalizácie stáli nemálo finančných prostriedkov. O samotnej transplantácii v NÚSCH Bratislava a pooperačnej imunosupresívnej terapii ani nehovoriac. Pacienta, ktorý by mal žiť priam asketickým životom, viacerí moji kolegovia opakovane videli veselo nasávať a pofajčievať v baroch. Každá jeho ďalšia rehospitalizácia je pritom časovo aj finančne veľmi náročná, kvôli imunosupresívnej liečbe vyžaduje pri svojich krčmových infekciách zväčša rezervné, veľmi drahé antibiotiká. 

SkryťVypnúť reklamu

 Máte tušenie, koľko takýchto a podobných prípadov máme? Podľa mojich skromných odhadov, doporučenú liečbu a režim adekvátne nedodržiava minimálne polovica pacientov. Nie vždy je to ale úmysel, alebo pokus o samoliečbu. Neraz je chyba skôr v príbuzných, ktorí nedohliadnu na užívanie liekov a pravidelné návštevy ambulantného lekára, svojich už dosť zabúdlivých či nevládnych rodičov a starých rodičov, nie najlepšie skúsenosti so starostlivosťou máme aj s poniektorými domovami dôchodcov... 

 Už som na blogu opakovane písal o tom, že nie je reálne možné, aby sme pacientov, ktorí si za svoje ochorenie môžu (aspoň z časti) sami, jednoducho neliečili. To by sme nemohli liečiť takmer nikoho. Veď keby sme vylúčili pacientov požívajúcich častejšie alkohol, fajčiarov, obéznych, nezdravo sa stravujúcich, dýchajúcich znečistený vzduch, s nedostatočným fyzickým pohybom, nadmernými psychickými stresmi atď., skutočne by nám neostal skoro nik.  Pacientov prístup k liečbe by sa však mal prejaviť minimálne na výške poistného. A nielen to. Na papieri síce stojí, že pacientovi, ktorý opakovane hrubo porušuje lekárom doporučený režim, čím vyžaduje časté hospitalizácie, poisťovňa môže dať hospitalizáciu preplatiť, osobne som sa s tým však ešte nestretol. V takýchto prípadoch by bola finančná spoluúčasť pacienta vhodná. Inak si skutočne neviem predstaviť, ako poniektorých ľudí (doslova) prinútiť začať sa zaujímať o svoje zdravie. Možno mi poviete - keď na svoje zdravie dotyčný kašle a k lekárovi príde, až keď už má dušu na jazyku, tak ho proste do nemocnice neprijímajte! To ale nemôžeme urobiť, odopretie akútnej zdravotnej starostlivosti človeku v ohrození života je trestným činom. 

SkryťVypnúť reklamu

 Jednoznačné a schodné riešenie zatiaľ nepoznám. Snáď by naozaj stačilo, dať týmto ľuďom preplatiť zo svojej hospitalizácie nejakú mastnú sumičku a ich prístup k vlastnému liečeniu by sa možno prekvapivo rýchlo zmenil.. Aktívne ohľadom zavedenia takejto praxe by mali byť podľa mňa predovšetkým zdravotné poisťovne, mohli by tak ušetriť hromadu finančných prostriedkov. Pre mnohých z nás totiž stále platí, že čo je zadarmo, to si nevážime. Zdravie bohužiaľ nevynímajúc.

8,00 - Toto dopisujem ráno, vlastne už tesne po skončení služby. Hlavná "postava" článku - nedisciplinovaný pacient - kardiak 3 týždne neužívajúci žiadne lieky, ktorého stav sa pri intenzívnej liečbe do rána podstatne zlepšil, pri rannej vizite (pred necelou trištvrte hodinou) náhle prestal dýchať, zmodrel, rytmus srdca sa z komorovej tachykardie rýchlo zmenil na komorovú fibriláciu - to sa rovná klinickej smrti. Po cca 15 minútach sa mi ho podarilo zresuscitovať, zdá sa, bez poškodenia mozgu hypoxiou. Koľkokrát ešte bude mať po vynechaní liekov také šťastie?

Karol Trejbal

Karol Trejbal

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu