Fatehpur Sikri, Uttar Pradesh, India

Alebo jednodňový výlet do neďalekého "mesta duchov", či po stopách veľkolepého sídla mughalského cisára Akbara, z ktorého dnes ostala už len spomienka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Do Fatehpur Sikri, ktoré je vzdialené len 37 km od Agry sa dá naspoľahlivejšie a najrýchlejšie dostať autobusom zo stanice v Agre - Idgah Bus Station. Tieto "čarovné" modré konzervy jazdia do neďalekého mestečka denne každú pol hodinu. V Indi ale treba rátať s možnosťou, že z pol hodiny sa poľahky stane hodina. Lístok sa kupuje priamo v autobuse a stojí pouho pohých 27 rupií. No nekúp to! Výlet do minulosti sa môže začať.

Obrázok blogu

Po hodine pomerne pohodlnej (na indické pomery) jazdy, vás v cieľovej stanici pri pohľade na kopec týčiaci sa nad stanicou, privítajú hradby opevnenia celého komplexu. Po prejdení Gulab Shankar Gate, ktorú na obrázku vidíte, sa ocitnete v srdci mestečka, z ktorého ulíc sa na vás valia vône rôzneho charakteru. Príjemnejšími je jedlo, či rôzne vonné oleje a iné mysticky - orientálne pôsobiace zápachy. Menej vábne už pôsobia smrady ako odpadky, výkaly, či kanalizácia. Rozhodne si každý príde na svoje, aj tí najväčší fajnšmekri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Cestu do komplexu, ktorý ukrýva všetky pamiatky, určite nájdete. Zablúdiť je temer nemožné. Stačí sa len opýtať. Niekedy netreba ani to, sami sa trhajú o to, byť vaším "sprievodcom" s nádejou, že sa im odvďačíte nejakou tou rupiou. Niektorý z miestnych vám tak s radosťou ukáže skratku a osobne vás doprevadí až na miesto. Prvé, čo po vyškriabaní sa na návršie uvidíte, je táto majestátna brána sveta - Buland Darwaza, ktorá nosí právom prívlastok najväčšia na svete.

Obrázok blogu

Aby ste sa mohli pokochať výhľadom z brány, musíte najprv zdolať nespočetné množstvo schodov. Vzhľadom na fakt, že bola sobota (3.9.), posledný deň Ramadánu, na uliciach, ale aj v areáli, boli rozložené stánky a atrakcie. Miestami som sa cítila ako na jarmoku. Všade bola veľa ľudí, ktorí si prišli oddýchnuť a osláviť tento sviatočný deň v peknom prostredí. Rodinky piknikovali na zemi, nakupovali náramky, šatky, hračky, knihy, suveníry, jedlo a iné veci. Ďalší len tak leňošili a naberali energiu, hoc aj priamo na zemi v strede námestíčka.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Takýto pohľad sa vám odkryje po prejdení bránou. Vstup do tejto časti je zdarma. Musíte sa ale vyzuť a celú prehliadku absolvovať bosí, alebo v ponožkách (ktoré potom s najväčšou pravdepodobnosťou rovno vyhodíte), keďže ide o posvätné miesto. Je možné, že za iných okolností by to tu bolo čistejšie, avšak teraz boli po zemi porozlievané malinovky, zvyšky jedla, papierové tácky a iné veci, takže ste si museli dávať dobrý pozor kam stúpate.

Obrázok blogu

Vchod do jedného z chrámov.

Obrázok blogu

Vnútro hrobky Salima Chishti. Zvonku je táto nízka a panensky biela hrobka v ostrom kontraste s ostatnými, majestátne pôsobiacimi, do červena sfarbenými budovami. Závoreň je aj miestom, kde si priviazaním červeného motúzika o kamenné okno vyplnené ornamentmi, môžete niečo zaželať. Hovorí sa, že želanie vám bude splnené. A keďže nič nie je zadarmo (dokonca ani na posvätnom mieste), podmienkou je, aby ste sa po tom, ako sa tak stane, vrátili naspäť. Zrejme za účelom vďaky. Keďže želania sú veľmi nebezpečná vec a treba ich správne formulovať tak, aby sa nejakým záludným spôsobom neobrátili proti vám, neželala som si nič. Nahováram si totiž, že som spokojný človek, ktorému nič viac k šťastiu netreba. A čo treba, príde samo. Okrem toho, nie som si istá, či budem mať možnosť vrátiť sa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nedaľeko (5 minút cesty pešo) sa nachádza obrovský areál palácu so záhradami. Do tejto časti sa už platí vstup. Klasicky pre Indov a členov okolitých krajín je to len 10 rupií. Pre ostatných 260 rupií. Nepomohlo vysvetľovanie, že sme študenti študujúci v Agre, ani ukazovanie študentských víz, v ktorých je napísaný názov univerzity a kde je uvedené, že sme registrovaní na FRO (Foreign Registration Office), a teda zdržujeme sa tu dlhšie obdobie, na základe čoho by sme mali mať nárok na zľavnené vstupné. Boli neoblobní. Všetci, až na babu zo Sri lanky a Thajska, sme tak vysolili po 260 rupií a bez slova vošli. Na úvod nás privítalo priestranné nádvorie, v pozadí ktorého sa črtal pravdepodobne vtedajší príbytok. Všetky chmáry sa razom rozplynuli, vstrebávali sme pozitívnu atmosféru miesta a naberali späť stratenú energiu. Po zavretí očí sme si predstavovali, ako tadiaľto v 16. storočí kráčali významní panovníci s ich poddanými, spolu so ženami v pestrofarebných sárí. Samé pre seba sme vo svojej fantázii hrali hru, že sme súčasťou háremu a krátime si dlhý deň prechádzkou po okolí, obdivujúc krásu architektúry.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obdivujte spolu so mnou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pánč mahál.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Náladu z práve videného a prežitého nepokazil ani silný dážď, ktorý nás sprevádzal až do konca. Na obrázku Diwan-i-Khas.

Obrázok blogu

Interiér Diwan-i-Khas. Architektúra mi pripomenula scénu z pre mňa úžasného filmu, plného krásnych obrazov a metafory - The Fall. Nečudo, že režisér Tarsem Singh je Ind.

Obrázok blogu

Sviežo zelné záhrady dýchajúce životom - oáza pokoja.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pohľad na mesto Fatehpur Sikri z brala, na ktorom je postavený palác.

Obrázok blogu

V areáli sa nachádza niekoľko vodných nádrží, do ktorých pološialení Indovia skákali rybičky a bezstarostne sa kúpali.

Obrázok blogu

Cestu nám spríjemňovali aj takéto milé stvorenia.

Obrázok blogu

Na podrobnú prehliadku oboch objektov vám bohate stačí 5 hodín (aj to som už pridala). Fatehpur Sikri je tak ideálnou voľbou na jednodňový výlet, ktorý vám dodá potrebnú energiu pre prežitie nasledujúcich dní.

Martina Trginová

Martina Trginová

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu