Ako sa vyhnúť Depke ~ alebo keď vrahom je eVolúcia!

..keď už vás depresia pritlačí na podlahu (je už pre rady neskoro), preto si prečítajte tento článok, ktorý VáS možno zaočkuje proti depke a depresii, pretože PREVENCiA je vždy lacnejšia a efektívnejšia, ako samotná liečba..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

[POZORv článku občas čierny HUMOR a SARKAZMUS prítomný [POZOR

Zároveň sa tu nezaoberám existenčnými dôvodmi (strata práce, domova),ani stratou milovanej osoby :( ale ani fyzickými poruchami mozgu čo je až±42% samovrážd. Na takéto tragédie je tento článok krátky, preto prosím nebojte sa kliknúť na: IPečko (anonimná chatovacia poradňa) či obrátiť na svojho lekára! O najčastejších príčinách samovraždy som sa rozpísal tu: štatistiky, ktorý

ipecko statistiky rok 2019
ipecko statistiky rok 2019 (zdroj: ipčko.sk)

je to dodatok z môjho článku: Príčiny samovraždy mladých v ko[c]ke, ktorý je zas "extraktom" môjho premýšľania o rôznych príčinách: SAMOVRAŽDY [II] MLADÝCH.

..prečo majú depku zo života bohatí, populárni, spoločenskí, detní, bezdetní, veriaci aj ateisti? Doktor by povedal, lebo v mozgu došlo k zlyhaniu neurotransmiterov a štruktúr zodpovedných za naše prežitie.. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

..ale čo keď je vrahom evolúcia?
..rozpíšem sa tu o 6+4 dôvodoch***, prečo naša myseľ môže skolabovať a začne depkovať..

***nezaoberám sa tu existenčnými dôvodmi ako strata práce, domova, ani stratou milovanej osoby ,( a ani fyzickými poruchami mozgu čo je až ±42% samovrážd! To treba OKAMŽITE riešiť s lekárom! ***


..a následne "neškodná depka" môže neskôr prerásť v depresiu ukončenou, ak nezaberie liečba, až samovraždou:( a to už je dôvod rozpísať sa o odlišnom pohľade na spúšťač tohto ochorenia..


 

vlastny kríž
vlastny kríž (zdroj: trnik)

 ..pokúsim sa ukázať, že sa nejedná o chorobu nášho mozgu, ale niektoré depky sú dôsledkom tejto doby či skôr doby, keď sa formoval náš mozog..
 

OBSAH 6+4:
1) máš pocit zbytočnosti,
2) nemáš deti,
3) máš deti,
4) máš dospelé deti,
5) máš pocit zlyhania,
6) si sám, aj keď si obklopený ľuďmi.

+ nasledujú pravdepodobne, úplne nepravdepodobné dôvody:
 7) počúvaš “zlú” hudbu,
 8) máš okolo seba len jednofarebných ľudí,
 9) stereotyp,
10) narušenie stereotypu.

SkryťVypnúť reklamu

11) BONUS - OSAMELOSŤ

chaos
chaos (zdroj: trnik)

1) Máš pocit zbytočnosti,
možno preto, lebo poznáš veľmi veľa úspešných ľudí.

Dôvod: tento pocit zbytočnosti má korene v ďalekej minulosti (ako všetky algoritmy správania v našej hlave). Je to pravdepodobne prirodzený obranný mechanizmus, ktorý vznikol v dobách, keď smrť od hladu bola ďaleko bežnejšia, ako dnes choroby spôsobené obezitou.

Tento obranný mechanizmus dobre fungoval, keď bolo v tlupe ± 42 členov. Vtedy bolo životne dôležité, aby každý jedinec bol pre tlupu prospešný a naopak, kto mal obe ruky ľavé, bol pre tlupu zbytočný. Lenže vyhostenie alebo zabitie takéhoto jedinca mohlo vnútorne tlupu rozvrátiť. Tak príroda/evolúcia prišla s takýmto humánnym riešením.

SkryťVypnúť reklamu

V mozgu neschopného jedinca po tom, čo si uvedomil, že je pre tlupu nepotrebný sa spustila táto samodeštrukčná sekvencia, a tým umožnil svojej tlupe efektívnejšie narábať so zdrojmi. Byť teamový hráč bolo vždy dôležité:)

Samozrejme, vtedy pri tak malom počte členov tlupy ste naozaj museli byť totálne poleno, aby ste si nezaslúžili ani ohlodanú kosť. Stačilo vám byť aj najhorší kuchár na planéte, ale pokiaľ ste tlupu neotrávili a nikto iný v nej nevaril, tak ste boli dôležitý doslova pán kuchár.

Vtedy nezáležalo na tom, že v inej tlupe bol niekto lepší, krajší či silnejší, pretože títo ľudia nemali dosah na tú vašu tlupu. A tým pádom bolo úplne jedno, či bolo na celej zemi 10 000 alebo 8 miliárd lepších kuchárov ako vy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes to vďaka iNternetu už pár rokov neplatí. Celý svet sa zmenšil na jednu tlupu v tvojom dosahu, kde o svoju výnimočnosť súperíš s celým svetom.

A pokiaľ si nevytvoríme silné putá na okolie, ale sa mysľou globalizujeme, tak náš mozog môže takúto konkurenciu zle vyhodnotiť a spustí tento deštrukčný program v našom mozgu.

Riešenie:
vypni iNternet:), alebo sa musíš presvedčiť len, že TÍ úspešnejší nie sú lepší ako ty, ale len boli na správnom mieste v správny čas, prípadne využiť to, že aj TÍ úspešní majú obmedzený čas na prácu, takže ti ostane kopec zákazníkov - neplatí pre youtuberov:) prípadne si zadováž psíka (tvojho malého a verného terapeuta) - najlepšie z útulku..

lejdy
lejdy (zdroj: ja)

2) Nemáš deti,
zmyslom života je reprodukcia a to znamená že si zbytočný.

Dôvod: podobný ako v prípade bodu 1), len s tým rozdielom, že teraz je to aj skrz toho, aby si konečne mal už sex z niekym kto ťa nadovšetko miluje:)

Riešenie:
prestaň podporovať pornopriemysel a začni na sebe pracovať: postav hniezdo/dom, rozdávaj lásku a radosť a možno sa aj na teba usmeje šťastie a k tomu ti dopomôže aj šťastný psík (ako dôkaz, že sa vieš - dokážeš postarať nielen o seba) - najlepšie orieška z ulice..

Obrázok blogu
(zdroj: Trnik)

3) Máš deti,
ale nespĺňajú tvoje očakávania.

Dôvod: podobný ako v prípade bod 1), len s tým rozdielom, že teraz je na prd tvoja výchova, alebo gény. Zabiješ seba, umrú pravdepodobne aj tvoje deti a tým ozdravíš grenofond tlupy.

Riešenie:
prestaň hľadať dokonalosť, pozri kam to dotiahol Števo Hawking, a ako inač aj po tretie si zadováž malého chlpáča (ideál z útulku) aby si videl, že títo sú najvernejší.

(Stephen Hawking na SME)

Stephen Hawking 8.1. 1942 ~ 4.3. 2018
Stephen Hawking 8.1. 1942 ~ 4.3. 2018 (zdroj: kolaze trnik)

Ja viem už je to tu riadne prepsíkované a trápne ako kozmodisk či mastička na všetko:) A ospravedlňujem sa za to, ale psík je metafora toho, že najšlachetnejším zmyslom života je pomáhať a chrániť.. 

ledy dunaj eurovea
ledy dunaj eurovea (zdroj: trnik)

4) Máš dospelé deti,
a v tvojom živote je zrazu obrovská diera.

Dôvod: máš deti nad +/-18, sú samostatné a ty sa už cítiš zbytočný, pretože svoju evolučnú úlohu si splnil.
Riešenie:
počkaj na vnúčatá a medzitým ako ináč:), si zadováž psíka - tvojho doživotného spoločníka..

ledy a kava
ledy a kava (zdroj: trnik)

5) Máš pocit zlyhania,
pretože všetci okolo teba sú (NAVONOK) šťastnejší.

Dôvod: hlavne cez sociálne siete človek nadobudne pocit, že všetci tvoji známi sa majú super, ale to len vyzerajú šťastnejší a chrumkavejší ako v skutočnosti sú. A možno naopak, čím viacej chrumkavých príspevkov, tým hlasnejšie volanie o pomoc. Toto pozlátko bohužiaľ naša Amygdala neprekukne a sme potom z toho v depresii - viď bod 1).

Riešenie: zruš si facebook a pozri si TV noviny, tam je každý deň toľko tragédii, že zabudneš na tie svoje trápenia a rýchlo si zadováž psíka tvojho malého terapeuta - najlepšie z útulku..

ledy jesen
ledy jesen (zdroj: trnik)

6) Si sám,
aj keď si obklopený ľuďmi.

Dôvod: pretože nikto nie je na tebe závislý a to napĺňa skutkovú podstatu bodu 1), teda po lopate. Evolučne sme naprogramovaný "byť užitočný" pre rodinu, tlupu, klan či národ, alebo aspoň pre štát..

Riešenie: stačí ak platíš dane:), alebo rýchlo si zadováž psíka, tvojho verného terapeuta a najlepšie z lesa, alebo začni pomáhať prírode, či ľudom. Dnes cez cez WEB nájdeš rôzne oz, ktoré pomáhajú rôzne osudom "vytroleným" ľudom!

ledy
ledy (zdroj: trnik)

Nasledujú pravdepodobne úplne nepravdepodobné dôvody, ale kedže v Biblii je desatoro, tak som si povedal, že neporuším tradíciu nášho otca…
...a snáď po prečítaní aj týchto dôvodov niekomu zachránim život.

7) Počúvaš “zlú” hudbu,
dobrý sluha, ale zlý pán - placebo aj nocebo v jednom.

Dôvod: kedysi piesne a rozprávky mali hlavne vzdelávací a ochranný charakter, takže pospevovanie si týchto piesni náš mozog ani podvedome nijak škodlivo neovplyvňovalo, práve naopak, predávali sa tým generačné múdrosti 10-tisíce rokov.

Dnešná hudba (textyrefrény) hlavne u mladých, ešte len dozrievajúcich mozgov, môže takýto “škodlivý text” po čase spustiť domino efekt, na ktorého konci sa aktivuje samovražedná sekvencia v ich mozgu.

Mozog (podla mojej hypotézy) funguje pri počúvaní a pospevovaní si textu piesne, ako keby sme tieto myšlienky tvorili my. Nechtiac tak kopíruješ myšlienkové pochody speváka (a piesne vytvorenej na efekt/špeciálnu príležitosť) a prestávaš tvoriť vlastné myšlienky a len slepo zrkadlíš vonkajšie vnemy. Keď si spievaš text piesne, tak ťa to svojim spôsobom odnaučuje myslieť. 

A na následné emocionálne kolapsy nedokážeš reagovať vnútorným sebaochraňujúcim monológom, ale mozog ti ponúka myšlienky piesni, ktoré v tebe vyvolajú príjemný pocit (ktorý si zažil pri ich počúvaní) a zároveň ti podsunú nie vždy to správne riešenie.

Nepriami Dôkaz z podcastu: Spektrum Jána Mečiara: 23.9.2019 Kedy sa končí detstvo? Doba ľadová prišla z vesmíru.Hudba nás ženie vpred.

Riešenie:  premýšľať o textoch, uvedomiť si ich možný nebezpečný vplyv na našu myseľ, keď daný text nielen počujeme, ale si ho aj pospevujeme a hlavne škatuľkovať texty - odhaľovať ich posolstvo a ich využitie.

POZOR: na jednej strane nám hudba môže pomôcť sa doslova vykričať z depresie, ale ak nie je zrovna tá správna skladba/film po ruke, alebo elektrika, tak sme v prdeli..

v plamenoch chorvatsko muter
v plamenoch chorvatsko muter (zdroj: trnik)

8) Máš okolo seba len jednofarebných ľudí,
keď sú všetci okolo teba šťastní je zle, rovnako, ako keď sú všetci nešťastní.

Dôvod: je to ako v rozprávke soľ nad zlato, jednofarebnosť nám znemožňuje vychutnať si sladkosť i trpkosť života a to môže v niekom naštartovať samodestrukčný mechanizmus. Prečo? Netuším (možno za to môže appka Slobodnej Vôle).

Samozrejme ocitnúť sa v takomto homogénnom spoločenstve je úplne nepravdepodobné, možno len malé deti žijúce v zlatej klietke, alebo veriaci v sektách majú takéto jednofarebné prostredie.

Riešenie: veľa rôznorodých priateľov a kolegov, filmov a seriálov.

astronaut
astronaut (zdroj: Lego a LucasArt, alias Disney)

9) Stereotyp,
jednotvárnosť života - zabíja progres.

Dôvod a riešenie: viď bod 8) a psík..

ledy homola 2019
ledy homola 2019 (zdroj: trnik)

10) Narušenie stereotypu,
niektoré povolania vyžadujú strojovú presnosť.

Dôvod: ak máme takéto povolanie, tak k najlepšiemu výkonu potrebujeme stereotyp bez akýchkoľvek výkyvov. Vieme to my, vie to aj náš mozog, a ak dôjde k totálnemu narušeniu, tak takýto strojo-človek, hľadá najrýchlejšie - najstrojovejšie riešenie - vypnutie/reštart.

Riešenie: obklopiť sa ľuďmi, čo nás z tohto chaosu dokážu rýchlo vysekať..

murter zuzka a martin
murter zuzka a martin (zdroj: trnik)


11) BONUS OSAMELOSŤ
Kurzgesagt – In a Nutshell (14,7 mil. odberateľov)

Každý sa čas od času cíti osamelo. Ale iba pár z nás si je vedomých, aký dôležitý bol tento pocit pre našich predkov - a že moderný svet ho môže zmeniť na niečo, čo nás zraňuje. Prečo sa takto cítime a čo s tým vieme urobiť?

A motto na záver:
Kto je najľudskejší človek na svete?
Ten ktorý robí more chýb,
pretože robiť chyby
je tak ľudské:)
 

evoluce psa
evoluce psa (zdroj: trnik)


(exdiskusia:)

PS: nasleduje trocha spomienok na dávnu a nedávnu minulosť..

..Ledy odpočíva v slnečných lúčoch pri čunovských jazerách 17.2.2019..
..Ledy odpočíva v slnečných lúčoch pri čunovských jazerách 17.2.2019.. (zdroj: Z.C.)

..k dopísaniu tohto článku ma inšpirovalo
aj toto videoPrečo máme depresie?

bidncatka
bidncatka (zdroj: trnik)
bidina
bidina  (zdroj: trnik)

A nezabudni, ak ani po tomto článku nevidíš svetlo na konci tunela, tak prosím klikni tu na internetovú anonymnú bezplatnú poradňu: iPečko.

tom trnik

tom trnik

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som z donútenia optimista,vďaka bohu ateista i omylista, zaoberajúci sa:- filozoficky fyzikou,- vedecky ľuďmi,- ľudsky prírodou...keď sa dostatočne dlho budeme pýtať PREČO, tak vždy skončíme odpoveďou: "lebo BiG BANG" a o to ide, humor vždy, až na prvom mieste..~ ak nie sú zdravší tí, ktorí jedia veľmi veľa, tak nie sú ani vzácni tí, ktorí vedia veľmi veľa, Sokrates,~ keď hľadáš chybu v druhých, je to možno preto,že cez svoje BiG EGO,nevidíš svoje zlezložené LEGO,Tomi, enduring memory :( of KaTTrin 84-17 Zoznam autorových rubrík:  ..človek pod lupou..postrehy z chaosu života..objektívny Z.Ž...vedomie

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu