Bol vznik života dielom slepej náhody alebo dielom Stvoriteľa?

Nositeľ Nobelovej ceny z roku 1969 nemecko-americký biofyzik Max Delbruck napísal: „ Medzi všetkým súčasným životom a neživou hmotou existuje obrovská myšlienková priepasť... otázka, ako došlo k prechodu od neživej hmoty ku živej, je pravdepodobne tou najväčšou otázkou biológie.“ Keď som napísala blog na tému, či je ateizmus vedecký, oponenti ma napadli, že používam primitívne príklady. Súhlasím s nimi, pretože vznik života z neživej hmoty je omnoho menej pravdepodobný ako vznik lietadla zo šrotoviska áut. Preto píšem tento článok a zároveň ďakujem nepriateľsky naladeným oponentom, že ma svojimi veľmi kritickými diskusnými príspevkami nútite písať lepšie články.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (226)

Problém č. 1 Prvotná atmosféra: Vedci sa domnievajú, že prvotná atmosféra Zeme neobsahovala kyslík, lebo kyslík má silné oxidačné účinky a v tejto atmosfére sa vyvinuli organické molekuly, ktoré sa zhromaždili v oceáne a vytvorili organickú prapolievku. Naráža to však na problém. V prvotnej atmosfére nesmel byť prítomný žiaden voľný kyslík, lebo kyslík by okamžite reagoval s akýmikoľvek organickými látkami, ktoré by sa v atmosfére vytvorili. Kyslík sa mal teda objaviť, až keď sa po miliónoch rokoch evolúcie vytvorili prvé fotosyntetizujúce organizmy. Hneď vyvstáva otázka, ako sa mohol vyvinúť život závislý na kyslíku ak pri vzniku života kyslík nesmel byť prítomný? Ostaňme však pri prvotnej atmosfére o ktorej sa predpokladá, že bola tvorená sopečnými plynmi, ale tie tiež majú silný oxidačný účinok, lebo obsahujú oxid uhličitý, dusík, sírovodík a oxid siričitý, takže by sa nevytvorili organické molekuly, ale čpavok, kyselina dusičná alebo formaldehyd. Kyslík sa mal objaviť až po vzniku prvých fotosyntetizujúcich organizmov, ale bez kyslíku by na Zemi nebola ozónová vrstva, ktorá zem chráni pred UV žiarením a je nevyhnutná ku vzniku života. Keďže živé organizmy potrebujú ku životu vodu, voda na Zemi byť musela od začiatku. A keď na Zemi bola voda, musela byť v atmosfére aj vodná para, z ktorej sa pri fotodisociácii vodnej pary vplyvom ultrafialového žiarenia uvoľňoval do atmosféry kyslík. A už sme v slepej uličke a to sme sa ešte nedostali ku organickým molekulám, DNA, RNA atď. Ale o tom niekedy nabudúce.

Mária Tvrdoňová

Mária Tvrdoňová

Bloger 
  • Počet článkov:  91
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona a o tejto problematike je väčšina mojich článkov. Od roku 2018 už svoje články nepublikujem na SME, ale na https://tvrdonova.blog.idnes.cz/ a na https://protestantka.blog.pravda.sk/ a videá na https://www.youtube.com/channel/UCW4QTQraJEW5M8eTv27Z_zg V článkoch prezentujem svoje vlastná názory, nie názory mojich zamestnávateľov. Zoznam autorových rubrík:  Skutočné príbehyDôkazy Ježišovho zmŕtvychvstanDôveryhodnosť BiblieOtázky vzniku životaHistorické záznamy o JežišoviPre kresťanovDemagógia DawkinsaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu