Mária Tvrdoňová
Politika Teroristovi Sinvárovi zachránili život izraelskí lekári.
Vodca Hamasu je mŕtvy. Vedeli ste, že mu Izraelskí lekári zachránili život?
Vyštudovala som históriu na UKF v Nitre a ako koníček som sa venovala skúmaniu historickej dôveryhodnosti Nového Zákona a o tejto problematike je väčšina mojich článkov. Od roku 2018 už svoje články nepublikujem na SME, ale na https://tvrdonova.blog.idnes.cz/ a na https://protestantka.blog.pravda.sk/ a videá na https://www.youtube.com/channel/UCW4QTQraJEW5M8eTv27Z_zg V článkoch prezentujem svoje vlastná názory, nie názory mojich zamestnávateľov. Zoznam autorových rubrík: Skutočné príbehy, Dôkazy Ježišovho zmŕtvychvstan, Dôveryhodnosť Biblie, Otázky vzniku života, Historické záznamy o Ježišovi, Pre kresťanov, Demagógia Dawkinsa, Nezaradené
Vodca Hamasu je mŕtvy. Vedeli ste, že mu Izraelskí lekári zachránili život?
V USA sa rozpráva tento vtip. Viete aký je rozdiel medzi Sovietskou Pravdou a The New York Times?
Každý deň sa na titulke SME objavujú články o tom, aká hrôza nás čaká, keď máme ministra, ktorý vo videu rozpráva, že zažil zažil rovnakú skúsenosť ako učeníci na Letnice.
Keď pred 500 rokmi augustínsky mních pribil na dvere chrámu svojich 95 výpovedí proti odpustkom, asi netušil, že spustí masívne hnutie, ktoré oslobodí ľudí spod zákonníckeho jarma stredovekej cirkvi.
Jedným z mužov, ktorý ovplyvnil dejiny reformácie a celého protestantského hnutia viac ako tušíte, bol Ján Hus.
Väčšina ľudí si myslí, že cieľom kampane za rodovú rovnosť je zrovnoprávnenie pohlaví. V skutočnosti je táto kampaň o zotretí rozdielov medzi mužmi a ženami.
Pri pripomínaní si výročia oslobodenia koncentračných táborov v Terezíne a Osvienčime sa ozývajú aj tí, ktorí tvrdia, že slovenskí politici neboli zodpovední za smrť miliónov židovských obyvateľov a že nemali inú možnosť, ako poslúchnuť nacistické Nemecko. Naozaj?
Údajný milostný vzťah Ježiša a Márie Magdalény je síce veľmi populárnou témou, má to však jeden háčik. Jediný záznam o tom máme v gnostickom evanjeliu podľa Filipa, ktorého vznik odborníci datujú do 2.-3. storočia. Avšak neviem prečo táto téma vyvoláva toľké emócie, lebo keby aj Ježiš bol býval ženatý, nič by to nezmenilo na jeho vykupiteľskom diele. Avšak to čo máme veľmi dobre historicky doložené, ale málokedy sa spomína, je práve príbeh Ježišovho brata Jakuba.
V meste ma zastavil mladý muž, ktorý mi ponúkal na predaj knihy s duchovnou tematikou. Vysvitlo, že je z hnutia Hare Krišna. Pomyslela som si, že predsa nebude "evanjelizovať" on mňa, tak som mu povedala, prečo verím v Ježiša. Po chvíľke rozhovoru zistil, že budem ťažký oriešok, tak to zakončil slovami: "Pokiaľ sa svojej viery držíte a dodržiavate desať Božích prikázaní, je vaša viera úplne v poriadku." Pochopila som, že to chce diplomaticky ukončiť, aby sa mohol zamerať na ľahšie "obete", milo som sa rozlúčila a v hlave mi vŕtala nevyslovená otázka: "Ak si tento muž naozaj myslí, že je to jedno akej viere človek verí, ak je veľa ciest k Bohu, načo potom obťažuje svojou vierou inovercov?"
O posledných dňoch Ježišovho života a počiatkoch kresťanstva máme v mimobiblických historických zdrojoch pomerne málo informácií. Väčšinu detailov sa dozvedáme z evanjelií a nie je ťažké uhádnuť prečo.
Ak sa nejaká matka ročného dieťaťa prizná, že dojčí, väčšinou ju obdivujú, že tak dlho vydržala dojčiť. Vôbec tomu nerozumiem, lebo u mňa sa slovíčko vydržať spája s nepríjemnou činnosťou, ktorú treba pretrpieť a nie s niečím tak krásnym ako je dojčenie. Pokiaľ má to dieťa dva alebo tri roky, tak sa na matku dívajú ako na nejakú čudáčku a niektorí ju dokonca odsudzujú, že už mala dieťa dávno odstaviť. Prečo? Je vari materské mlieko škodlivé? Existuje vari nejaká štúdia (financovaná výrobcami mlieka), ktorá by dokazovala, že dlhodobo dojčené deti utrpeli nejakú psychickú traumu?
Väčšina čitateľov pravdepodobne súhlasí s tým, že najlepšie študijné výsledky dosiahnu deti, ktoré prešli domácou výučbou. Avšak majú časté obavy, či týmto deťom nechýba socializácia. Takisto sa nesprávne domnievajú, že tieto deti sú odtrhnuté od života a nebudú v dospelosti schopné riešiť konfliktné situácie.
Stretla som sa s mamičkou, ktorej syn ide, rovnako ako môj, do prvej triedy. Keď som vyjadrila svoje obavy z toho, že v triede bude vyše dvadsať detí, povedala mi, že ona sa rozhodla pre domáce vzdelávanie. Len čo to povedala, mala zaručenú moju plnú pozornosť.O domácom vzdelávaní som totiž čítala od Jamesa Dobsona – amerického psychológa, ktorý pracoval nielen ako detský psychológ, ale aj ako učiteľ na základnej škole. Zároveň bol poradcom niekoľkých amerických prezidentov v oblasti výchovy. Vôbec som netušila, že od roku 2008 je táto možnosť zákonná aj na Slovensku.
Prešlo sto rokov od najznámejšej lodnej tragédie a doteraz sa o nej natočilo mnoho filmov, z ktorých najznámejší je veľkofilm Jamesa Camerona Titanik. Toto dielo získalo 11 Oskarov, čo ho spolu s filmom Ben Hur a Pánom prsteňov zaradilo k najúspešnejším filmom v množste udelení tejto prestížnej ceny.Hoci film Oscarov získal právom – oceňujem najmä špeciálne efekty a dojímavý príbeh, myšlienka filmu sa mi nepáčila a okrem toho, že režisér zamlčal nejaké historické fakty, film bol dosť feministický a zobrazuje mužov ako sebeckých zbabelcov.
Na čom v živote najviac záleží? Zdravie, rodina, dobrá práca, materiálny dostatok? Nie. Všetky tieto veci sú dôležité a človek nemôže žiť plnohodnotný život, pokiaľ to v nejakej oblasti jeho života nefunguje, ale je ešte niečo dôležitejšie.
Keď som si ako dieťa po prvýkrát uvedomila, že všetci raz zomrieme, pociťovala som to ako obrovskú krivdu. Aj keď sa všetci okolo mňa tvárili, že smrť je normálna súčasť života a sú s tým zmierení, mne to jedno nebolo.
Keďže sa výber SME hemží článkami o zázračnom účinku homeopatík, rozhodla som sa napísať príbeh, ktorý zažila moja mama. Jej kolegyňa, známa svojou neochvejnou vierou v účinok homeopatík, dostala nádchu.
Istý číňan vykresľuje svoju životnú skúsenosť týmito slovami: "Spadol som do hlbokej jamy. Pokúšal som sa zo všetkých síl dostať von, ale nepodarilo sa mi to. Napokon šiel okolo Konfucius a povedal: "Syn môj, keby si bol lepšie načúval môjmu učeniu, nebol by si teraz v tejto hlbokej jame."
Keď som prvý krát počula tento vtip, považovala som ho za hlúpy. Dnes si myslím, že výstižne vyjadruje ako sa občas robia vedecké závery. Vedec robí pokus s blchou. Odtrhne jej jednu nohu a povie: “Blcha skoč.” Blcha skočí. Takto to pokračuje až jej odtrhne všetky nohy a povie: “Blcha skoč.” Ona však nereaguje. Vedec zhrnie záver svojho pokusu: