1 z 10 detí na svete musí pracovať (fotoblog)

12. jún je deň venovaný boju proti detskej práci. Počet detí nútených pracovať stúpol na 160 miliónov - ide o prvý nárast za posledné dve desaťročia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
BANGLADÉŠ: Tarek (10) pracuje v hliníkovej továrni v Kamrangirchar v Dháke.
BANGLADÉŠ: Tarek (10) pracuje v hliníkovej továrni v Kamrangirchar v Dháke. (zdroj: © UNICEF/UN0263808/Lister)

Deti môžu byť nútené do práce z rôznych dôvodov. K detskej práci najčastejšie dochádza, keď rodiny čelia finančným výzvam alebo neistote - či už v dôsledku chudoby, náhlych chorôb opatrovateľa alebo straty zamestnania platiteľa základnej mzdy. Začiatkom roka 2020 bolo zhruba 160 miliónov detí nútených pracovať, pričom ďalších 9 miliónov detí je ohrozených v dôsledku vplyvu COVID-19.

To je takmer 1 z 10 detí na celom svete. Takmer polovica z nich sa venuje rizikovým prácam, ktoré priamo ohrozujú ich zdravie a duševný vývoj.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôsledky sú ohromujúce. Výsledkom detskej práce môže byť extrémne ublíženie na tele a duševnom zdraví a dokonca smrť. Môže to viesť k otroctvu a sexuálnemu alebo ekonomickému vykorisťovaniu. A takmer vo všetkých prípadoch to oddeľuje deti od školskej a zdravotnej starostlivosti, obmedzuje ich základné práva a ohrozuje ich budúcnosť. 

 

BANGLADÉŠ: Miajul (12) v Dháke triedi nebezpečný plastový odpad bez akejkoľvek ochrany a vystavuje sa infekciám a chorobám ako COVID-19. Musí pracovať, aby pomohol svojej rodine, aj počas pandémie.
BANGLADÉŠ: Miajul (12) v Dháke triedi nebezpečný plastový odpad bez akejkoľvek ochrany a vystavuje sa infekciám a chorobám ako COVID-19. Musí pracovať, aby pomohol svojej rodine, aj počas pandémie. (zdroj: © UNICEF/UNI335716)
TURECKO: Ibrahim (13) pracuje ako sezónny poľnohospodársky pracovník zo Sanliurfa.
TURECKO: Ibrahim (13) pracuje ako sezónny poľnohospodársky pracovník zo Sanliurfa. (zdroj: © UNICEF/UN0153927/Feyizoglu)
BURKINA FASO: V žulovej bani v Pissy na predmestí Ouagadougou, hlavného mesta Burkiny Faso, pracuje mnoho detí.
BURKINA FASO: V žulovej bani v Pissy na predmestí Ouagadougou, hlavného mesta Burkiny Faso, pracuje mnoho detí. (zdroj: © UNICEF/UNI394756/Dejongh)
AFGANISTAN: Rafiqullah (12) predáva banány v Tarinkote, Afganistan. Pre chudobu a veľkú vzdialenosť, nemôže navštevovať školu.
AFGANISTAN: Rafiqullah (12) predáva banány v Tarinkote, Afganistan. Pre chudobu a veľkú vzdialenosť, nemôže navštevovať školu. (zdroj: © UNICEF/UN0401745/Fazel)
SÝRIA: ´Volám sa Imad, mám 13 rokov. Pred tromi rokmi som opustil školu a pred dvoma rokmi som začal pracovať v dielni s automechanikmi. Sme sedemčlenná rodina. Žijeme jednoduchý život. Nikto z rodiny okrem mňa nepracuje. Nemôžu si nájsť prácu a ja som na
SÝRIA: ´Volám sa Imad, mám 13 rokov. Pred tromi rokmi som opustil školu a pred dvoma rokmi som začal pracovať v dielni s automechanikmi. Sme sedemčlenná rodina. Žijeme jednoduchý život. Nikto z rodiny okrem mňa nepracuje. Nemôžu si nájsť prácu a ja som na (zdroj: © UNICEF/UNI310535/Romenzi)
SUDÁN: Dievčatko stojí pri svojom oslíkovi, ktorý jej pomáha nosiť vodu do jej dediny, asi 20 km západne od El-Fasher, hlavného mesta štátu Severný Dárfúr v Sudáne.
SUDÁN: Dievčatko stojí pri svojom oslíkovi, ktorý jej pomáha nosiť vodu do jej dediny, asi 20 km západne od El-Fasher, hlavného mesta štátu Severný Dárfúr v Sudáne. (zdroj: © UNICEF/UNI236036/Noorani)
DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO: Vysídlené deti nosia náklad pozdĺž cesty medzi Kitchangou a Mwesom v provincii Severné Kivu.
DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO: Vysídlené deti nosia náklad pozdĺž cesty medzi Kitchangou a Mwesom v provincii Severné Kivu. (zdroj: © UNICEF/UN0390912/LeMoyne)
INDIA: Dalpesh Devada (15) pracuje vo fabrike na tehly. Presťahoval sa s rodičmi z Rádžastanu za prácou.
INDIA: Dalpesh Devada (15) pracuje vo fabrike na tehly. Presťahoval sa s rodičmi z Rádžastanu za prácou. (zdroj: © UNICEF/UN0392587/Kolari)
BANGLADÉŠ: Dieťa predáva vajcia na železničnej stanici. Nie je to bezpečné miesto pre deti.
BANGLADÉŠ: Dieťa predáva vajcia na železničnej stanici. Nie je to bezpečné miesto pre deti. (zdroj: © UNICEF/UN0392072/Satu)
IRAK: Dospievajúci chlapec sedí pred dieľňou, kde pracuje, v priemyselnej oblasti v Erbile, v irackej oblasti Kurdistanu.
IRAK: Dospievajúci chlapec sedí pred dieľňou, kde pracuje, v priemyselnej oblasti v Erbile, v irackej oblasti Kurdistanu. (zdroj: © UNICEF/UN020184/Anmar)
THAJSKO: Chompuu (10) chodí každý deň na tržnicu predávať džús, ktorý pripravuje jej stará matka. Stará mama je chorá, mama je v nemocnici a jej otec má druhú rodinu.
THAJSKO: Chompuu (10) chodí každý deň na tržnicu predávať džús, ktorý pripravuje jej stará matka. Stará mama je chorá, mama je v nemocnici a jej otec má druhú rodinu. (zdroj: © UNICEF/UNI358532/Brown)
Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  158x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu