Ambasádori dobrej vôle UNICEF Ewan a Charley na cestách Južnou Amerikou

Ewan McGregor a Charley Boorman, UNICEF ambasádori pre Veľkú Britániu, sa vydali na svoje doposiaľ najväčšie dobrodružstvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

20 000 km, 13 krajín, 100 dní, 3 UNICEF projekty a nespočetné množstvo ľudských osudov. 

Ewan McGregor podporuje UNICEF už od roku 2004. Pôsobí ako vyslanec dobrej vôle pre UNICEF Veľká Británia.
Ewan McGregor podporuje UNICEF už od roku 2004. Pôsobí ako vyslanec dobrej vôle pre UNICEF Veľká Británia. (zdroj: UNICEF/UNI395652/De Llorca)

Zrecyklovali starý nápad? Nie tak úplne. Obaja bez skúseností s elektro-motorkami, bez znalosti španielčiny (mali v škole dávať lepší pozor :) naprieč juhoamerickým kontinentom. A ak sa vám už stalo, že v chladnom počasí sa vám baterka mobilu vybila skôr ako bežne, tak vedzte, že toto sa môže stať aj baterkám motorkovým. Najmä v Patagónii. Našťastie sa tu našlo dosť ochotných ľudí poskytnúť elektrickú zásuvku na nabíjanie, aj za cenu vyhodenia poistiek v celom dome, reštaurácii či ubytovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretli sme veľa utečencov,

ktorí sa chceli podeliť o svoje príbehy - nevedeli, kto sme, nechceli od nás nič, potrebovali iba niekoho, kto by ich vypočul.

Peru

"Môj život je zastavil, cítim sa beznádejne, “ Maria si utrela slzy a objala mladšieho brata. Už niekoľko mesiacov čakajú na tú správnu pečiatku, aby sa mohli dostať z utečeneckého tábora na hraniciach Peru a Ekvádora, do Čile za svojím otcom. Opustili ťažko chorú matku vo Venezuele, s vedomím že už ju nikdy neuvidia, v nádeji na lepší život v Čile. 


Čakajú v tábore, ľudia spia na betóne, majú šťastie, že majú jedno jedlo denne a snažia sa uniknúť pred obedňajšou horúčavou. Niektoré rodiny čakajú týždne, niekedy mesiace na pečiatku, ktorá zmení ich budúcnosť, ale bez záruky, že ju dostanú. 
 

SkryťVypnúť reklamu
"Rodiny, ktoré sme stretli na hraniciach Peru s Ekvádorom, prešli najdrsnejšou skúsenosťou, ale prejavili tú najúžasnejšiu odolnosť. Nikdy nezabudnem na smútok z príbehov, ktoré sme počuli, ale nezabudnem ani na to, keď som videl radosť v tvárach detí."
"Rodiny, ktoré sme stretli na hraniciach Peru s Ekvádorom, prešli najdrsnejšou skúsenosťou, ale prejavili tú najúžasnejšiu odolnosť. Nikdy nezabudnem na smútok z príbehov, ktoré sme počuli, ale nezabudnem ani na to, keď som videl radosť v tvárach detí." (zdroj: UNICEF/UN0348715/Clazie Flynn)

Nikdy vás nič skutočne nepripraví na to, čo sa uvidíte v utečeneckom tábore. Nič vás nepripraví na to, aby ste videli strach vyrytý na tvárach rodičov, ktorí chcú, aby ich deti boli v bezpečí, šťastné a zdravé.

Stretli sme aj Raquel. Deväťročná šibalka plná života. Tri generácie rodiny, Raquel, jej mama a babka a dvaja mladší súrodenci, jeden z nich telesne postihnutý. Na prvý pohľad by ste nepovedali, že Raquel má ťažkú hepatitídu a postupne sa im míňajú lieky. 

Zatiaľ čo rodiny čakajú, Unicef ​​s partnermi pripravili núdzový plán pomoci deťom utečencov, ako sú Raquel a Maria, zabezpečili prístup k vode a sanitácii, očkovaniu a priestor vhodný pre deti, kde sa môžu hrať a spievať. A pre staršie deti existuje priestor vhodný pre dospievajúcich - obzvlášť dôležitý pre dievčatá ako Maria, ktorým hrozí sexuálne násilie. "Vďaka podpore, ktorú tu mám, sa cítim aspoň v bezpečí," hovorí Maria.

SkryťVypnúť reklamu
Nemyslím si, že nikdy nezabudnem na toto odvážne dievčatko, ktoré vedie celý stan detí všetkých vekových skupín v tanečnom a samostatnom štýle (a áno, pripojili sme sa). V tom okamihu uprostred zúfalej situácie zavládla radosť, smiech a detská nevinnosť.
Nemyslím si, že nikdy nezabudnem na toto odvážne dievčatko, ktoré vedie celý stan detí všetkých vekových skupín v tanečnom a samostatnom štýle (a áno, pripojili sme sa). V tom okamihu uprostred zúfalej situácie zavládla radosť, smiech a detská nevinnosť. (zdroj: UNICEF/UN0348710/Clazie Flynn)

Honduras

Drsné svetové prvenstvo v počte vrážd už síce Honduras nedrží, stále tu však majú gangy na ružiach ustlané. Spravidla nezasahujú do cudzincov, domáci však také šťastie nemajú. Ako dieťaťu vám nezostáva nič iné, len rýchlo vyrásť, pretože gangy verbujú deti už od piatich rokov - najskôr pôsobia ako strážcovia, potom poslovia a nakoniec sú všetci regrúti gangov nútení vydierať, pašovať a zabíjať. V krajine, kde štyri z piatich detí žijú v chudobe, sú deti lákané prísľubom smartfónov, najnovších športových značiek a iných technologických hračiek. 

Obrázok blogu
(zdroj: UNICEF/UN0348704/Kinchin)


José Manuel (17): "Je to zázrak, že som zatiaľ unikol [gangu]," povedal. Stále však žije v strachu - strachu že ho naverbujú, straty priateľov a rodiny, straty vlastného života. "Tu to tak chodí, buď zabíjaš alebo zabijú teba."

SkryťVypnúť reklamu

UNICEF je ​​prítomný v aj týchto komunitách, pomáha deťom, aby boli deťmi a zostali mimo ulíc. Ewan: "Stretli sme tínedžerov, ktorí sa venovali športu a tancu, a hrali pre nás divadlo. Pre mnohých je herectvo a dráma formou sebavyjadrenia a môže im pomôcť pri spracovaní traumy. Ale čo je dôležité, videli sme aj to, ako sa deti bavia - bola tam hudba, bola tam farba, veľa sa smialo."

Veľvyslanci UNICEF v Cholome, jednej z najnebezpečnejších oblastí v Hondurase pre deti, s tretím najvyšším počtom vrážd v krajine kvôli prevalencii gangov v regióne.
Veľvyslanci UNICEF v Cholome, jednej z najnebezpečnejších oblastí v Hondurase pre deti, s tretím najvyšším počtom vrážd v krajine kvôli prevalencii gangov v regióne. (zdroj: UNICEF/UN0348707/Kinchi)

Samozrejme to všetko bolo predtým, ako Covid-19 zasiahla a uvrhla ich svety do ďalšieho chaosu. Násilie v Cholome sa zhoršuje v dôsledku karantény. Uzavreté hranice znamenajú, že možnosť nájsť nový život mimo Hondurasu už nie je možné. Pred Covid-19 už bolo v Hondurase mimo školy pol milióna detí, čo sa zhoršuje v dôsledku pandemických obmedzení - keďže školy sa zatvorili, učenie detí je ohrozené a hrozí im väčšie riziko násilia a ublíženia. Škola ako bezpečné útočisko je nedostupná.

Bolívia

Koronavírus v súčasnosti sťažuje životy tisícov detí na celom svete - zatvára školy, bráni deťom v podávaní životne dôležitých vakcín a robí život v katastrofálnych zónach tvrdším ako kedykoľvek predtým. Na školách v odľahlých, horských oblastiach sa deti môžu učiť v jazyku miestnych obyvateľov - kečua. 

V Bolívii UNICEF spolupracuje s ministerstvom školstva aj na projekte rozvoja vzdelávania pre 37 domorodých skupín, vrátane učebných a učebných materiálov v ich materinských jazykoch.
V Bolívii UNICEF spolupracuje s ministerstvom školstva aj na projekte rozvoja vzdelávania pre 37 domorodých skupín, vrátane učebných a učebných materiálov v ich materinských jazykoch. (zdroj: UNICEF/UNI395659/De Llorca)

Čas konať je teraz.

Úlohou každého človeka je robiť všetko preto, aby deti stále mohli byť deťmi - v konfliktoch, v krízach, v časoch COVID aj mimo neho.

V Bolívii spolupráca UNICEFu s ministerstvom školstva spočíva v príprave učebných materiálov v 37 domorodých jazykoch. Učenie sa v ich jazyku a kultúrne relevantným spôsobom je dôležité, pretože pomáha deťom lepšie sa učiť a uchovávať informácie, ako aj zachovávať ich kultúrnu identitu a budovať ich sebaúctu.

„Každé dieťa má právo na vzdelanie a je úžasné vidieť, ako UNICEF v Bolívii umožňuje deťom naplniť svoj vzdelávací potenciál aj v tých najodľahlejších komunitách. Farba, energia a radosť z toho dňa v bolívijských horách na mňa mali trvalý vplyv - vidieť deti v tradičných odevoch, ktoré sa učia v ich rodnom kečuánskom jazyku, bolo skutočne inšpiratívne." Ewan 

Na školskom dvore.
Na školskom dvore. (zdroj: UNICEF/UNI395651/De Llorca)

Ak sa chcete dozvedieť viac a pripojiť sa k Ewanovi pri podpore práce Unicef ​​pre deti, navštívte unicef.sk/pomoc

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu