Novoročné bábätká: Na Nový rok sa narodilo na celom svete viac ako 370 000 detí

V roku 2021 si UNICEF pripomenie 75. rok od svojho založenia. Venujeme ho vytváraniu lepšieho sveta pre deti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Nový rok narodilo po celom svete odhadom 371 504 bábätiek, z toho 148 na Slovensku.* 

Jedno z prvých detičiek, ktoré na svet v roku 2020, Mitieli Digitaki, spinká v pôrodnici Nausori na Fidži.  Dieťatko sa narodilo len desať minút po polnoci, vážilo 2,9 kg a bolo zdravé.
Jedno z prvých detičiek, ktoré na svet v roku 2020, Mitieli Digitaki, spinká v pôrodnici Nausori na Fidži. Dieťatko sa narodilo len desať minút po polnoci, vážilo 2,9 kg a bolo zdravé. (zdroj: © UNICEF/UNI259392/Chute)

Prvé dieťa roku 2021 privítajú v súostroví Fidži v Tichomorí a posledné v USA. Celosvetovo sa odhaduje, že viac ako polovica z týchto pôrodov sa uskutoční v 10 krajinách: India (59 995), Čína (35 615), Nigéria (21 439), Pakistan (14 161), Indonézia (12 336), Etiópia (12 006), USA ( 10 312), Egypt (9 455), Bangladéš (9 236) a Konžská demokratická republika (8 640).

Celkovo sa v roku 2021 narodí odhadom 140 miliónov detí. Dožijú sa v priemere 84 rokov.*

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Najobľúbenejšie mená pre deti vo vybraných krajinách sveta.**
Najobľúbenejšie mená pre deti vo vybraných krajinách sveta.** 

„Deti, ktoré sa dnes narodia, vstupujú do sveta, ktorý je oveľa odlišnejší ako pred rokom, a Nový rok prináša novú príležitosť, ako si ju znovu predstaviť,“ uviedla Henrietta Fore, výkonná riaditeľka UNICEF. „Deti, ktoré sa dnes narodia, zdedia svet, ktorý pre ne začneme budovať ​​dnes. Urobme rok 2021 rokom, kedy začneme budovať spravodlivejší, bezpečnejší a zdravší svet pre deti. “

Rok 2021 tiež prinesie 75. výročie UNICEFu. V priebehu roka si UNICEF a jeho partneri pripomenú výročie udalosťami a oznámeniami, ktoré oslávia trištvrte storočia ochrany detí pred konfliktami, chorobami, presadzovania ich práva na prežitie, zdravie a vzdelanie. 

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes, keď svet čelí globálnej pandémii, spomaleniu ekonomiky, rastúcej chudobe a prehlbovaniu nerovností, je potreba práce UNICEF väčšia než kedykoľvek predtým. Za posledných 75 rokov tu bol UNICEF pre deti sveta počas konfliktov, vysídľovania, prírodných katastrof a kríz. S úsvitom nového roka obnovujeme náš záväzok chrániť deti, hovoriť za ich práva a zabezpečiť, aby boli ich hlasy vypočuté bez ohľadu na to, kde žijú. “

V reakcii na globálnu pandémiu UNICEF zahájil Reimagine kampaň, globálnu snahu zabrániť tomu, aby sa pandémia COVID-19 stala pre deti trvalou krízou. Prostredníctvom kampane UNICEF naliehavo vyzýva vlády, verejnosť, darcov a súkromný sektor, aby sa pripojili k UNICEFu, v snahe predstaviť lepší post-pandemický svet.

SkryťVypnúť reklamu

---

* Odhad podľa Perspektívy svetovej populácie OSN (2019).

** Údaje o menách detí zostavil Dr. IM Nick z American Name Society. Zahrnuté sú krajiny a územia na základe dostupnosti štatistických údajov zostavených a zverejnených regionálnymi alebo národnými vládnymi agentúrami.

 

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  157x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu