Za Rakúsko-Uhorska takmer v každej obci a osade tejto oblasti stála sklárska pec, huta.
Spomienky na zašlé časy oživujú znova v Dolnej Bzovej, kde každoročne prebiehajú Sklárske dni, spojené s ukážkami výrovy skla a výrobkov z neho so sprievodnými turistickými pochodmi. Krásny kraj láka turistov zďaleka.
Tohoročné Sklárske dni boli už piatymi. Predtým som sa zúčastnil dvoch ročníkov Sklárskych dní, páili sa mi, tak som sa ta znova vybral.
A teraz k vlastnému podujatiu:
Aby v sobotu bolo k dispozíccii tekuté sklo, vytavené z kremeňa, ktorý tu nazývajú žabica, museli pec zapáliť už vo štvrtok.
V rámci akcie zruční sklári predvádzali výrobu sklenených gulí, aké kedysi krášlievali drevené lesy (ohrady, ploty) z drevených štekov okolo útulných malých drevených domčekov so šindľovými strechami.
Turistická časť mala pochody krásnym vrchárskym krajom v dvoch dĺžkach: 10 km a 20 km. Prvú časť mali oddelenú, potom sa stretli pri kaplnke na Mlákach, časť od Mlák ku kôrovej kaplnke spoločnú, 10 km sa na kúsku vrátila, aby pokračovala vlastnou kratšou trasou späť na začiatok k peci, 20 km išla vlastnou dlhšou trasou na začiatok k peci. Obomi trasami bola aj návšteva krásne vynovenej kôrovej kaplnky v Hornej Bzovej, ktorej kópiu som nedávno obdivoval v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu.
Ja som si zvolil kratšiu túru - 10 km, ale bolo z toho o čosi podstatne viac km. Ku kôrovej kaplnke som šiel trasou 10 km, od kôrovej kaplnky som pokračoval trasou 20 km.
Po skončení turistických pochodov nasledoval chutný guláš s pivom alebo kofolou a po nich kultúrny program v podobe výstupu známeho folklórneho súboru Partizán zo Slovenskej Ľupče, pri ktorom prizerajúcim len tak ihrali žilky.


















































































Krásna spoločná akcia dvoch susedných obcí z dvoch okresov - Mýtnej z okresu Lučenec a Podkriváňa z okresu Detva. Vrelo každému odporúčam účasť na budúcoročnom podujatí.
Svoje postrehy z jednej z minulých návštev som opísal tu: