
* * *

Letecký pohľad na Námestie tisícročia s Múzeom výtvarných umení
- vstupná brána do Mestského parku (Városliget)
Múzeum výtvarných umení v Budapešti na Námestí tisícročia pri vstupe do mestského parku (Városliget) patrí medzi najvýznamnejšie umelecké galérie Európy. Otvorené bolo v r. 1906. Na rozdiel od väčšiny európskych galérií jeho vznik nie je dielom nejakého panovníka, šľachtica či iného mecenáša umenia.
Uhorskí panovníci v stredoveku síce zhromaždiliumelecké poklady, ale mnohé z nich sa stratili, napr. budínska zbierkaMátyáša Korvína po jeho smrti. Nepriaznivý dopad mali aj turecké nájazdy, pádBudína a rozdelenie krajiny. Za panovania Habsburgovcov, ktorí sídlili voViedni alebo v Prahe, sa mnohé významné diela z Uhorska dostali dotýchto miest napr. vyvlastnením, donáciou, prepadnutím majetku a pod.Jednou z najvýznamnejších bola sárvárska obrazáreň krajinského sudcuFerenca Nádasdyho, popraveného v r. 1671.


Gróf Ferenc Széchényi, politik a spisovateľ a
Akadémia výtvarných umení
Prvá verejná zbierka v Uhorsku – Uhorské národnémúzeum – bola otvorená už v r. 1802. Založil ju Ferenc Széchényi. Postupnesa zbierky múzea rozširovali najmä darmi, ale napr. aj takto:
V pohnutom meruôsmom roku, v dobe maďarského odboja proti Viedni, keď mesto Poszonybolo dôležitejšie a malo zvučnejší cveng ako mesto Budapest, bolo na príkaz Lajosa Kossutha Národné múzeumobohatené 78 obrazmi z bratislavského hradu, o. i. Dürerovou Podobizňou muža, niekoľkými dielamiCranacha st., Spiacim Apollónom od Lotta, Snúbencami od Vechciaa ďalšími.
V 2. polovici 19. stor. bola v Pešti ešte jednavýznamná zbierka obrazov: galéria Esterházyovcov, prevezená z Viedne. Štátju v r. 1870 získal od Esterházyovcov, ktorí vtedy prežívali krízové hospodárske obdobie. Neskoršie sa stala súčasťouštátnych umeleckých zbierok.
V r. 1906 bola slávnostne otvorená budova Múzeavýtvarných umení, jednej z najvýznamnejších európskych galérií. Súv nej umiestené diela Tiziana, Veronesa, El Greca, Dürera, Goyu, Rembrandta, Rubensa, Maneta, Renoira,Degasa, Delacroisa a ďalších, medzi nimi najmenej 3 diela Jána Kupeckého: Vlastná podobizeň so ženou a synom (111x91 cm), Starý bojovník (94x71 cm) a Hráč na flaute (90x71 cm).
Múzeum výtvarných umení má tieto oddelenia:
- egyptské oddelenie - obsahuje zbierku staroegyptských artefaktov. Množstvo a objem tejto zbierky sa značne rozšírili v súvislosti s výsledkami vykopávok, ktoré na začiatku XX. storočia vykonali v strednom Egypte. Účastníkmi vykopávok boli Uhri, Rakúšani a Poliaci. Zbierka oddelenia obsahuje okolo 2500 exponátov.
- antické oddelenie - v počiatkoch to boli sádrové kópie klasických diel antického umenia. V r. 1908 pribudlo 135 mramorových a v r. 1913 650 terakových sochárskych umeleckých diel. V r. 1917 bola zbierka rozšírená o exponáty antických váz. V súčasnosti obsahuje okolo 4000 exponátov gréckych, etruských, rímskych a kartágskych.
- galéria starého maliarstva - je základom múzea, jeho najvýznamnejšou zbierkou, obsahujúcou okolo 2600 diel európskeho maliarstva, z ktorých 800 obrazov tvorí stálu expozíciu galérie. Ostatné exponáty sú umiestené vo vedeckom depozitári a sú prístupné vedeckým pracovníkom.

Budínsky hrad, v ktorého komplexe sa nachádza aj Maďarská národná galéria
V r. 1957 vznikla Maďarská národná galéria, ktorá jeumiestená na druhej strane Dunaja v hradnom komplexe Budína. Sú v nej sústredené diela maďarských a uhorských umelcov od 10. storočia. Z väčšej časti sem boli premiestené diela z Múzea výtvarných umení, ktoré sa potom zameralo len na umenie zahraničné a Maďarská národná galéria na umenie národné. Ukazuje dejiny a vývoj umenia v prebehu stáročí na území bývalého Uhorska. Významne sú medzi nimi zastúpení aj Július Bencúr a Ladislav Mednyánsky, obaja so slovenskými koreňmi.
*
A teraz Vás pozývam na prehliadku mojej domácej galérie z produkcie maďarkých známok
s reprodukciami obrazov:



















































































































Zaujímavosť:
Zaujímavé je pozadie vzniku hárčeka so siedmimi reprodukciami známych obrazov z Múzea výtvarných umení z r. 1984. Sú na ňom: Mária so šiestimi svätými od Tiepola, Oddych na úteku do Egypta od Tiepola, Madona Esterházy od Raffaela, Portrét Giorgioneho od neznámeho autora, Portrét ženy od Tintoretta, Portrét mladého muža od Raffaela a Portrét muža od Tintoretta. Všetko svetovo známe obrazy, ukradnuté z múzea. Takéto obrazy sú prakticky nepredajné, kradnuté sú obyčajne na objednávku "milovníka umenia", ktorý si ukradnuté diela môže uložiť akurát do trezoru. Podrobnosti krádeže si už nepamätám, možno niektorý z Vás sa na to pamätá lepšie, ale obrazy sa vrátili do Múzea krásnych umení.

Pozn.:
1. Na známkach sú reprodukcie obrazov z Múzea výtvarných umení, Maďarskej národnej galérie, Múzea umenia Východnej Ázie a ostrihomskej baziliky.
2. Žiaľbohu, pre mnohých Slovákov je omnoho známejší neďaleký Vidámpark, ako Múzeum výtvarných umení. Ja som ho prvý raz navštívil v prvú septembrovú sobotu 1971, keď v jednej jeho časti bola Svetová filatelistická výstava a potom ešte niekoľkokrát.
Tak čo, nezaložíte si pre svoje potešenie aj Vy svoju domách galériu?