V Bystrici, kam som sa v 1950 presťahoval, hádam žiaden fagan nemohol nezbierať troje vecí: známky, zápalkové nálepky a vinety z fliaš.



Známky nám otvárali vidinu ďalekých krajov, exotických zvierat, pekných kvietkov, nádherných detských snov... Pri rínku neďaleko námestia mal predajňu známok taký starý pán, myslím, že sa volal Strieš. Neskoršie bola predajňa Pofis – Poštová filatelistická služba neďaleko Hungárie (pri starej pošte). Tie ďalšie dve oblasti záľuby boli v Bystrici dané miestnymi okolnosťami: bola tam šíbalkáreň a bol tam aj liehovar, aj octáreň. A pivovar, ktorého pivo vyhralo v súťaži druhú cenu: na prvom mieste sa umiestila voda z Harmaneckého potoka, v tom čase taká čierna a penivá. Takže tieto podmienky boli veľmi priaznivé pre pestovanie týchto troch záľub u malých galganov.
Filatelia. Moja stará láska. Časom som sa s ňou rozišiel, ale znova som sa k nej vrátil. Podobne ako s manželkou. Tiež sme sa na krátku dobu rozišli, aby sme sa po polroku znova k sebe vrátili a to už natrvalo. Nenadarmo sa hovorí, že stará láska nehrdzavie. K filatelii som sa vrátil už ako ženatý po prečítaní istej poľskej detektívky z oblasti filatelie. A žijem s ňou už nepretržite takmer 40 rokov. Čo všetko som sa z nej, popri nej a s ňou naučil!
Pre mnohých je filatelia len obyčajné zbieranie a ukladanie známok. Ale nie je to vždy tak, hoci kto chce mať doma napr. svetovú galériu, môže si ju založiť za pomerne lacný peniaz. Veď na svete vychádza toľko známok s reprodukciami slávnych obrazov, sôch... Podobne si môže doma založiť zoologickú záhradu, arborétum, akvárium, galériu osobností, skvostov architektúry, filmových a iných hviezd, olympijských víťazov..., skrátka, na čo si človek len zmyslí.
Filatelia má rôzne odbory: poštová história, teritoriálna filatelia, námetová filatelia, aerofilatelia... Všetky sa navzájom dopĺňajú a prelínajú.
Mojou parketou je námetová filatelia, t. j. tvorba zbierky k nejakému námetu. Vyšším stupňom je tvorba výstavného námetového exponátu. K tomu, aby filatelista mohol vytvoriť námetový exponát, potrebuje dobré odborné znalosti z oblasti témy, ktorú si zvolil a z filatelie, t. j. všeobecné filatelistické znalosti a filatelistické znalosti z oblasti zvolenej témy. No a samozrejme musí mať nejaké osobnostné predpoklady. A toto všetko treba spolu skĺbiť.
Toľko krátky úvod. Na niekoľkých príkladoch ďalej ukážem na zaujímavosti z filatelie alebo filateliou podávané.



Krása poštových známok. Mánesova Jozefína je k svetu, nie?