Michal Tóth je absolventom Ústavu verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Od ukončenia štúdia v júni pôsobí ako analytik na Inštitúte kultúrnej politiky na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky. Vo voľnom čase sa venuje kultúre – filmom, divadlu, hudbe a číta všetko, čo sa dá a kedy sa dá. Zároveň je spoluzakladateľom občianskeho združenia Aspidistra, ktoré je zamerané na pomoc ľuďom – hlavne deťom so zdravotným znevýhodnením.
Nikoleta: Už uplynulo niekoľko mesiacov od tvojho úspešného ukončenia štúdia na Ústave verejnej politiky. Ako prebiehali tvoje mesiace po skončení štúdia? Čomu sa venuješ?
Michal: Len 8 dní po štátniciach som začal pracovať na Inštitúte kultúrnej politiky, takže som vhupol do pracovného života celkom náhle. Musím však povedať, že si to užívam, denne využívam vedomosti zo štúdia a napriek tomu, čo si môže navonok človek myslieť o práci na Ministerstve, pracovná kultúra v našom analytickom tíme je asi tá najlepšia, akú som doposiaľ vo svojich ostatných zamestnaniach zažil.
Nikoleta: Viem však, že ešte do dnešných čias si zostal naďalej veľmi spätý s ÚVP vďaka svojej veľmi úspešnej diplomovej práci. Bol si až 3-krát ocenený za čo ti veľmi GRATULUJEME! Vedel by si v krátkosti zhrnúť o čom bola tvoja diplomová práca vedená školiteľom Brianom Fabom, a aké boli hlavné zistenia?
Michal: Vo svojej diplomovej práci som skúmal vývoj a príčiny odlivu financií zo Slovenska do zahraničných daňových rajov vzhľadom na politiky zavedené na Slovensku voči týmto daňovým rajom. Ukazuje sa, že niektoré zo zavedených politík majú krátkodobý vplyv, v dlhodobom horizonte sa ich efekt stráca. Práca analyzuje aj vplyv rôznych ukazovateľov vo vybraných krajinách Európskej únie na odliv financií do daňových rajov. Najsilnejší pozitívny vzťah sa ukazuje v prípade sadzby dane z príjmu právnických osôb, no tiež sme poukázali na možný negatívny vzťah medzi kvalitou štátu, tzv. governance quality, a únikom financií do daňových rajov, čo je doposiaľ málo preskúmaná téma.

Nikoleta: Ako si sa postupne dozvedal o týchto oceneniach? Aká bola tvoja reakcia na nich?
Michal: Cenu riaditeľky som získal hneď po štátniciach a vtedy to ešte pridalo na mojej eufórii z úspešného ukončenia štúdia, čo som samozrejme hneď utekal osláviť. Cenu dekanky som získal na promóciách – opäť veľký míľnik pre končiaceho študenta – a bol som rád, že tam so mnou vtedy sedela moja rodina a partnerka. No a na záver cena guvernéra Národnej banky Slovenska bola pre mňa absolútnym prekvapením, keďže som sa o nej dozvedel mailom od NBS bez toho, aby som vôbec vedel o jej nominácii. Môj školiteľ Brian Fabo ju nominoval do súťaže z vlastnej iniciatívy, za čo som mu veľmi vďačný, a teda to prekvapenie z oznámenia o výhre ani neviem opísať.
Nikoleta: Ako vznikol nápad na napísanie témy? Aké bolo jej spracovávanie?
Michal: So školiteľom Brianom Fabom som chcel robiť nejakú ekonomickú tému, lebo som chcel budovať na základoch, ktoré nám dal pri výučbe. Po diskusii padla dohoda pozrieť sa na daňové raje v kontexte Slovenska a potom sa to už časom vykryštalizovalo. V podstate až v januári sme mali jasno v tom, kam bude práca smerovať, keď sme dokončili metodickú časť. Dovtedy to bolo také bádanie v téme a tvorba nápadov, ktorých bolo neúrekom, no napokon sa zúžili do podoby, ktorú nájdete vo finálnej verzii.
Nikoleta: Čo podľa teba ovplyvnilo veľký úspech tvojej diplomovej práce?
Michal: Jednoznačne najväčší vplyv malo moje magisterské štúdium, lebo na Ústave verejnej politiky nás dôsledne učili ako písať vedecký text, ako premýšľať nad odbornými textami a akú štruktúru by mal náš výskum mať, aby bol výsledok kvalitný a objektívny. Môj školiteľ Brian Fabo je zároveň úspešný ekonóm a veľmi mi pomohol v metodickej a praktickej časti práce. No a samozrejme zvedavosť, ktorú vo mne toto štúdium v priebehu dvoch rokov postupne budovalo, mi pri náročnom procese písania tiež veľmi pomohlo.
Nikoleta: Už ubehol nejaký čas od tvojho ukončenia štúdia. Mal si už možnosť využiť poznatky, ktoré si sa u nás naučil?
Michal: Mal, často. Hneď od prvého dňa v práci som využíval poznatky o fungovaní štátu a chytal som sa často používaných odborných výrazov. Rýchlo som pochopil vzťahy aktérov v kultúre, dostal som sa do procesov verejného obstarávania či čítania a tvorby zákonov. Využívam ich aj pri samotnej analytickej práci, kde zužitkujem znalosti nadobudnuté v rámci predmetov o analýzach a výskumoch verejných politík.

N: Čo ti dalo štúdium na ÚVP?
M: V prvom rade mi UVP otvorilo dvere do analytického inštitútu na ministerskej úrovni, čo by bez skúseností z našej školy nebolo jednoduché. Zároveň mi to umožnilo komplexnejšie pochopiť, ako náš štát funguje, a to nie len poznatkami, ktoré využijem v práci, ale aj hlbším pochopením fungovaniu spoločnosti ako takej. Tvorba diplomovej práce ma zas naučila čítať odborné články a texty na rôzne témy, čoho v práci robím veľa, a naučila ma písať text zrozumiteľne a štruktúrovane, no zároveň odborne a vecne. No a na záver mi to poskytlo úžasné skúsenosti s inšpiratívnymi ľuďmi, či už z radov spolužiakov alebo vyučujúcich, čo je pre mňa tá najväčšia možná hodnota.
Ďakujem za rozhovor a prajem veľa ďalších úspechov.
V prípade ak by vás téma diplomovej práce Michala Tótha zaujala, tak si môžete prečítať blog, ktorý ju predstavil bližšie.