Pripravte si gumáky, vode odolné nohavice a pršiplášte, park na Račianskom mýte v Bratislave je už otvorený po približne polročnej rekonštrukcii.
Medzi návštevníkmi parku sa už dávnejšie hovorilo o nutnosti opraviť chodníky a vymeniť staré betónové podklady pod hojdačkami a preliezačkami za bezpečnejšie podľa nových noriem a celkovo si park pýtal trošku zmodernizovať. Za tých asi 60 rokov ho využilo množstvo detí, rodičov aj dôchodcov a v posledných rokoch i bezdomovcov.
Ako uvádza starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Matúš Čupka, hlavnou úlohou bolo zlepšiť odolnosť parku voči klimatickým zmenám a realizácia adaptačných aj mitigačných opatrení. Po novom je priestor lepšie pripravený na suchá a letné horúčavy. V parku sa nachádzajú tri dažďové záhrady, staré nepriepustné povrchy sú vymenené za spevnené priepustné povrchy s vodozádržnou funkciou a za plochy zelene s funkčnou vegetáciou. V parku je voda zadržiavaná v troch poldroch, vďaka čomu ostane v území parku až 4.700 m3 zrážkovej vody.
Mestská časť dodáva, že dažďová voda zo športoviska je odvedená drenážou do vsakovacej dažďovej záhrady. Okrem troch dažďových záhrad vo výmere 269 m2 a troch vsakovacích poldrov vo výmere 246 m2, na zadržiavanie zrážkovej vody v území slúži aj terénna modelácia v zelených plochách.
Okrem vodozádržných opatrení došlo v rámci revitalizácie aj k výsadbe novej zelene, na terase pri gastroprevádzke budú rásť popínavé rastliny a v okolí fontány bola časť ružových záhonov nahradená trvalkami. Veľká časť pôvodných asfaltových chodníkov je nahradená mlatovým povrchom, prípadne povrchom z vodopriepustného parkového betónu.
Nové detské ihrisko je riešené ako inkluzívne aj pre deti so zdravotným znevýhodnením, vynovené bolo multifunkčné športovisko a osadený bol nový mobiliár. Pribudli nové lavičky, šachové stolíky, stolnotenisové a kempingové stoly, hojdacie siete, stojany na bicykle, cvičiace posilňovacie stroje a plocha na petang. Multifunkčné športovisko získalo nové osvetlenie. Návštevníci budú môcť využívať letnú terasu, na ktorú pribudne girlanda na náladové osvetlenie a hmlová clona na ochladzovanie priestoru v letných horúčavách.
Projekt „Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení“ sa realizuje vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celková suma projektu bola vo výške 1.516.276 eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku je 850.510,59 eur.,,
Myšlienka dobrá a potrebná, nový park potrebuje už len požičovňu gumákov a pršiplášťov a aspoň dvoch pracovníkov, ktorí budú udržiavať viac krát za deň štrkové chodníky, v blízkosti ktorých je nasadená tráva. Lebo teória a prax sú niekedy dve úplne rozdielne veci. Chodiť s detským vozíkom alebo invalidným vozíkom, či chodítkom po takýchto chodníkoch tiež nie je dva krát praktické.
K parku ma viažu citové spomienky, strávila som v ňom skoro celé detstvo a pubertu, neskôr to boli moje deti, ktoré sa tu hrávali pri návšteve starých rodičov a teraz už skoro pubertálne vnučky smutne zahlásili: - Oni nám zobrali spomienky, ten betónový vlak dali preč. Aspoň vyliezacieho slona mohli nechať. A na hojdacích sieťach sú také veľké oká, že tam menšie deti budú padať. Z pohľadu detí ocenili veľké blatové mláky a ja som ocenila nové kvalitné futbalové ihrisko. Čo bude z tých štrkových chodníkov za dva roky, ukáže čas.
P. s. Neviem, aký je rozdiel, keď dieťa spadne na betón alebo na štrkový podklad, ale viem, že tie nechutne malé kamienky treba vytriasať z topánok asi každých 15 minút hlavne v lete.
