Ak pocestujete z Trstenej ďalej na sever, môžete sa ešte na odbočke v meste rozhodnúť, či naberiete smer severný do Jablonky cez najbližší bývalý hraničný prechod, alebo či sa vydáte k hraniciam trochu dlhšou východnou trasou, ktorá vedie obcami Liesek, Čimhová, Vitanová, Hladovka a Suchá Hora. Dnes som zvolil túto možnosť, nakoľko účelom mojej cesty neboli "lacné zakupy", ale kochanie sa krásami krajiny. Asfaltka sa smerom k hranici kľukatí a zužuje, takže v posledných troch obciach je až nebezpečne úzka. Cestu Vám môže zahatať aj konský povoz alebo kravičky, vracajúce sa autopilotom samé z paše do domovského dvora.
Cez úsek bývalej hranice prejdete bezpečne prikázanou tridsiatkou a dostanete sa do vlnitej krajinky, kde leží prvá pohraničná poľská obec Chocholów. V obci prejdete cez most, ktorý vedie ponad Čierny Dunajec a úzkou cestou sa zrazu dostanete na križovatku, kde doteraz hlavná cesta zrazu končí STOP-kou. Ďalší smer je možný doprava na Zakopané a doľava do historického stredu obce.
Poľská architektúra s v ničom nezadá so slovenskou:
Špecifikom poľskej výstavby sú ostré štíty striech, ktoré zvierajú uhol menší ako 90 stupňov, na rozdiel od zvyklostí našich zemí:
Hlavne moderné domy sú tam vyššie pri rovnakom pôdoryse ako u nás, často trojposchodové (strecha sa klenie cez horné dve poschodia).
Nuž a špecifikom Chochoľova je aj pekný, práve rekonštruovaný miestny kostol, ktorý je rovnako veľmi vysoký, odhadujem to na gotiku:
Nuž a aby bábušky, ktoré ma pri fotení pozorovali, nemali ťažké srdce, tak som ako pravý turista predsa len urobil menší nákup v miestnom obchodíku známej siete Lewiatan: