Z ulice Ostra Allee sa do Zwingeru vchádza Korunnou bránou cez most ponad vodnú priekopu:


Rozsiahly komplex barokových stavieb obkružuje centrálnu plochu s chodníkmi a fontánami:








Najkrajšou časťou stavby je francúzsky pavilón s jaskyňami, sochami a fontánami:

Na nádvorí dominuje socha kurfrista na koni a o niečo ďalej bokom nájdeme aj sochu Carla Mariu Webera:

Za 10 € si možno v juhovýchodnom pavilóne zakúpiť dennú vstupenku do troch rozsiahlych expozícií, ktoré tvoria galériu Zwingra. Prvou expozíciou je rozsiahla zbierka porcelánu:




Druhú expozíciu predstavujú obrazy starých majstrov z 15.-teho až 19.-teho storočia, rozmiestnené na troch poschodiach severného pavilónu, ktorým dominuje Sixtínska Madonna od Raffaela. Toto dielo zakúpil kurfirst Fridrich August II. v polovici 18. storočia z talianskej Piacenzy, počas druhej svetovej vojny bola prevezená do Sovietskeho zväzu, aby sa v roku 1956 vrátila do zbierok múzea. Nakoľko fotografovanie je v tejto časti expozície zakázané, prikladám na ilustráciu len jednu fotografiu mne neznámeho diela, vystaveného nad schodiskom.

Tretia expozícia v západnom pavilóne je matematicko-fyzikálna, kde nájdeme hlavne mnoho dobových hodín, hodiniek, sextantov, meradiel a dômyselných prístrojov:


V blízkosti Zwingra sa nachádza aj ďalšie múzeum Gruenes Gewoelbe, kde sú uchované nemecké klenoty a ktoré patrí tiež k štátnym umeleckým zbierkam mesta Drážďany. O tom ale niekedy nabudúce.