M.Paget - 150 rokov tápania

Vzhladom na diskusné reakcie k mojim predchádzajúcim článkom vyhovujem požiadavke a zaraďujem príspevok k ochoreniu morbus Paget. Vo februári som sa zúčastnil konferencie na túto špeciálnu tému, kde boli aspekty choroby detailne preberané z viacerých hladísk. Téma si zasluhuje aspoň stručné resumé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pagetova choroba - ostitis deformans je lokalizované progredujúce ochorenie kostry, charakterizované zvačšením postihnutého úseku kosti s abnormalitami kostnej štruktúry. Ide o sporadicky sa vyskytujúcu chorobu, ktorej frekvencia sa zvyšuje, hlavne po 40. roku života s velkými geografickými rozdielmi /predilekčne v západnej Európe a severnej Amerike/. Chorobu popísal v 19.storočí doktor Paget, ktorý si všímal roky zmeny u svojho kočiša, ako si postupne kupoval stále väčšie klobúky a jedno predkolenie sa mu stále viac zakrivovalo. Podstatou zmien je zvýšenie kostného obratu, pričom sa novotvorí štrukturálne neplnohodnotné kostné tkanivo s nižšou mechanickou odolnosťou. Etiológia je do dnešných dní nejasná, uvažuje sa o možnosti vírusových partikúl ako inklúzií v kostných bunkách, väčšina odborníkov sa prikláňa k zápalovému pôvodu, dokázaná je aj genetická väzba pri vzniku tzv. "sekvestozomu" ako špecifickej bielkoviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V úvodných štádiách je priebeh choroby bezpríznakový, napriek tomu, že postupuje. Najčastejšími príznakmi bývajú bolesť a deformácie kostí. Obvykle bývajú postihnuté dlhé kosti nôh, lebka, dolná čelusť a panva. Charakteristické je aj zvýšenie teploty kože nad postihnutými dlhými kosťami. Komplikáciami sú potom zlomeniny a poruchy prilahlých kĺbov. Choroba býva spojená aj s hluchotou, obrnami nervov, až útlakom miechy. Spoluvyskytuje sa aj zvýšený krvný tlak a depresie, možné je zhubné zvrhnutie postihnutého tkaniva.

 Z hladiska klinickej praxe je zrejmé, že m.Paget je u nás nedostatočne diagnostikovaný a možno neuspokojivo liečený. RTG snímky cielených oblastí často nájdu len jedno ložisko v kosti, ich vyhodnotenie vzhladom k tejto chorobe je stále nepostačujúce pre výraznú variabilitu možných obrazov. Pomôže aj scintigrafia skeletu a stanovenie markerov kostného obratu, prípadne biopsia kosti. Platia zásady, že Pagetova choroba je lokalizovaná a nikdy nejde o postihnutie symetrické alebo generalizované.

SkryťVypnúť reklamu

 V liečbe m.Paget bolo v minulosti použitých mnoho modalít /glukagón, aktinomycín D, kalcitonín, .../. V súčasnosti sú za lieky prvej volby považované bisfosfonáty. Z nich najefektívneším sa javí zoledronát, u nás ponúkaný pod trhovým označením Aclasta. Terapeutická dávka je len jedna intravenózna infúzia 5 mg kyseliny zoledrónovej, pri súčasnej primeranej hydratácii a za prísunu vápnika a vitamínu D minimálne po dobu 10 dní od aplikácie liečiva. Liečba je jednorázová /!/ a jej efektívnosť sa posudzuje poklesom alkalickej fosfatázy ako markera kostného obratu v sére, tiež zmiernením až vymiznutím bolestí. Nastáva zlepšenie kvality života pacienta, pričom sledovania potvrdili bezpečnosť terapie.

SkryťVypnúť reklamu

 Všeobecne prevláda názor, že m.Paget je slabo diagnostikované /preto možno ani nie sporadické/ ochorenie s nízkym percentom pacientov v príznakovom štádiu /okolo 10%/ s nevyjasnenou etiológiou vzniku, ale s typickými klinickými príznakmi a dnes už velmi dobre liečitelné vďaka moderným prípravkom.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu