Orientálni lekári vychádzali teda z harmónie a vzájomného prepojenia všetkých systémov tele, pričom niektoré orgány a oblasti spolu navzájom tesnejšia súvisia cez sieť meridiánov. Kupríkladu okruh srdca a tenkého čreva súvisí sieťou meridiánov aj s jazykom, zubmi múdrosti /osmičkami/, cievami CNS, ramenom, vnútornou stranou ruky, stavcami C8 a Th 5,6,7. Z toho napríklad vyplýva, že aj kvalita našej chrbtice závisí od stavu našich vnútorných orgánov. Základných okruhov je 5, pričom do každého patrí jeden hutný a jeden dutý orgán /odkaz na článok I./. Meridiánmi by v ideálnom stave mala voľne prúdiť energia čchi a napr.dobre plnený meridián obličiek dodáva človeku odvahu a sebadôveru a ak v ňom táto energia necirkuluje alebo je slabá, človek je nesmelý a nerozhodný. Šetriť tento okruh môžme tak, že sa budeme brániť pôsobeniu stresu, a to rozlišovaním podstatných vecí od nepodstatných a precvičíme telesné uvolnenie. Podobných rád by sa dalo vymenovať mnoho, napr. autorovi Jozefovi Jonášovi, ktorý je známy o.i. predpovedaním pohlavia a povahy všetkých svojich detí, to vydalo na celú knihu.
Ja som sa rozhodol poukázať na okruh žalúdok-slezina-pankreas, nakolko s jeho posilením mám dlhoročné skúsenosti. "Kto má dobrý žalúdok, nemá sa čoho báť"; platí pri dobrom plnení tohto meridiánového okruhu. Vzhľadom na prepojenie jednotlivých okruhov má zlá energia v tomto okruhu deštruktívny vplyv na srdce, naopak dobrá vládne obličkám a podmieňuje dobrú funkciu čriev. O čistotu okruhu žalúdku dbali orientálci podobne ako my o čistotu povrchu tela. V mnohých civilizáciách sa stretávame s pôstami, očistnými bylinkovými nápojmi a pod. Podľa hatha jogy môžme zaviesľ poriadok v žalúdku vypitím a vyzvracaním ľahko slanej vody alebo prehĺtaním a vyťahovaním dlhého pruhu gázy, namočeného vo vode alebo v mlieku. Dnes v Indii existujú centrá, kde takto liečia tisíce ľudí, trpiacich napríklad astmatickými problémami. K uvedeným očistným technikám sa pridáva niekolko cvikov, tzv. "asán", dychových cvičení a jednoduchá strava. Nie každý však takúto cestu podstúpi.
O kvalite žalúdočného okruhu nás informujú už na prvý pohľad ústa. Previsnutá horná pera svedčí o jeho slabosti. Aj my vysoko podvedome hodnotíme pevné a súmerné pery, hoci si neuvedomujeme, že poukazujú na dobrú kondíciu žalúdka. Tento okruh ovplyvňuje významne aj činnosť hrtanového svalstva a hrá svoju úlohu vo výskyte koktavosti /to bol aj môj problém, ktorý sa mi podarilo potlačiť na zanedbatelné minimum/. Na dráhe žalúdka sa pod pravým jabĺčkom, na prst od predkolennej kosti nachádza dôležitý bod čínskej akupunktúry, tzv "more jangov". Tento má všeobecne harmonizujúci účinok. Ešte dodám, že k okruhu náleží aj slezina. Osobne som pozorovaním zistil, že v nej mi odmala prúdila energia správne, čo sa prejavovalo dobrým sústredením, vitalitou a sklonom k dobrým matematickým schopnostiam. Snáď dokonca odčerpávala energiu zo žalúdka, čo sa môže stať hlavne ľuďom v dnešnom civilizovanom a uponáhľanom svete, kedy sa potrebujú nadmieru sústrediť na duševnú činnosť a zanedbávajú pritom pravidelnú stravu a obedný oddych, strácajúc tak silu žalúdka. Dodávam, že žalúdok miluje sladké, ale vplyv repného cukru, ktorý bol objavený až v 18.storočí, je dnes vo forme cukru rafinovaného skôr opačný a nie posilujúci.
Na vysokej škole som zistil, že zlé stravovacie návyky na strednej škole mi nijak neprospeli a okruh žalúdka sa rokmi výrazne oslabil. Ako 18-ročný som mal len 58 kg, taký astenický týpek a pri stretávkach s kamarátmi som si uvedomoval, že bežná denná záťaž plus večerné vysedávanie po baroch ma celkovo viac vyčerpávajú, ako obohacujú. Postupne som sa začal strachovať o študijné výsledky a ďakujem svojim zásadám, že sa zo mńa nestal alkoholik. Prečo? Kamaráti si jednoducho mohli dovoliť zregenerovať pri takom silne jin nápoji, akým je pivo. Mne pitie piva ešte viac oslabovalo slabo plnený žalúdočný okruh, ráno som vstával bez sily do ďalšieho dňa, dni mi unikali medzi prstami a len ťažko som víkendami intenzívnym oddychom hľadal stratenú rovnováhu. V posledných ročníkoch sa situácia zhoršovala až vznikom poalkoholických halucinácií, ktoré patria k ťažkým jin nerovnávam organizmu. O nejakých organizovaných medziľudských vzťahoch nemohlo byť ani reči. Známosti som mával krátke a prchavé, žiadne dievča som si dlhšie neudržal /aj som sa špatne vyjadroval, lebo som sa zajakával/.
MôJ POSTUP: Keď som začal po ránu pociťovať nechuť do jedla, prešiel som len na ľahké kompóty, ktoré sú ľahšie strávitelné ako napr, chlieb s obloženou misou. Tým som šetril okruh žalúdka. Ku obedu sa sila navracala, takže kuracinku s ryžou som už zvládol v pohode. Úplne som vynechal alkohol a ponocovanie v baroch. Vylúčil som zbytočné aktivity, ktorými som sa vyčerpával a dostávol som sa pri nich vlastne len do katabolického stavu. Na 3 roky som prestal úplne športovať a naozaj som sa sústredil na ľahkú a plnohodnotnú stravu. Očistné kúry som nepoužíval, možno nimi by som bol celý proces urýchlil. Ako som posiloval žalúdok konrolovanou životosprávou, menilo sa aj moje chápanie sveta, veci kompaktneli a vyvíjal som zvýšenú aktivitu aj v utužovaní zdravých medziľudských vzťahov. Zrazu pre mňa nebol problém rozbehnúť dlhodobejší vzťah a koktavosť postupne tiež ustupovala; prestával som sa báť ľudí z okolia. Pochopil som, že mnohí sú zbytočne vystresovaní, žijú vo svojich problémoch a stereotypoch a že ja sa môžem ďalej pozitívne vyvíjať. S dobrým trávením sa navracala radosť do môjho života, ale k alkoholu, metle ľudstva, som sa už nikdy nevrátil. Načo. Pred dvoma rokmi som začal znova posilovať /trocha som cvičil už na výške, ale bez efektu/ a zvýšil som svoju hmotnosť na terajších 82 kg. Strava založená na bielkovinách mi priniesla vytúženú silu a keďže zvládnem už aj klince a naobedujem sa aj v rýchlosti kľudne, okrem pár epizód ročne nemám s trávením žiadne problémy. Priateľku si udržiavam veselou povahou a ľahkým zvládaním všetkých životných situácií.
Nebojte sa na sebe zapracovať. Ak sú vaše problémy zrovna podobného charakteru, odporúčam dlhoročný cielený postup, založený na vlastnom chcení. Ak máte problémy iného druhu, možno si prečítajte knihu J.Jonáš: Krížovka života; mne velmi pomohla.
Nabudúce pojednám v III. časti o čakrách. Rovnováha v V. čakre mi napr. pomohla úplne eliminovať koktavosť.