BRUŠNÝ TÝFUS
Ide o akútne ochorenie, pre ktoré je charakteristický vzostup teploty a pretrvávajúca horúčka po dobu 2-3 týždne. Názov týfus je odvodený od gréckeho "hmla, dym", nakolko chorí sú akoby oblúznení, prevláda často pocit na zvracanie a bolesti hlavy. Typický je nízky tlak a spomalená akcia srdca. Koža chorého je suchá, horúca, jazyk aj ďasná bývajú povlečené hnedým povlakom. Asi u polovice chorých býva zväčšená pečeň aj slezina. V štvrtom týždni ochorenia horúčka schodovite klesá, a to rýchlejšie, než stúpala. Chorý sa preberá z letargie, začína mať hlad a smäd, opäť dodržuje hygienické návyky. V detstve prebieha choroba rýchlejšie a miernejšie, vo vysokom veku sú časté komplikácie /zápaly žíl alebo plúc, tiež preležaniny/.
Časť salmonel je po príjme potravou ničená kyslým pH v žalúdku, zvyšok sa v tenkom čreve dostáva do sliznice, rastie vnútri buniek lymfatického tkaniva a diseminuje sa cestou lymfatickou a krvnou. Na čreve dochádza k nekróze lymfatických plátov, tvorbe vredov až ku krvácaniu nahlodaných okolitých ciev. V švrtom týždni sa vredy hoja jazvami.
Imunita po prekonaní ochorenia je dobrá a dlhodobá. Len asi u 2-5% chorých /väčšinou starších žien so žlčníkovými potiažami/ dochádza ku vzniku nosičstva, stavu nesterilnej imunity, ktoré trvá celý život a dochádza pri ňom k vylučovaniu salmonel.
Život najviac ohrozuje týfový zápal pobrušnice z otvorenia črevných vredov. Možné sú tiež jednorázové výdatné krvácania z čreva z rovnakej príčiny. Medzi závažné komplikácie patria zápaly kostí /rebier a dlhých kostí/, zápaly žlčníka /spojené s chronickým nosičstvom/ alebo aj zápal srdcového svalu. Vzácne nie je ani toxické poškodenie CNS s dlho sa vlečúcimi psychickými poruchami. Možné je prechodné vypadávanie vlasov, hlavne u neskoro liečených foriem.
Salmonely možno izolovať zo všetkých exkrétov chorého - spúta, moča, menštruačnej krvi, materského mlieka, príp. hnisu alebo dreňového punktátu kultiváciou v žlči. Významné je vyšetrenie protilátok aglutináciou, nakolko salmonely majú telové aj bičíkové antigény, niektoré aj kapsulárny antigén Vi. Podla telového antigénu sa delia aj do skupín; teoreticky môže byť až 10 000 sérotypov, dnes poznáme reálne okolo 2000 /väčšina vyvoláva ochorenia zvierat/.
SALMONELÓZY
Ide o akútne hnačkovité ochorenia s krátkou inkubačnou dobou. Sú spoločným označením pre najbežnejšie ochorenia zvierat a jedny z najbežnejších, prenosných na človeka. K nákaze ludí dochádza potravinami, ktoré neboli tepelne dobre spracované /mazlavé salámy, údeniny, tlačenka, jaternice, atď/. Rozsiahle epidémie môžu vzniknúť pri nedodržaní technologických postupov v cukrárskych výrobniach, kde sa spracováva vaječná melanž. U kojencov prichádza do úvahy aj kontakt s kontaminovanou vodou alebo sušeným mliekom.
Salmonely sa pomnožia v tenkom čreve a preniknú do krvného obehu. Poznáme niekolko foriem ochorenia, a to bezpríznakovú /dočasné nosičstvo/, gastroenterickú /najtypickejšie/, podobnú týfu /podobne sa aj lieči/a formu s lokálnou manifestáciou /najzávažnejšia, kedy sú postihnuté kosti, chrupavky, príp. orgány alebo aj mozgové pleny/. Septická salmonelóza je overená kultiváciou z krvi, hnisu, stolice alebo moča. Ochorenie často recidivuje a prognóza je vážna, hlavne pri postihnutí CNS je vysoká úmrtnosť. Celkovo sa podávajú enormne vysoké dávky antibiotík s prihliadnutím na prienik daného liečiva do cielového tkaniva.
U zamestnancov jatočných prevádzok sú infekcie najčastejšie, často opakované rôznymi sérotypmi. U nich možno hovoriť o chorobe z povolania a o pracovnej schopnosti rozhoduje hygienik. Vzhladom k tomu, že prenos z človeka na človeka je ale velmi výnimočný, netreba dodržiavať tak prísnu karanténu ako u brušného týfu.
Okrem uvedených ochorení, ktoré som sa snažil v článku rozlíšiť, vyvolávajú salmonely ešte PARATÝFUS A,B a C ako tri samostatné ochorenia s rozličným zdrojom nákazy aj priebehom. Vyskytujú sa napr. u pracovníkov mikrobiologických laboratórií.