Caro-Kannova obrana

Pod písmenko "C" som umiestnil cnostnú Caro-Kannovu obranu, polozatvorenú hru charakterizovanú úvodnými ťahmi 1. e4 c6. S obľubou ju napr. hrával za čierne koncom minulého storočia svetový veľmajster Anatolij Karpov. V modernej turnajovej praxi má svoje stále miesto a na rozdiel od predchádzajúcich dvoch "pofidérnych" gambitov (pozri aj moje dva predošlé články) je to síce komplikované, ale korektné a spoľahlivé zahájenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Otvorenie 1. e4 je v šachu najrozšírenejšie a hral ho úplne každý, kto čo len raz zasadol za biele k vedeniu šachovej partie. Určuje tzv. otvorenú hru, ak naň čierny odpovie ťahom 1... e5.

Odpoveď 1... c6 predurčuje spolu s ďalšími inými odpoveďami čierneho okrem 1... e5 tzv. polozatvorený typ hry. Niektorými šachovými teoretikmi je táto odpoveď považovaná za vôbec najspoľahlivejšiu, kedy má čierny najlepšie vyhliadky pri presnej hre dosiahnuť vyrovnanie s tempom bieleho. Autorom ťahu je rakúšan Marcus Kann, žijúci v 19. storočí, neskôr ho dôkladne pre ďalšiu hru rozpracoval nemec Horatio Caro. Preto sa nazýva tento systém ako CARO-KANNOVA OBRANA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčastejším pokračovaním bieleho býva 2. d4 a za čierne je logická a dobrá odpoveď 2... d5.

V ďalšej hre bráni zvyčajne biely svojho e-pešiaka ťahom 3. Jc3 alebo 3. Jd2, priama výmena 3. exd5 sa hráva menej. Čierny na rozdiel od iných typov polozatvorených hier nemá problém s vývinom svojho bielopoľného strelca.

Na ukážku pekne zahratej Caro-Kannovej obrany za čierne uvádzam túto korešpondenčnú partiu, v ktorej biely urobil niekoľko menších nepresností a preto zaslúžene prehral.

Úskalia však prináša toto otvorenie aj čiernemu. Stačí chvíľkové zaváhanie a partia sa môže skončiť matom už v 6. ťahu (pozri partiu v linku kliknutím na farebné súslovie).

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé varianty obrany sa nazývajú pomerne zaujímavo: Bronštejnov-Larsenov variant, Gurgenidzeho variant, Hra dvoch jazdcov, Londýnsky variant (nazývaný aj klasický alebo Capablancov), Nimcovičov variant, Panovov útok, Zatvorený variant.

Módou posledných 20 rokov sa stala nasledovná hra: 1. e4 c6 2. d4 d5 3. Jc3 dxe4 4. Jxe4 Jd7 5. Jg5:

moderný Nimcovičov variant
moderný Nimcovičov variant 

V r. 1997 prehral v tomto variante čiernymi samotný Garri Kasparov s počítačom Deep Blue už v 19. ťahu !

Celkovo možno zhrnúť, že Caro-Kannova obrana patrí medzi spoľahlivé otvorenie ako pre bieleho, tak pre čierneho. Obe strany určujú v úvode postupné smerovanie k jednotlivým variantom a podvariantom podľa vlastného uváženia a hra býva po úvodníku zložitá, ale pestrá. Podľa percentuálnej úspešnosti 500 000 odohratých partií hráčov s ELO ratingom väčším ako 2300 (počítané od roku 1991) je Caro-Kann 10. najúspešnejšie otvorenie pre čierneho.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu