PREČO ŠACHY ?
Akási matematická autorita kedysi prehlásila po značných prepočtoch, že počet kombinácií na šachovnici do 40.ťahu prevyšuje počet atómov v známom vesmíre. Aj to činí túto hru takou pestrou a zároveň lepšie chápeme, prečo sa obyčajná stolová hra vyšvihla celosvetovo medzi športy, v ktorých sa usporadúvajú majstrovstvá a ktoré majú veľmi početnú základňu logicky uvažujúcich ľudí rôzneho veku. Prvý šachový majster sveta Wilhelm Steinitz zas ešte v 19. storočí prehlásil, že "kto hrá šachy, nepozná nikdy, čo je to nuda".
A tu sú už PRIAME LINKY na výber dobrých šachových www stránok:
Vo všeobecnosti možno šachové www stránky rozdeliť na informačné, herné a informačno-herné. Tie prvé sa zaoberajú hlavne rôznymi aktuálnymi informáciami z domáceho a svetového diania, môžu poskytovať prehľad ELO koeficientov sily popredných hráčov šachu, prehľad domácej klubovej činnosti alebo na nich nájdeme aj tréningy zložitejších typov koncoviek, prípadne menej tradičných zahájení. Herné stránky umožňujú väčšinou korešpondenčný typ hry na konkrétnych herných servroch, poniektoré aj hru on-line v určenom čase, dohodnutom súpermi. Tretí typ stránok kombinuje zväčša rozsiahlejšiu informačnú časť so sviežou možnosťou hry zaregistrovaných účastníkov.
1./ Informačné šachové stránky: Skvelé aktuality zo sveta hry kráľovskej nájdete napr. na zahraničnom servri chessbase.com . Je písaný síce po anglicky, ale nájdete tu mnoho
článkov na aktuálne témy ohľadom pripravovaných zápasov svetovej špičky, ako aj o novom
softe z dielne tvorcov presláveného Fritza. Takmer základnou českou stránkou je sachinfo.cz s prehľadne usporiadanými informáciami o turnajoch, novinkách, atď. Peknou českou stránkou
je ďalej 63+1 zo sveta šachu, ktorú vedie český majster FIDE Martin Vacek. Ďalšou českou
stránkou je chessjournal.cz, tiež s množstvom aktuálnych informácií zo svetovej aj českej scény.
Dobrou slovenskou stránkou je sachista.szm.sk liptovského rodáka Ladislava Antola. Od neho som prevzal v exceli uvádzanú tabuľku momentálnej slovenskej špičky podľa ELO bodov:

Pre tých, ktorým by aj toto bolo málo, odporúčam jednoducho zadať termín "šach" do Googlovského vyhľadávača a určite tak naďabíte na mnoho ďalších, užitočných aj menej známych stránok.
2./ Herné šachové stránky:
Vyskúšať svoje šachové schopnosti a dobre sa zabaviť môžte na viacerých servroch. V prípade servru kurnik.pl vás rovno odkazujem na môj minulý článok, v ňom potom nájdete aj priamy link. Výhodou tohto servra oproti nasledujúcim je hra v reálnom čase, čiže oveľa adrenalínovejšie pojatie ako hra limitovaná minimálnou rýchlosťou 1 ťah/deň a podobne. Na tomto servri prakticky nemožno podvádzať používaním rôznych softvérových enginov, lebo buď hráte príliš rýchlu partiu a nestíhate sa s počítačom ani radiť alebo vám súper na podvod príde tak, že stále odbiehate z miestnosti (aj keď okno čo len zminimalizujete na lištu), čo sa prejaví na farbe vášho mena v okienku hráča za príslušnú stranu. Vyhráte možno 10-20 partií, ale potom si už s vami nikto nezadá, budete jednoducho na čiernej listine.
Ak obľubujete rozvážnejšiu, pomalú hru, pri ktorej možno vzniknuté pozície v pohode analyzovať aj so šachovými programami, tak sú pre vás určené servre ako chesspark.com alebo redhotpawn.com. Po zaregistrovaní sa menom a heslom máte prístup k hre so živými súpermi, môžte si vytvoriť svoj vlastný profil a vaše úspechy sú dokumentované stúpaním ELO hodnotenia vašej osoby. Hráte predom dohodnutým minimálnym tempom (napr. 3 ťahy/deň, 1 ťah/deň, ...) a info o odohratí ťahu súperom vám môže prichádzať v podobe notifikácie na vašu obľúbenú mailovú schránku. V prípade chesspark-u možno dokonca on-line trénovať so šachovým programom servra v troch rôznych obtiažnostiach (pawn, knight, king). Ak nemáte vlastný šachový engine na počítači doma, je to skvelý vstup do hry proti počítaču ako šachovému súperovi. Na redhotpawn-e zas máte možnosť otvoriť obmedzené množstvo partií súčasne, na sprístupnenie všetkých možností hry je potrebná potom platená registrácia, ale aj bez nej si bežný hráč príde na svoje.
3./ Informačno-herné šachové stránky
Medzi top v tejto oblasti na Slovensku považujem stránku sachy.sk. Dozviete sa čo-to o prebiehajúcich turnajoch, môžte si pozreť zoznam on-line užívateľov, k dispozícii je tréning zaujímavých pozícií so správnym riešením, databáza zahájení so štatistikou úspešnosti za biele alebo čierne, tiež rôzne zaujímavé aktuality a samozrejme hra "korešpondenčného" typu proti živým súperom.
Ďalším veľmi dobrým kombinovaným servrom je c7c5.com, ktorý prináša aktuality zo slovenskej ligovej scény a tiež prehľad ratingov domácich a zahraničných majstrov a veľmajstrov. Veľmi prínosným spestrením sú uverejňované články a fotografie prihlásených záujemcov, ako aj denné jubilantské gratulácie. Pre akciechtivých je tu tiež
hracia miestnosť. Ďalšou, možno menej známou alternatívou je ultim8games.com
s podobnými funkciami.
V diskusii k článku uvítam hlavne vaše postrehy o prínosnosti a kvalite jednotlivých stránok, kľudne však môžte pridať ďalšie, zaujímavé linky, ktoré nejde vyhľadať napr. cez spomínaný Google.
Môžte tiež tipovať, ktorý svetový veľmajster je zobrazený na malej fotografii z perexu ...