
Na prvý ťah dámskym pešiakom bieleho 1. d4 môže čierny odpovedať aj iným spôsobom ako 1... d5 alebo 1... Jf6. Celkom zaujímavé je iste aj 1... f5, čo sa nazýva v šachovom svete HOLANDSKÁ OBRANA.
Nesymetrickou odpoveďou f5 sa snaží čierny zmocniť iniciatívy a jeho cieľom je často hra na výhru. Môže sa rozhodnúť bojovať o pole e5 alebo e4. Biely má útočné vyhliadky na dámskom krídle, čierny na kráľovskom.
Hlavnou a dobrou variantou za biele proti holandskej obrane je 2. g3 s fianchetom strelca a spoľahlivým čelením útoku čierneho na kráľovskom krídle. Ak zahrá biely 2. c4 a potom 3. g3, ide len o prehodenie poradia ťahov.
Po 2. Jc3 môže biely v ďalších ťahoch vyvíjať prednostne figúry z dámskeho krídla a čierny upevňuje pozíciu na krídle kráľovskom. Po 5. ťahu bežného vývoja môže situácia na šachovnici potom vyzerať aj takto:

Spletité pokračovanie vznikne, ak zahrá biely 2. e4, čo sa nazýva tzv. Stauntonov gambit. Nejde o vyvrátenie holandskej, ale čierny sa musí pripraviť na obtiažnu obranu. Prvý raz sa hral v roku 1846.
Niekedy nemusí zahrať čierny okamžite 1... f5, ale môže po 1... e6 2. Jf3 f5 predísť Stauntonovmu gambitu.
Holandská obrana bola síce v minulosti považovaná za dobré otvorenie pre čierneho, v súčasnosti sa však pre svoju riskantnosť hráva na medzinárodnej úrovni len zriedka. Príklad jednoduchej pasce, ktorá hrozí po dobrom pokračovaní bieleho 2. Sg5 ukazuje, že čierny si v nej musí dávať veľký pozor ! Moje vlastné skúsenosti v partii1 a v partii2 ukazujú tiež, aké ťažké je čiernemu udržať v tejto variante prevahu čo len na kráľovskom krídle.
Holandská obrana sa samozrejme hráva aj dnes na rôznej úrovni a predstavuje systém, ktorý je dobre teoreticky poznať pri obľube zatvorených typov hier. Ponúka alternatívu dámskemu gambitu a spestruje rôznorodosť šachov - hry kráľov a kráľa hier.