Holandská obrana

Pod písmenko "H" dnes umiestňujem hrdinskú holandskú obranu. Známy šachový komentátor Tartakover napísal kedysi, že ide o prvú revolúciu proti dámskemu gambitu. Ide o ostré zahájenie s vyhliadkami pre obe strany. Hlavne bývalý majster sveta Michail Botvinnik ukul z holandskej obrany nebezpečnú zbraň. Otvorenie vzniká po úvodníku 1. d4 f5.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Na prvý ťah dámskym pešiakom bieleho 1. d4 môže čierny odpovedať aj iným spôsobom ako 1... d5 alebo 1... Jf6. Celkom zaujímavé je iste aj 1... f5, čo sa nazýva v šachovom svete HOLANDSKÁ OBRANA.

Nesymetrickou odpoveďou f5 sa snaží čierny zmocniť iniciatívy a jeho cieľom je často hra na výhru. Môže sa rozhodnúť bojovať o pole e5 alebo e4. Biely má útočné vyhliadky na dámskom krídle, čierny na kráľovskom.

Hlavnou a dobrou variantou za biele proti holandskej obrane je 2. g3 s fianchetom strelca a spoľahlivým čelením útoku čierneho na kráľovskom krídle. Ak zahrá biely 2. c4 a potom 3. g3, ide len o prehodenie poradia ťahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po 2. Jc3 môže biely v ďalších ťahoch vyvíjať prednostne figúry z dámskeho krídla a čierny upevňuje pozíciu na krídle kráľovskom. Po 5. ťahu bežného vývoja môže situácia na šachovnici potom vyzerať aj takto:

Holandská obrana
Holandská obrana 

Spletité pokračovanie vznikne, ak zahrá biely 2. e4, čo sa nazýva tzv. Stauntonov gambit. Nejde o vyvrátenie holandskej, ale čierny sa musí pripraviť na obtiažnu obranu. Prvý raz sa hral v roku 1846.

Niekedy nemusí zahrať čierny okamžite 1... f5, ale môže po 1... e6 2. Jf3 f5 predísť Stauntonovmu gambitu.

Holandská obrana bola síce v minulosti považovaná za dobré otvorenie pre čierneho, v súčasnosti sa však pre svoju riskantnosť hráva na medzinárodnej úrovni len zriedka. Príklad jednoduchej pasce, ktorá hrozí po dobrom pokračovaní bieleho 2. Sg5 ukazuje, že čierny si v nej musí dávať veľký pozor ! Moje vlastné skúsenosti v partii1 a v partii2 ukazujú tiež, aké ťažké je čiernemu udržať v tejto variante prevahu čo len na kráľovskom krídle.

SkryťVypnúť reklamu

Holandská obrana sa samozrejme hráva aj dnes na rôznej úrovni a predstavuje systém, ktorý je dobre teoreticky poznať pri obľube zatvorených typov hier. Ponúka alternatívu dámskemu gambitu a spestruje rôznorodosť šachov - hry kráľov a kráľa hier.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu