
Nór Magnus Carlsen viedol svetový FIDE rebríček hráčov sveta už vo veku 19 rokov koncom roka 2009. Odvtedy sa drží nepretržite v elitnej špičke a svoju dominanciu dokazuje extrémne moderným pojatím šachovej hry.
Na poslednom veľkom turnaji tohto roka v Londýne, ktorý sa konal 1.-10. decembra ako 4.-tý ročník šachovej súťaže London Chess Classic, sa stretlo 9 špičkových hráčov sveta. Medzi inými súčasný majster sveta Viswanathan Anand, nedávny majster sveta Vladimír Kramnik (ten prebral žezlo po samotnom Kasparovovi), súčasná jednotka FIDE rebríčka Magnus Carlsen, dvojka Levon Aronian a najlepšia ženská hráčka sveta, hrajúca už dlhé roky medzi mužmi - Judit Polgárová.
Výsledná tabuľka turnaja dopadla nasledovne:

Súčasný majster sveta Viswanathan Anand z Indie sa umiestnil len v strede turnajovej tabuľky.
Magnus s prehľadom vyhral, zatiaľčo svetovej dvojke Aronianovi turnaj priveľmi nevyšiel. Na ukážku si šachoví fajnšmekri môžu vychutnať vo video rozbore ich vzájomný zápas, ktorý dopadol výhrou Magnusa.
Za zmienku stojí aj pekne vedená partia, takmer na jednu bránku proti Maďarke Judit Polgár, ktorá už roky pôsobí v USA ako šachová trénerka a je jedinou ženskou hráčkou v TOP stovke sveta.
Spomedzi ostatných hráčov turnaja je zaujímavý Angličan Luke McShane, povolaním bankár, jediný neprofesionálny hráč šachu vo svetovej špičke. Tomu sa pre istotu pred pol rokom podarilo teoreticky nachytať na hruškách inak výborného, vyššie spomínaného Arména Aroniana, ktorý má o dobrých 102 ELO vyšší hráčsky rating. Túto zaujímavú partičku amatéra proti profesionálovi si môžete v komentovanej prezentácii prezreť na mojej šachovej stránke.
Odborníci prepisujú listiny a Magnusov FIDE rating aktuálnych 2861 ELO bodov sa dostane určite aj do Guinessovej knihy rekordov.
Na záver článočku uvádzam aj momentálne najlepšie hrajúci šachový program sveta, a to Houdini, ktorý si možno po kliknutí na jeho názov stiahnuť v linku ako oklieštenú demo verziu. Pomocou plnej verzie tohto programu analyzujú šachoví teoretici veľmajstrovské turnajové partie ešte počas ich priebehu a niekedy je skutočne zaujímavé sledovať, ako sa líši uvažovanie "neomylného" softu a mozgom v reálnom čase uvažujúceho veľmajstra.