Katalánsky systém

Na rad prichádza písmenko "K". Predstavíme si kabrňácky katalánsky systém. V roku 1929 predstavil Tartakover na turnaji v Barcelone ťah 2. g3 po 1. d4 a zohral v ňom tri partie. V roku 1937 ho začali v dnes známom poradí ťahov používať sovietski veľmajstri a hral ho aj Aljechin proti Euwemu v boji o šachový trón. Neskôr ho mnohými vylepšeniami obohatili Keres a Smyslov. Hrával ho Kasparov a dnes sa mu venujú aj Gelfand a Kramnik. Charakteristicky vzniká po ťahoch 1. d4 Jf6 2. c4 e6 3. g3.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

V indických schémach obrán po 1. d4 Jf6 2. c4 e6 vyrukuje biely s ťahom 3. g3 a avizuje fiancheto svojho kráľovského strelca. Takéto otvorenie nesie názov KATALÁNSKY SYSTÉM.

Toto otvorenie sa radí medzi solídne pokračovania, vhodné skôr pre pozičných hráčov. Biely včas fianchetuje svojho bielopoľného strelca, čo pôsobí problémy fianchetovať dámskeho strelca čiernemu. Čierny má na výber gambitové branie pešiaka na c4, po ktorom väčšinou ovládne biely c-stĺpec, alebo môže udržiavať napätie v centre.

Po odpovedi čierneho 3... d5 vznikajú hlavné varianty KATALÁNSKEHO DÁMSKEHO GAMBITU, ku ktorému možno dospieť aj iným poradím úvodných ťahov, ba dokonca vzniká aj po medziťahoch jazdcami 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Jf3 Jf6 4. g3. Po 4-5. Sg2 dxc5 má biely na výber, akým spôsobom zaútočí na pešiaka c4. Buď vyvinie svoju dámu ťahom 5-6-7. Da4, alebo zaútočí na pešiaka jazdcom po ťahu 5-6-7-8. Ja3. Biely má potom lepšie vyhliadky pri otvorenej hlavnej bielopoľnej diagonále a robí čiernemu problémy v hĺbke jeho dámskeho krídla. Aj biely sa však musí vyvarovať pochybení vo vývine svojich ďalších figúr. Hrať možno aj otvorenú variantu s jazdcom na f3 po ťahoch 1. d4 Jf6 2. c4 e6 3. g3 d5 4. Sg2 dxc4 5. Jf3.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak čierny neprijme gambitového pešiaka na c4, ale hrá rovno 4-5... Sb4+, môže prejsť hra po 5-6. Sd2 alebo 5-6. Jd2 do Bogoljubovovej indickej. V prípade ťahu 4-5... Sd6 dorovná čierny hru a biely sa môže neskôr postupne začať presadzovať e-pešiakom. V schémach po ťahu Sd6 alebo Se7 môže hra v úvode prejsť aj do odloženej otvorenej varianty, napr. do pozície z nasledovného diagramu:

Odložená otvorená varianta
Odložená otvorená varianta 

V čiste zatvorenej variante sa hráva 1. d4 Jf6 2. c4 e6 3. g3 d5 4. Sg2 Se7 5. Jf3 0-0 6. 0-0 c6 7. Dc2 Jbd7 a čierneho pozícia silne pripomína slovanskú obranu:

Zatvorená varianta
Zatvorená varianta 

Ak čierny reaguje už v treťom ťahu 3... c5, môže hra prejsť po 4. d5 do Benoni , alebo po 4. Jf3 do Anglickej hry. Z tejto sa ale môže po ťahoch 4... cxd4 5. Jxd4 d5 opäť do katalánskych vôd vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Katalánsky systém predtavuje pružné otvorenie, charakterizované fianchetom bieleho kráľovského strelca a gambitovou ponukou pešiaka c4 s cieľom otvoriť hlavnú bielopoľnú diagonálu na silný tlak bieleho po nej. Hráva sa často v turnajovej praxi, aj medzi klubovými hráčmi v ligách, svoje miesto si nájde v internetovom zápolení, v kaviarenských šachových posedeniach aj v bleskovkách. Ide o solídny a dobre prepracovaný systém, plnohodnotný a poskytujúci rôznorodú hru pre obe strany. Jeho poznanie je dôležité pre šachistov, obľubujúcich dámsky gambit. V ECO klasifikácii otvorení zaberá označenia E00-E09.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu