
Prvými ťahmi 1. d4 Jf6 2. c4 sú charakterizovaný tzv. indické schémy obrán, o ktorých tu už bola reč. Preberali sme už dámsku indickú obranu, aj Grünfeldovu indickú.
Druhým ťahom čierneho môže byť postup 2... g6, po ktorom môže prejsť partia do spomínaného Grünfelda alebo do kráľovskej indickej, ale ešte častejšie sa hráva 2... e6, čo je typická hra v ostatných indických obranách.
Ak v treťom ťahu biely zahrá 3. Jf3, je možný prechod do dámskej alebo Bogoľjubovovej indickej. Po ťahu 3. Jc3 je odporúčaným pokračovaním už takmer 100 rokov 3... Sb4 a vznikne schéma, ktorá sa nazýva NIMCOVIČOVA INDICKÁ OBRANA.
Čierny dáva do väzby bieleho jazdca na poli c3 voči kráľovi a tým nepriamo bráni postupu bieleho pešiaka e2-e4. Zároveň si ponecháva v strede otvorené možnosti svojho nástupu podľa odpovede bieleho. Častou ďalšou hrou za čierne býva výpad c- alebo d-pešiakom do stredu, ale je aj možnosť zahrať b7-b6 a fianchetovať dámskeho strelca. Po výmene čierneho čiernopoľného strelca za jazdca vzniká na c-stĺpci bielemu dvojpešiak, ktorého ale nie je problém sa zbaviť a polootvorený b-stĺpec býva dobrým východiskom pre útok bieleho na dámskom krídle vežou.
Podľa reakcie bieleho v 4.-tom ťahu rozoznávame niekoľko variant ďalšej hry. Predstavíme si nasledovných 6 najčastejšie hrávaných pokračovaní:
A./ 4. Dc2
Tento ťah bol moderný už v 30. rokoch 20. storočia. Dobrou odpoveďou naň môže byť za čierne prirodzená malá rošáda 4... 0-0 a zatiaľčo čierny má svoj vývin na kráľovskom krídle dočasne ukončený, biely svoj zanedbaný vývin na tomto krídle musí ešte len doháňať. Figliarstvom čierneho môže byť zamestnať protivníka natoľko dianím v strede šachovnice a na dámskom krídle, že biely svoj vývin nestihne realizovať a skončí s obnaženým kráľom v strede základného postavenie pod tlakom útočiacich čiernych figúr. Príklad takejto nachytávky dokumentuje partia č. 1.
B./ 4. Db3
Kedysi obávaný ťah, ktorý dnes už z praxe prakticky vymizol. Biela dáma je stojí trochu neprakticky a hlavný zmysel tohto ťahu - priame napadnutie strelca b4 - stráca na význame, lebo čierny má pomerne ľahkú protihru v odpovedi 4... c5. Navyše biely si musí dať veľký pozor na možnú pascu, nastražiteľnú súperom, čo dokumentuje partia č. 2.
C./ 4. a3
Naoko nevýznamná odpoveď bieleho vedie v skutočnosti k ostrej kombinačnej hre. Čierny sa musí okamžite vyjadriť a svojim strelcom buď ustúpiť, najlepšie až na pole e7, alebo previesť výmenu strelca za jazdca, čo môže v neskoršej fáze hry byť za existencie dvojice strelcov a otvoreného b-stĺpca strategicky výhodnejšie skôr pre bielu stranu. Navyše čierny tu nemôže svojvoľne hrať niektoré ťahy, obvyklé v iných variantách, aby sa nedostal do straty. Príklad spackaného postupu za čierne v tejto variante prináša partia č. 3, kde samotný Capablanca urobil nevídanú chybu a prehral.
D./ 4. e3
Ide o prirodzený a kľudný ťah bieleho, ktorým sa začína jeho vývoj aj na kráľovskom krídle. Príklad dobrého postupu bieleho prezentuje partia č. 4a. Samozrejme, biely to nesmie s iniciatívou zas potom priveľmi preháňať, lebo čierny ho môže správnou protihrou nachytať na hruškách, čo dokumentuje partia č. 4b.
E./ 4. Sg5
Tzv. leningradská varianta bola dlho tvrdým orieškom pre šachových teoretikov aj praktikov. Poskytuje hru plnú zvratov a vyžaduje dobrú domácu prípravu. Možný vývoj partie je v tejto variante pestrý a tak len na ukážku partia č. 5 z mojej praxe (prosím ospravedlňte moje neveľmi profesionálne komentáre v závere prezentácie).
F./ 4. Jf3
Jedno z najmodernejších pokračovaní za biele je prirodzený vývoj kráľovského jazdca. Až do zápasu Kasparov - Karpov o majstra sveta v roku 1985 sa mu neprisudzoval dôležitejší význam a bývalo len úvodom k prechodu do iných variant Nimcovičovej indickej. Dôležitú prelomovú partiu, v ktorej velil v tejto variante bielym Garry Kasparov a ktorá potom určila jej neskoršiu popularitu, si pozrite tu: partia č. 6 (odporúčam nastaviť si ovládačmi pod šachovnicou partiu na začiatok a prehrať si ju dôsledne ťah po ťahu, vnímajúc kreativitu Kasparovových takticko-strategických manévrov). Na ukážku prinášam šachový diagram s pozíciou po 14. ťahu bieleho v tejto partii:

Z pozície je zrejmá výrazná priestorová prevaha bielych kameňov. Všimnite si hlavné motívy hry bieleho, ťažiac z polootvoreného b-stĺpca a postupivších bielych pešiakov na c- a d-stĺpci. Tlak na dámskom krídle udržal Kasparov potom až do konca partie a Karpov sa už nezmohol na vážnejší odpor a kapituloval.
Vo všeobecnosti možno povedať o Nimcovičovej indickej, že ide o veľmi flexibilné a moderné otvorenie, ktoré sa hráva na najvyššej medzinárodnej úrovni. Patrilo a patrí k obľúbeným výstavbám rôznych majstrov sveta od Aljechina až po Ananda už niekoľko desaťročí. Prvý známy doklad o otvorení je z partie, hranej v Kalkate v roku 1851, vážnejšie ho analyzoval však až Aron Nimcovič, po ktorom nesie zaslúžene svoj názov. Behom svojej vyše 150-ročnej existencie sa otvorenie zdokonaľovalo turnajovou praxou a bojom, v ktorom nebola núdza o prekvapivé momenty a zvraty. V ECO klasifikácii šachových otvorení zaberá veľmi rozsiahlu škálu svojimi variantami a podvariantami, lebo zahŕňa až 40 klasifikovaných typov; v číselnom vyjadrení ECO 20 - ECO 59 !