Rétiho systém

Toto radikálne otvorenie bolo uvedené do praxe v roku 1923 našim veľmajstrom Richardom Rétim. Už skôr sa hrávalo pod názvom Zukertortovo zahájenie, ale spravidla hra vždy prešla do pozícií podobných dámskemu gambitu. Názory, či vzniká Rétiho hra už v prvom ťahu po 1. Jf3, alebo či až v druhom ťahu po ďalšom 1... d5 2. c4, sa rôznia dokonca aj vo výklade českej a anglickej wikipédie. Objektívne správnejšie je charakterizovať Rétiho systém (alebo hru) až po druhom ťahu bieleho, nakoľko ostatné varianty nesú aj iný názov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Po ťahu 1. Jf3 môže čierny zahrať napr. 1... Jf6 a také otvorenie je charakterizované ECO označením A05. Alebo môže zahrať čierny 1... f5, čím vznikne po 2. e4!? tzv. holandský gambit.

Najčastejšou odpoveďou čierneho býva 1... d5. Ak biely zahrá potom 2. g3, prejde hra do kráľovskej indickej v útoku (ECO A07-A08). Veľmi dobrým pokračovaním je bieleho ťah 2. c4, po ktorom sa hra nazýva RÉTIHO SYSTÉM. V ECO klasifikácii sa označuje A09. Ak biely nezahrá potom v zahájení ťah d2-d4, neprejde sa do vôd dámskeho gambitu. A práve túto inováciu zaviedol až Réti v roku 1923 a s vtedajším majstrom sveta Capablancom zohral v roku 1924 svojou výstavbou (vďaka Kubáncovi však prešlou do vôd kráľovskej indickej) víťazný duel !

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rétiho systém patrí medzi zatvorené hry a na rozdiel od drvivej väčšiny otvorení nezačína biely partiu ťahom pešiaka. Biely sa vzdáva okamžitého obsadenia centra pešiakmi, ale útočí na stred zboku kráľovským jazdcom a c-pešiakom. Ide o plnokrvný systém, ktorý používa aj dnes pomerne veľa hráčov a ktorý spestruje ponímanie základných prvkov otvorenia. Trochu sa podobá na anglickú hru, ale na rozdiel od nej nemôže čierny hrať jej častú variantu 1... e5, práve pre kontrolu poľa e5 jazdcom z f3. Do anglickej hry môže prechádzať, ak sa hrá 1. Jf3 c5 2. c4.

Čierneho odpoveď môže byť v druhom ťahu hlavnej výstavby v podstate štvoraká:

SkryťVypnúť reklamu

1./ 2... e6

Čierny sa rozhoduje kryť bod d5 za vývoja malej pešiakovej rady, čím pripravuje aj výjazd pre svojho kráľovského strelca. Ak sa ďalej hrá 3. d4 Jf6 4. Jc3, prejde hra do neprijatého dámskeho gambitu. Biely však môže v otvorení striktne dodržať Rétiho systém a d-pešiaka až do rošády nevyvíjať; útok na stred si môže nechať na neskôr. Ukážkovú partiu, ako v tejto variante samotný Réti ešte v roku 1924 porazil vtedy ďalšieho z najlepších - Bogoljubova, prináša partia č. 1.

2./ 2... c6

Čierny môže kryť d-pešiaka aj systémom podobným poloslovanskej obrane, teda za vývoja c-pešiaka. Tým si ponecháva čierna strana aj dobré možnosti skorého vývinu svojho bielopoľného strelca. Biely môže neskôr stále prejsť do vôd dámskeho gambitu, ale môže sa aj rozhodnúť pridŕžať Rétiho hry a podobne ako v predošlej variante, nemusí tak skoro alebo vôbec d-pešiaka v otvorení vyvíjať. Jednoduchú možnú pozíciu po 5.-tom ťahu bieleho charakterizuje aj nasledovný diagram (1. Jf3 d5 2. c4 c6 3. cxd4 cxd4 4. e3 Jf6 5. Jc3):

SkryťVypnúť reklamu
varianta s 2... c6
varianta s 2... c6 

3./ 2... d4

Postup čierneho d-pešiaka úplne zamedzuje prechod do dámskeho gambitu. Čierny chce "potrestať" bieleho za stredové pešiaky v základnom postavení a narúša mu možnosť plnohodnotného vývoja cez stred. Možnosti bieleho sú však aj tak dobré a pri znalosti teórie možno kontrovať čiernej strane hrou na dámskom krídle a kráľovského strelca možno fianchetovať. Výhru po sérii nedbalostí čierneho v tejto variante ukazuje partia č. 2.

4./ 2... dxc4

Výmenná varianta prináša podobné motívy ako prijatý dámsky gambit, ale má tak trochu svoju vlastnú príchuť. Gambitového pešiaka nie je problém dobyť naspäť za dobrej kontroly stredu šachovnice bielou stranou. Príklad takejto hry ponúkam v svojej partii č. 3.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne možno konštatovať, že Rétiho systém je aj dnes často hrávané otvorenie, ktoré dodáva "šťavu" rôznym turnajom a vyvádza z miery hlavne hráčov zabehaných v dámskych gambitoch a indických obranách. Čierny môže kontrovať bieleho snahám na dámskom krídle napr. zaklinením pešiakov, ale oneskorený útok bieleho stredom pri fianchete kráľovského strelca býva tvrdým orieškom aj pre silných hráčov. Čeliť úspešne Rétiho systému chce dobrú teoretickú prípravu a značnú vyhratosť. Je dobré toto otvorenie poznať za obe strany, pretože ťah 1. Jf3 skvele dopĺňa paletu hráča zatvorených hier. Zaujímavosťou je, že vody Rétiho hry volil často vo svojich partiách proti programom Deep Thought a Deep Blue aj samotný Kasparov koncom 90. rokov 20. storočia, kedy hrával exhibičné zápasy "človek x počítač". To svedčí o dobrom potenciáli Rétiho hry ako otvorenia hráčov najvyššej úrovne.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu