Tarraschova obrana dámskeho gambitu

Dnes si pod "T" predvedieme jednu tvrdohlavú obranu často hrávaného dámskeho gambitu. Veľký teoretik Tarrasch považoval tento systém za jedinú dobrú zbraň proti dámskemu gambitu. Vzniká ťahmi 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Jc3 c5.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Po ťahoch 1. d4 d5 2. c4 vzniká charakteristické postavenie typickej zatvorenej hry - tzv. DÁMSKY GAMBIT.

Lepšie je potom dámsky gambit neprijať a ponúkaného pešiaka na c4 za čierne nebrať. Čierny má ďalej možnosti napríklad zahrať 2... e5 a prejsť do atakujúceho Albinovho protigambitu, ktorý sme tu už prezentovaný mali, ale môže zahrať aj pokľudné 2... e6 a istiť svojho pešiaka na d5 proti braniu.

Ak sa ďalej pokračuje ťahmi 3. Jc3 c5, vzniká postavenie, ktoré charakterizuje otvorenie, nazývané TARRASCHOVA OBRANA DÁMSKEHO GAMBITU.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čierneho hra je založená na myšlienke získať v centre voľný priestor, čo nebýva pri iných typoch obrán také zreteľné. Často však zostane v centre s izolovaným pešiakom na d5, proti ktorému môže biely podniknúť neskôr premyslený útok.

Ešte pred prelomovými duelmi o majstra sveta Karpova s Kasparovom v roku 1985 bola popularita Tarraschovej obrany celkovo slabá a niektorí hráči sa v nej dopúšťali často chýb, ktoré ústili v ich ľahkú prehru. Príklad slabej znalosti tejto obrany za biele a ešte väčšie chyby čierneho si pozrite v partii č. 1.

Možnosti za biele teda všeobecne ďalej sú:

A./ Poľský veľmajster Rubinstein objavil následný postup bieleho: 4. cxd5 exd5 5. Jf3 Jc6 6. g3! s ďalším vývojom kráľovského krídla, neskorším dxc5 a s tlakom proti pešiakovi d5. Čierny musí prekonávať značné obtiaže a čeliť dobrej súhre bielych kameňov. To sa ukázalo aj v zápase Karpov - Kasparov o titul majstra sveta.

SkryťVypnúť reklamu

a1./ Najčastejšie hrávaná je hlavná varianta po ťahoch 6... Jf6 7. Sg2 Se7 8. 0-0 0-0 (viď diagram):

Hlavná varianta
Hlavná varianta 

Situácia je pre bieleho celkom priaznivá, ale čierny väčšinou s dorovnaním hry nemá problém. Vzniká duel podľa rôznych podvariant a motívov a situácia na šachovnici môže pri silných ťahoch za obe strany vyzerať po 11. ťahu aj nasledovne (odporúčaný vývoj podľa programu Fritz 9):

po 11. ťahu čierneho
po 11. ťahu čierneho 

a2./ Zaujímavá je aj Švédska podvarianta, v ktorej hrá čierny miesto ťahu kráľovským jazdcom pofidérne 6... c4 a zakliní na dámskom krídle pešiakovú radu. Celú situáciu vystihuje nasledovný diagram:

Švédska varianta
Švédska varianta 

Čierny má na dámskom krídle prevahu 3 pešiaky proti dvom bielym a môže sa chystať expandovať ťahom b7-b5. Biely môže skúšať preraziť centrom ťahom e2-e4. Táto podvarianta je ale dnes považovaná tak trocha za pochybnú a k videniu je málokedy (zanedbaný vývoj čierneho na kráľovskom krídle nemožno dobre kompenzovať útokom po krídle dámskom).

SkryťVypnúť reklamu

a3./ Čierna strana sa už vo 4.-tom ťahu môže rozhodnúť zahrať prekérny Schara-Hennigov gambit s obetou pešiaka za iniciatívu, a to ťahom 4... cxd4?! Príklad takéhoto postupu, korunovaného úspechom, prináša partia č. 2.

B./ Zaujímavá je tzv. symetrická varianta, v ktorej sa hrá 4. e3 Jf6 5. Jf3 Jc6 s ďalšími možnosťami bieleho

b1./ 6. a3 s plánovaným 7. dxc5 Sxc5 8. b4 ... 9. Sb2. V kandidátskom turnaji Fischera proti Petrosjanovi v roku 1971 sa však za čierne hralo 6... Je4 s odlišnými motívmi hry. Víťaznú partiu Fischera za čierne v tomto pokračovaní si pozrite v partii č. 3.

b2./ 6. cxd5 poskytuje bielemu dostatočne dobré možnosti, čo vedel aj exmajster sveta Michail Taľ. Hra tu ľahko prechádza do varianty C./

SkryťVypnúť reklamu

C./ Hra môže po mierne odlišnom postupe čierneho v 3.-ťom a 4.-tom ťahu prejsť aj do tzv. Semi-Tarraschovej varianty, charakterizovanej postupom 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Jc3 Jf6 4. Jf3 c5 5. cxd5 Jxd5. Rozdiel je v tom, že čierny si nevytvorí osamoteného d5-pešiaka, ale zas postúpi priestorovú prevahu bielemu. Pekný postup bieleho v takejto hre ukazuje skvelá partia Vasilija Smyslova.

Tarraschova obrana je kódovaná v ECO notácii ako D32-34, jej Semi-Tarrasch podvarianta D40-42.

Všeobecne možno povedať, že Tarraschova obrana dámskeho gambitu je od 80.-tych rokov 20.-teho storočia dosť rozšírená, jej popularita je aj v súčasnosti dostačujúca a možno sa do nej bez obáv pustiť na akejkoľvek úrovni, samozrejme aspoň za základnej znalosti teórie (a k tomu Vám napomohol iste aj dnešný článok).

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu