The best of Daily puzzle (1)

Len nedávno som na GameKnot.com objavil novú rubriku "Daily puzzle", ktorú si môžu aj blogeri inkorporovať do svojich webovských stránok, podobne ako som urobil pred zhruba dvoma týždňami ja. Každý deň tu môže čitateľ môjho blogu nájsť novú šachovú kompozičku a trénovať tak svoju bystrosť a logiku. To najlepšie z posledného obdobia sa hodnotí dosť ťažko, predsa som však vybral jednu úlohu, ktorá sa ako pozícia vyskytla v reálnej partii a je dostatočne zaujímavá a poučná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Usmernenie na začiatok: rubriku "Daily puzzle" nájde čitateľ môjho blogu v mini podobe na pravej zvislej lište aktuálneho okna pod údajmi o mojej osobe, pod odkazom na IQ test a elektronickými analógovými hodinami.

Html kód kompozičky je nastavený na server, kde tvorcovia pravidelne v 24-hodinových intervaloch obmieňajú obsah - každý deň uvidíte preto novú úlohu. Jej zadanie sa nachádza v angličtine pod diagramom šachovnice ( napr. "white on move, mate in 2" znamená "biely na ťahu, matuje najneskôr druhým ťahom" a pod. ). Pre zaujímavosť, túto rubriku som pod názvom "Denne nová kompozička" umiestnil vo väčšom formáte aj na svoju šachovú stránku valasek.wbs.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvorcovia stránok GameKnot si touto aktivitou šplhli. Zrejme majú licenciu na zverejnenie stoviek kompozičných partií cez svoj server. Nimi ponúkané úlohy nie sú extrémne náročné, sú skôr vtipné a poučné zároveň, prinášajú novú dimenziu do myslenia bežného šachového hráča a tým oživujú rôznorodosť šachových pozícií a celkovo krásy šachovej hry. Zatiaľ výlučne boli uverejňované úlohy bez exofigúr, čo sú umelé figúrky, ktoré sa v klasickom šachu nevyskytujú ( napr. tátoš, cvrček, mutujúci alebo prešporský kráľ a pod. ). Podstatou každej zverejnenej kompozičky je šachová pozícia a zadanie pod diagramom, ktoré treba vyriešiť. Na úlohy treba ísť troška s nadhľadom a treba skúšať hľadať varianty, ktoré v bežnej partii drvivá väčšina hráčov ani nepodrobí mozgovej analýze. To je práve na kompozičkách, vyberaných tvorcami stránky, to zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledné 2 týždne sme mali možnosť zhliadnuť v riešeniach sériové branie pešiakovej rady, neobvyklú premenu pešiaka na strelca, ale tiež radu nápaditých dvojťažiek ako najčastejších šachovo-kompozičných úloh na rôzne témy ( nechýbali nenáročné tempovky ani cyklické zámeny ). Vo väčšine z nich však bola situácia na šachovnici príliš spletitá, až umelá, kamene boli rozmiestnené chaoticky a vôbec nepripomínali pozíciu z náhodnej partie. Prípadne išlo o koncovku, ktorú mala matujúca strana zreteľne vyhratú rôznymi spôsobmi, bolo treba nájsť len ten najefektnejší a najrýchlejší.

Ja pre Vás vyberám včerajší diagram a dovoľujem si ho označiť "the best from last 2 weeks":

SkryťVypnúť reklamu
best puzzle
best puzzle 

Situácia na šachovnici je znázornená z pohľadu čierneho - všimnite si číslovanie riadkov zhora nadol a abecedné označenie stĺpcov sprava doľava. Veľmi obvykle pôsobí umiestnenie bielej veže a susedného jazdca v základnom postavení na a1 a b1. Figúry zrejme ešte neboli rozohraté. Aj relatívna súmernosť rozmiestnenia figúr po všetkých stĺpcoch a riadkoch pripomína veľmi vierohodne pozíciu zo skutočnej partie, ktorá sa napokon aj reálne hrala ( V. Koskinen - J. Kasanen, Helsinki 1967 ). Čierny zrejme podnikol v neskoršej fáze otvorenia prudký útok na bieleho kráľa, zahnal ho na pole a3 a pre tento útok už obetoval dve ľahké figúry a dva pešiaky. Ďalší pešiak bol vymenený, lebo biely náprotivok má na šachovnici okrem jedného pešiaka ešte všetky kamene ! V pozícii z diagramu musí čierny rýchlo niečo vymyslieť, lebo inak prehrá partiu pri výraznej materiálnej nerovnováhe. Už na prvý pohľad vidieť hrozbu Jc2+, pole c2 je však dostatočne kryté vežou na h2. Rovnako nejde matovať dámou na b4, lebo pole b4 je silne pokryté bielym strelcom aj dámou. Ako zúročiť už vykonané obety materiálu a priviesť partiu čo najskôr do výhry ??? Zadanie hovorí jednoznačne: Čierny na ťahu matuje štvrtým ťahom !!!

SkryťVypnúť reklamu

Tí, čo ste nezaznamenali túto úlohu na mojich stránkach včera a chcete sa s ňou potrápiť, nečítajte ešte nižšie uvedené riešenie. Ostatní, pohodlnejší priaznivci šachu, rolujte myšou nižšie a prečítajte si, ako v danej situácii na to :o)

R I E Š E N I E:

Krásou tohto riešenia je, že čierny pokračuje v obetiach a daruje súperovi ešte ďalšie tri figúry vrátane dámy ! Hneď v prvom ťahu berie čierny takmer nezmyselne pešiaka b4 dámou so šachom a vlastne vynucuje bieleho odpoveď Sxb4:

1

V druhom ťahu riešenia obetuje čierny aj vežu na poli d2. Tým, že zahrá Vd2, vlastne kryje pole c2 pre svojho jazdca, ktorý hrozí matom na kráľa. Vežu preto nutno zobrať, ale nie jazdcom alebo strelcom, pretože pole c2 by ostalo bielymi figúrami nechránené. Nemožno brať ani vežou z h2, lebo by prišiel mat pešiakom axb4 ++ po odrezaní súhry bielej dámy a napadnutého čiernopoľného bieleho strelca - teraz je zrejmý aj zmysel prvého ťahu riešenia. Nutno brať čiernu vežu teda samotnou bielou dámou:

2

V treťom ťahu využije čierny preťaženosť bielej dámy pri krytí polí c2 aj b4 zároveň. Tretím ťahom je teda nutné bielu dámu odlákať, aby prišiel matujúci záver. Keby sme teraz ťahali axb4+ s jedinou odpoveďou Dxb4, tak nemožno matovať jazdcom na c2, pretože toto pole ostáva ešte kryté bielou vežou. Odlákame preto bielu dámu ťahom Je3 - c2 + :

3

Nuž a všetko je už nad slnko jasnejšie ;-) Čierny teraz zmatuje bieleho kráľa prostým axb4 ++ !! Do matovej siete sú zapojené posledné dve čierne figúry a dva zo zostávajúcich piatich pešiakov ( tu podotýkam, že šachový materiál, alebo kamene sa delia na figúry a pešiaky; pešiak je teda kameňom, ale nie figúrou ), cestu dozadu hatajú potom bielemu kráľovi na okraji šachovnice ešte vlastné dva pešiaky.

Uvedená pozícia spája v sebe prvky reálneho šachu s prvkami šachu kompozičného. Touto fúziou (malou šachovou svadbou) uzatváram aspoň načas dilemu, ktorú som nastolil pred dvoma mesiacmi v článku Statika a dynamika šachu.

Avizujem: Na tento článok budú v budúcnosti nasledovať ešte ďalšie diely "Best of ...", venované tomu, čo sa medzičasom urodí nové v rubrike Daily puzzle.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu