Hneď na prvý pohľad je zrejmé, že strelca na f4 možno kľudne brať dámou.

Po prípadnom Vxd4 (pôvodné zámery čierneho s fiktívnym ziskom peška) totiž nasleduje pôsobivé Jxf6+ a po Vxf6 doberá dáma vežu na d4 a suma sumárum: zisk kvality, čo pri pomerne veľkom počte kameňov na šachovnici ešte ale nevedie hneď k jasne vyhratej koncovke. Ťah Dxf4 by v tejto pozícii hral aj Fritz 9, o jeho spoľahlivosti teda niet pochýb.
Neboli by však šachy šachmi, keby neexistoval v tejto zaujímavej pozícii napriek tomu aj iný, dovolím si povedať, o trochu záludnejší ťah. Ja som hral 25. Jxf6 + so súčasným garde hneď. Čierny očividne nemá inú možnosť ako brať záludného jazdca, a to jedine vežou, nakoľko pešiak g7 je priviazaný väzbou od Vg3 na kráľa. Po ďalšom 26. Sxf6 je situácia nasledovná:

Čierny má napadnutú jednak vežu na d8, jednak stále aj strelca na f4 a pri momentálnej strate kvality mu hrozia nepríjemné šachy aj na poli g7. Preto jedine môže hrať 26. ... Sxg3, na čo biely doberá 27. Dxg3. Teraz pozor !!! Hrozia už maty na g7. Môj súper z partie na internetovom servri poriešil situáciu s hrozbou matu a súčasným napadnutím čiernej veže pseudologickým ťahom 27. ... Vd7 ? A na tomto mieste je za bieleho hraná spomínaná čerešnička na torte - takmer kompozičný ťah 28. Db8 + !!

Ak to nie je zreteľne vidieť, tak poďme analyzovať toto postavenie: Strelca z b7 nemožno predstaviť, je nekrytý, rovnako sa nemôže beztrestne vrátiť na d8 čierna veža, ani na e8 čierna dáma. Chudákovi čiernemu kráľovi ostáva posledné ústupové pole na f7; teda 28. ... Kf7, na čo ale ide vzápätí zahrať 29. De8+ a teraz je jasné, že po Kxf6 si biely doberie celú dámu na poli h5. Suma sumárum prevaha veže a biely už poľahky vyhrá !
Jedinou správnou odpoveďou čierneho v 27.ťahu je preto 27. ... Dc5+ a jediný správny ústup bieleho kráľa je 28. Kh2 !, pretože po ťahu Kh1 ? by sa celá situácia vyvinula len remízovo (28. Kh1 ? Vd7 29. Db8+ Sc8 a remízové postavenie, lebo nejde 30. Ve8+? Kf7 31. Vxc8 garde Vd1+! 32. Kh2 Dg1+ 33. Kg3 a biely by mal veeeľké problémy aj so strelcom navyše, ktorého netreba ani za čierneho doberať, stačí dotiahnuť matovú sieť dámou a vežou). Po ústupe kráľom na h2 urobí čierna dáma najlepšie, keď ide brániť hroziaci mat
28. ... Df8 (niet ďalších šachov bielemu kráľovi), na čo biely doberie strelcom vežu, dáma strelca a biely pri zisku kvality zahrá 30. Vc1 ! Tento ťah vysoko hodnotí aj samotný program Fritz 9, ktorý ešte v 25.ťahu - v pozícii z úvodu -
nedovidel vo svojich "skromných" prepočtoch až tak ďaleko sem. Táto pozícia je ďaleko
viac o koncovke, vyhratej za bielych, pretože čierny nezabráni skorým ďalším materiálnym
stratám (buď padne samotný strelec alebo pešiak a7);
čierneho pozícia je akurát na skoré vzdanie.

RESUMÉ: V zaujímavej pozícii z úvodu tohto a konca minulého článku možno hrať 2 uspokojivo dobré ťahy. Aj 25. Dxf4, aj 25. Jxf6 vedú k materiálnym ziskom. Pri presnej hre za obe strany sa mi však aj tak "môj" ťah jazdcom vidí krajší aj presvedčivejší výslednou variantou ako strohé Dxf4. Skúste si doma zadať uvedenú pozíciu do Vášho šachového programu, zvoľte "na ťahu je biely" a presvedčte sa, nakoľko strategicky ďaleko dovidí Váš program. Predpokladám, že zahrá rovnako ako Fritz 9 prvú variantu, ak však náhodou nie, napíšte do diskusie, čo doma za program máte ("the best" engine Rybka som sa stále nerozhodol v plnej verzii zakúpiť, preto neviem, čo by hral on).