Keďže na rentgene pracujem ako lekár a videl som osobne takúto digitalizovanú prevádzku v nemocniciach v Nemecku /v jednej som chvíľu za "západný plat" aj pracoval/, viem aké trendy sa momentálne v tejto oblasti preberajú z vyspelejších krajín. Ide o to, popisovať snímky z monitorov, nakolko fotenie na filmy je spolu s ich vyvolávaním v tmavých komorách už pomaly hudbou minulého storočia. Prevádzka na CT pracoviskách funguje takto už asi všade. Drobné CT sekvencie v počte 16 a viac na jednom filme neboli spolahlivo hodnotitelné. Dnešné LCD monitory majú dobrú rozlišovaciu schopnosť a výhodou je posúvanie obrázkov kolečkom myši pekne v rezoch za sebou, pričom ich velkosť je na celú obrazovku.
Aj na Slovensku máme v rámci Slovenskej lekárskej spoločnosti sekciu digitalizácie, ktorá o.i. propaguje a prezentuje najnovšie trendy na školiacich podujatiach lekárov a stredného zdravotného personálu /pre našich laborantov/. Málokto vie, že dlho bol jej výkonným členom tak zaznávaný pán minister Zajac, ktorého snaha pozdvihnúť zdravotníctvo bola naozaj obdivuhodná napriek jeho nepopulárnym opatreniam. Na margo reforiem, my zainteresovaní mu dávame tak 10 plus a 7 mínus za to, čo vykonal. Isté je, že podložená požiadavka našej nemocnice o príspevok na digitalizáciu bola z takmer 65% schválená ministerstvom, a to ide o desaťmilionové položky. Ak ste pochybovali o rozpočte, vedzte, že na moderné a kvalitné projekty náš štát financie nachádza. Ak máte iné skúsenosti s dobre vypracovanými projektami, odkážte mi v diskusii, rád si prečítam.
V praxi funguje dodávatelská firma, ktorá centrálnu sieť v nemocnici zriadi a to tak, že digitalizované RTG pracovisko je systémom chráneným heslami prepojené s ostatnými pracoviskami. Chirurg na operačnej sále si potom môže prezrieť napr. aktuálny CT nález v sterilných rukaviciach a nemusí pritom sálu opustiť. Klasické RTG snímky sa prestávajú archivovať v nepraktických obálkach v drevených regáloch po celom suteréne, stačí megapamäťový disk /rozdiel ako u klasickej a digitálnej fotografie/. Lekár popisuje z 5 megapixlovej obrazovky /s tým sa môžete stretnúť v SR zatial málokde/ a pokial nediktuje nálezy na diktafón /vhodné len vo velkých špitáloch/, tak ich priamo zadáva do počítača /to je už celkom bežné/.
Len pre zaujímavosť, digitalizácia RTG pracoviska ako hlavnej diagnostickej časti nemocnice, môže byť 1. priama, kedy už snímaný obraz je zaznamenaný digitálne a 2.nepriama, kedy sa fotí na kazetu a v špeciálnom prístroji je táto bez použitia vyvolávania čítaná do počítača /obdoba audio-digitálneho záznamu na CD starších interpretov/. Tým sa prepoja staršie existujúce prístroje a moderný výstup. Celý takýto "špás" je relatívne drahý, ale ušetrí sa na filmoch a vývojkách. Návratnosť približne korešponduje s dobou životnosti takýchto prístrojov, ide teda hlavne o snahu chcieť modernizovať než bombastické šetrenie prostriedkami.
Trendy nezastavíš. Treba sa len naučiť hladať riešenia a nezlaknúť sa experimentovať s málo zabehnutými postupmi. Tento odsek adresujem hlavne vedeniam mnohých "neperspektívnych" nemocníc, aby aspoň nasledovali pionierske /tým myslím novátorske/ prístupy iných.