Geneticky podmienené choroby človeka II.

V druhom pokračovaní približujem ochorenia zapríčinené chromozómovými aberáciami. V týchto prípadoch nejde o normálnu dedičnosť patologických znakov na alelách, ale o poruchy počtu a usporiadania chromozómovej sady. Sú to všetky úchylky chromozómov numerického alebo štrukturálneho charakteru, zistitelné bežnými cytogenetickými metódami. Vznikajú ako dôsledok mutačných procesov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Mutáciou chromozómov sa logicky mení aj dedičná informácia, obsiahnutá v génoch postihnutých zmenou. Z toho následne rezultujú genetické choroby, prejavujúce sa zväčša komplexnými syndrómami príznakov. Pri NUMERICKÝCH ODCHÝLKACH sa počet chromozómov /ďalej len chr./ mení. Ak je v bunke celá sada viac ako dvakrát, ide o polyploidiu. Ak je zmenený počet len niektorých chr., ide o aneuploidiu. Najčastejšie to býva monozómia alebo trizómia niektorého chr. Ak sa stane, že počet chr. v niektorých bunkách tela je normálny a v iných je zmenený, tento jav sa nazýva chromozómová mozaika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 ŠTRUKTURÁLNE ABERÁCIE sú výsledkom procesov, pri ktorých sa v bunke premiestňuje fixne daný chr. materiál. Najčastejšie sú delécia /strata úseku chr./, inverzia /opačné otočenie časti chr. o 180° - z toho pramení jeho chybné načítanie/, translokácia /napr. premiestnenie malého chr. na krátke ramienka iného dlhého, ako je tomu u t 21/14, čo je častá zmena pri Downovom syndróme; alebo výmena segmentov/. Ešte sa môžu objaviť tzv. prstencovitý chr. alebo izochromozóm. Tieto všetky zmeny zapríčiňujú často zložité patologické stavy.

 Z faktorov, ovplyvńujúcich mutácie, spomeniem vyšší vek rodičov, chemické alebo radiačné činitele, príp. patologický gén, kódujúci chybne spôsob delenia bunečného materiálu.

SkryťVypnúť reklamu

A. ABERÁCIE AUTOZÓMOV

 Ide o zmeny počtu alebo štruktúry nepohlavných chr. Takmer všetky autozómy môžu vykazovať zmeny, zlučitelné so životom sú však len trizómie 8, 9, 11, 13, 14, 18, 21 a 22, prípadne delécia krátkych ramien 4. a 5. chr. alebo dlhého ramena 13., 18., 21. chr. Ľudia, trpiaci syndrómom, takto zapríčineným, majú značne zníženú životaschopnosť, odolnosť voči infekciám, je u nich tiež badatelná psychická retardácia. Podla objavitelov nazývame tieto choroby Downov syndróm, Patauov, Edwardsov, atď., alebo podla typických prejavov cri-du-chat syndróm /mačacieho plaču/. Ich frekvencia v populácii sa pohybuje 1:1000 pri častých, až 1:100 000 pri zriedkavejších.

SkryťVypnúť reklamu

 Najčastejším je DOWNOV SYNDRÓM. U nás je jeho frekvencia až 1:700. V 90% je jeho príčinou jednoduchá trizómia 21, v 5% ide o translokačnú formu 21/14, v 2% ide o chromozómovú mozaiku /aj prejavy sú vtedy miernejšie/ a zvyšok sú translokačné formy 21/15, 21/21, 21/22. Hlavne tranlokačné formy sú aj prenosné, keď jeden z rodičov je nositelom bezpríznakovej, tzv. vyrovnanej formy translokácie a pri segregácii chr. do jeho pohlavných buniek dochádza k chybe prenosu a selekcie chr. páru. Spolu s napr. 14. chr. sa prenesie popri jednom 21. chromozóme aj druhý, naviazaný translokačne na 14. Hlavnými príznakmi syndrómu sú: zmena tvaru lebky, velký zbrázdený jazyk, epikantus /riasa oka zodpovedná za mongoloidný výzor/, typické dermatoglyfické znaky /napr. opičia ryha na dlani/, vrodené poruchy srdca a tiež psychomotorická retardácia /zníženie IQ/.

SkryťVypnúť reklamu

B. ABERÁCIE GONOZÓMOV

 Sú to poruchy pohlavných chromozómov, prevažne numerického charakteru. Proti normálnemu karyotypu XY u muža a XX u ženy tu vystupuje navyše niekolko chromozómov X alebo Y, alebo je prítomný len jeden X chromozóm. Vylúčená nie je ani mozaika rôzneho typu. Všetky tieto poruchy vedú ku vzniku syndrómov, ktoré však nie sú až také výrazné ako pri aberáciách autozómov. Hlavným prejavom /ale nie jediným/ sú tu poruchy vývoja genitálií a mentálna retardácia.

 Najznámejšími syndrómami, postihujúcimi ženy, sú Turnerov sy./45, XO/ a syndróm superfemale /47, XXX/. Muži môžu trpieť Klinefelterovým sy./47, XXY/ a syndrómom supermale /47, XYY/. Prevalencia je 1:8000 pri Turnerovom a až 1:1000 pri Klinefelterovom syndróme. Ostatné sú menej časté /brané na počet živonarodených detí/. Všeobecne pre mentálny vývoj platí, že stupeň oligofrénie /malomyselnosti/ sa zvyšuje s počtom navyše zastúpených gonozómov.

Nasledujú geneticky podmienené choroby III., prevencia dedičných ochorení.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu