Je acylpyrín prevenciou proti infarktu ?

Tento článok som prevzal z časopisu Quark 3/2006, mierne skrátil a upravil. Ide o odpoveď prof. Dr.R.Nosála, DrSc. na otázku čitatelky v pravidelnej rubrike časopisu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

 Kyselina acetylsalicylová predstavuje jedno z najstarších známych liečiv. Využíval ju už Hippokrates. Roky sa používa bez toho, aby sme presne vedeli, ako a kde pôsobí. Pre svoje vedlajšie účinky by dnes asi ako novovyvinutý liek nemala šancu prejsť prísnou legislatívou. Okrem hlavného protizápalového účinku sa slangovo medzi zdravotníkmi hovorí, že slúži aj na "riedenie krvi".

 Krv má svoju homeostázu a jej tekutosť je prísne regulovaná, preto doslovne k riedeniu krvi nedochádza. Acetylsalicylát však ovplyvňuje jej zrážavosť ako základný protidoštičkový liek. V poškodenej cieve /či už traumou alebo aterosklerotickým procesom/ sa totiž krvné doštičky, alias trombocyty nadmerne zhlukujú a priliepajú sa na stenu cievy, vytvárajúc tak spolu s ďalšími zložkami trombus, zrazeninu. Lieky, ktoré tomu zabraňujú, sú rôzne. Jednak heparín znižuje funkciu plazmatických faktorov zrážanlivosti, čím sa tvorí menej fibrínových vláken, ktoré ako sieť lapajú doštičky a spolutvoria trombotickú zátku. Ďalšou skupinou sú potom protidoštičkové lieky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Rozsiahle štúdie po celom svete ukázali, že acylpyrín /aspirín/ má obmedzené pôsobenie na tomto poli. Preventívne pôsobí dokonca u menej než 40% pacientov. Na krvných doštičkách ovplyvňuje totiž len časť procesov, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. Organizmus totiž tento proces velmi dobre chráni a niekolko ráz ho istí, aby sme nevykrvácali. retože trombocyty žijú asi len týždeň a sú stále doplňované, acetylsalicylát po podaní ovplyvní len ich aktuálnu populáciu. Za ďalšie, nie každý organizmus reaguje rovnako na podanie tejto látky. Dnes však kyselina acetylsalicylová predstavuje aj tak najúčinnejšie preventívne liečivo z hladiska dlhodobého ovplyvnenia reaktivity trombocytov a následného výskytu reinfarktov /tie sú spôsobené upchatím dôležitých vencovitých tepien srdca/.

SkryťVypnúť reklamu

 Kyselina acetylsalicylová má aj nežiadúce ôčinky: žalúdočné vredy, kožné alergie, astma. U detí do 8-10 rokov sa nepodáva vôbec, lebo môže vyvolať ojedinelý, ale rizikový Reiterov syndróm. Niekedy spôsobuje v horúčkach ťažké poruchy mozgu. Inak má pomerne dobrý metabolizmus a lahko sa odbúrava. História každopádne tento liek dobre preverila a pri rozumnom užívaní pomáha vela luďom. V Amerike sa napr. predáva na stovky ton, je odporúčaný ako ideálny na dlhodobé užívanie.

 Forma nízkych dávok nie je zo žiadneho hladiska dostatočne účinná. Optimálna protizrážavá dávka je 100, max. 200 mg, čo je štvrťka až polka tabletky, a to dvakrát týždenne. To je optimálne pre žiadúci účinok a nízke riziko krvácania zo sliznice zažívacieho traktu zároveň. Denne brať vysoké dávky je zbytočné, lebo môže nastať spomínané krvácanie. Mnohé klinické štúdie ešte aj dnes pôsobenie kyseliny acetylsalicylovej stále skúmajú, pretože stále všetko o jej účinkoch nevieme.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu